Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Po Budžesovi a Oněginovi přichází Darda

  16:19aktualizováno  16:19
Není mnoho knih v současné české literatuře, které by spojovaly čtenářskou úspěšnost a silnou reflexi minulých dob. Nyní zakončuje Irena Dousková svou trilogii – a dostává se do současnosti.

Spisovatelka Irena Dousková | foto: MF DNES

Darda

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
IRENA DOUSKOVÁ: Darda
(Druhé město)
Po bestsellerech Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák, které se proslavily i jako divadelní hry s Barborou Hrzánovou v hlavní roli, autorka uzavírá volnou trilogii. Hlavní postavu, bývalou žákyni a posléze dospívající gymnazistku Helenu čtenář potkává jako vdanou ženu, matku dvou dětí. Ačkoli se dobové kulisy po společenském převratu proměnily, na lepší svět to – alespoň z jejího pohledu – zase nevypadá. Namísto krize normalizace ji zcela pohlcuje krize středního věku. A když už krize, tak pořádná, v jejímž rámci přichází "jedna darda za druhou". Ani Dardě neschází pro Douskovou typická lehkost vyprávění a slovní i situační humor, tragický podtón je v něm ale tentokrát přítomen víc než kdy jindy.

Virus

TIP TÝDNE – Napětí
KATHY REICHS: Virus
(BB/art)
První díl série dobrodružství čtrnáctileté Tory Brennanové, neteře proslulé soudní antropoložky a "sběratelky kostí" Temperance Brennanové. Tory se na ostrově Morris v Jižní Karolíně seznamuje se skupinkou dětí, které tráví volný čas zkoumáním zákoutí kolem ostrova Loggerhead. V tamním výzkumném ústavu se ale dějí divné věci. Dětem se podaří zachránit z utajené laboratoře štěně vlčáka, ale nakazí se přitom vzácným kmenem psího parvoviru, který jim navždy pozmění DNA. Díky zbystřeným smyslům a rychlejším reflexům se jim možná podaří vyřešit případ dávné vraždy.

Z domu a zahrady

TIP TÝDNE – Pro děti
OLGA ČERNÁ & EVA VOLFOVÁ: Z domu a zahrady
(Baobab)
Text Olgy Černé inspirovaný vlastním dětstvím a ilustrovaný, přesněji vyšitý, Evou Volfovou vystihuje drobné radosti dětského života na venkově. Princip "dívání se" a "objevování", nacházení místa ve vlastní rodině, radost ze společných dnů, to jsou hodnoty charakterizující pocit rodinného štěstí. Malé příběhy, pozorování, křehká dětská fantazie, koloběh ročních období, schovávačky, hádky, strach a především domov, obyčejné věci dětským pohledem změněné na neobyčejné.

Portnoyův komplex

TIP TÝDNE – Klasika
PHILIP ROTH: Portnoyův komplex
(Mladá fronta)
Nejslavnější dílo populárního amerického autora vyšlo v rámci jeho sebraných spisů. Hlavní hrdina se na lůžku psychoanalytika velmi otevřeně zpovídá z celoživotního sváru mezi synovskou láskou a revoltou proti rodinnému prostředí, a od nevázaných výpovědí puberťáka posedlého sexem přechází k líčení svého poznamenaného mládí a nenávistným výpadům proti měšťácké konvenci. Vnějším výrazem jeho komplexů je symbolická impotence. Provokativní obscénnost této tragikomické výpovědi tlumí autorův nadhled a ironický humor.

Fašismus v českých zemích

TIP TÝDNE – Pro poučení
IVO PEJČOCH: Fašismus v českých zemích 1922–1945
(Academia)
Historie krajně pravicových politických subjektů u nás od počátku 20. let po konec druhé světové války. Úvod popisuje vznik fašismu v Itálii a nacionálního socialismu v Německu, další kapitoly se zabývají jednotlivými politickými stranami, hlásícími se k těmto ideologiím a působícími v letech první republiky a protektorátu. Součástí textu jsou vedle popisu dějin jednotlivých stran či hnutí i osudy jejich nejvýraznějších představitelů. V závěru se čtenář seznámí s poválečným vyrovnáním národa s kolaborací v podobě retribucí na půdě Národního a mimořádných lidových soudů.

Hitman

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS & JOHN McCREA: Hitman – Stará páka
(BB/art)
Už sedmý svazek patřičně drsných dobrodružství, která tentokrát zavádějí čtenáře do dávné minulosti, ve které se Hitmana chystá slupnout Tyrannosaurus rex, do baru u Noonana, kde si na něj brousí svůj nůž mafián Benito Gallo, nakonec po krvi celého Gothamu i Hitmana zatouží návštěva z pekla. Vymítači ďábla sice zrovna nejsou k mání, avšak tým pravověrných synů božích v čele s Šestipívem se této této role chopí.

Šiklová

TIP TÝDNE – Audiokniha
JIŘINA ŠIKLOVÁ: Deník staré paní
(Kalich/Tympanum)
Kniha oblíbené socioložky formálně napodobující deníkové zápisky jedné staré ženy představuje svébytnou reakci na problém stárnutí populace. Stará paní tu není alegorií Stáří, ale je živou postavou, která se ke svým poznatkům prodírá cestou mnohdy velmi obtížnou. Deník je možno považovat za praktický návod k použití pro seniory i lidi na sklonku produktivního věku, představující stáří jako období zralosti, jako fázi náležející k plnosti lidského života. Interpretkou deníku je herečka Nina Divíšková.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Grafton Recruitment Praha
IT MANAŽER, výrobní společnost

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz