Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Peklo na firemní poradě

  14:38aktualizováno  14:38
Uvědomujete si vůbec, co vám táhne hlavou, když sedíte na poradě ve své práci a váš šéf a kolegové si "cintají pentli" na ta nejnudnější témata pod sluncem? Ne? Tak si to přečtěte.

Laurent Quintreau | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
LAURENT QUINTREAU: Hrubá marže
(Odeon)
Francouzský románový debutant uvádí svou knihu citátem z Dantovy Božské komedie a bere si z ní inspiraci i v základní stavbě knihy. Jinak je ale ryze současný. Dějištěm jeho jen o málo delší než stostránkové knihy je dvouhodinová porada týmu topmanažerů bohaté společnosti (knihu tak vlastně lze přečíst "v reálném čase" jejího děje). Pomyslných dantovských devět kruhů pekla tvoří vnitřní monology účastníků schůze, psané překotným "pseudoautomatickým" stylem, ve kterých se odhalují jejich vlastnosti, mezilidské vztahy i osobní sklony a deviace. Skoro strašidelná sonda do myšlení i životního stylu vzorku populace 21. století. Ani závěrečné, opět dantovské oddíly Očistec a Ráj příliš naděje nedávají.

TIP TÝDNE - Napětí
JED RUBENFELD: Analýza vraždy
(Knižní klub)
Americký právník ve své prozaické prvotině vychází z historického faktu, že vídeňský psychiatr Sigmund Freud navštívil v doprovodu svého žáka Carla Junga v roce 1909 Spojené státy a že na tuto objektivně úspěšnou cestu nikdy později nevzpomínal v dobrém. Rubenfeld domýšlí, jaké traumatické zážitky zakladatele psychoanalýzy mohly na jeho americké misi potkat: zrůdné zločiny (mučení a vražda krásné dívky, ztráta paměti a řeči jiné), Freudovy spory s Jungem, přerůstající z odborné báze v obecně lidskou, a podezření, že žák má prsty v podivném spiknutí proti svému učiteli.

TIP TÝDNE - Pro děti
DAGMAR SPANLANGOVÁ, PAVEL SÝKORA: Pohádky ovčí babičky
(Albatros)
"Dobrou noc - a ať vás vlci honí celou noc." Úsloví, které zdomácnělo u několika generací českých dětí, dívajících se na televizní večerníčky o chytrém beránkovi a hloupých vlcích. Sedm pohádek ze seriálové řady vychází v bohatě ilustrované knižní podobě, která kupodivu funguje stejně jako televizní. A tak si mohou děti a s nimi i jejich rodiče připomenout ty někdy i docela drsné příběhy (třeba ten o vlcích coby falešných beráncích s od kováře rozklepanými jazyky), o beránka a jeho ovečku se bát a nakonec s úlevou a tradičním rozloučením ulehnout do postýlek.

TIP TÝDNE - Klasika
FERDINAND DE SAUSSURE: Kurs obecné lingvistiky
(Academia)
Pod označení "literární klasika" spadá nejen beletrie, ale i zásadní odborná díla, která posunula lidské vědění o pořádný kus dopředu. Kurs obecné lingvistiky, přelomové a dodnes platné dílo svého oboru, rozhodně k této klasice patří. Není náhoda, že švýcarský jazykovědec Ferdinand de Saussure (1857 - 1913) je přirovnáván v lingvistice k Einsteinovi. Jeho základní dílo vyšlo až posmrtně roku 1916, kdy bylo zrekonstruováno z přednáškových poznámek jeho studentů. Stávající třetí české vydání je na rozdíl od dávno rozebraných předchozích dvou rozšířeno o další studentské poznámky a zejména o nedávno objevené autorovy poznámky, jež byly považovány za ztracené.

TIP TÝDNE - Pro poučení
WILFRIED KOCH: Evropská architektura
(Universum)
Reprezentativní publikace nese podtitul Encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost. Bohatě ilustrované a přístupně napsané dílo je postaveno chronologicky. Začíná antickým Řeckem (vůbec prvním obrazovou rekonstrukcí knihy je symbolicky athénská Akropolis), přes Řím zavádí čtenáře do Byzance a po dalších odbočkách rozebírá románský a gotický sloh ve všech evropských oblastech - to vše nahlíženo z hlediska sakrální architektury. Následují systematické a opět chronologické rozbory hradů a paláců, měšťanských a veřejných budov, předposlední oddíl je věnován vývoji měst jako celků. Závěr, nazvaný Styl a trend, uvádí soudobé architektonické jevy (zvlášť aktuální z hlediska bojů o Kaplického knihovnu je kapitola Blimps, blobs, bubbles a jiné zakřivené prostory). Velmi přínosný je i závěrečný ilustrovaný slovník architektonických pojmů.

DÁLE VYŠLO:
MIREIELLE GUILIANOVÁ: Francouzky umí žít
(Ikar)
Volné pokračování bestselleru Francouzky netloustnou. "Lehkým perem" napsaný návod, jak si po francouzsku užívat života, provází asi stovka receptů na nejrůznější pochutiny, vycházející nejen z klasické francouzské kuchyně. Ocení i muž - chce-li umět žít...

ANTE TOMIĆ: Co by byl chlap bez fousů (Kniha Zlín)
Tragikomické vyprávění předního chorvatského autora se odehrává v zapadlé vesničce v dalmatských horách a v lecčem - třeba hned "zalidněním" různými typy postav - může připomenout i český postkomunistický venkov. Kniha se doma stala bestsellerem i základem pro filmové a divadelní zpracování.

JOHN LLOYD, JOHN MITCHINSON: Kniha všeobecné nevědomosti (BB/art)
Další z řady knih opravujících obecně zavedené omyly, kterých se v poslední době na pultech objevuje dost a dost. Tato má výhodu a nevýhodu současně: je poměrně výrazně orientována na britské prostředí. Všechna hesla tak nemusí nutně zajímat každého Čecha, dozvíme se tu ale zároveň mnohé informace, které jinde nejsou.

ARMIN MÜLLER-STAHL: Hannah (Kniha Zlín)
Málokdo v Čechách asi ví, že jeden z nejznámějších německých herců (např. taxikář v Jarmuschově Noci na Zemi) je také výborným houslistou, malířem a spisovatelem. Novela ze současnosti Hannah, v níž se prolínají prvky ze všech oblastí autorových zájmů i světové politiky, je první možností se s jeho literárním dílem setkat v češtině.

JOYCE TYLDESLEY: Kronika egyptských královen (Mladá fronta)
Řekne-li se "egyptská královna", neodborníkovi se těžko hned vybaví jiné jméno než Kleopatra. Ale tou nejslavnější toho jména, mimochodem až Sedmou, celá historie de facto končí. Tato kniha dává nahlédnout do celého vývoje královského postu ve starém Egyptě, umožní se setkat s dalšími známými jmény jako Nefertiti či Hatšepsut i s osobnostmi, které dávno zasypal saharský písek.

SIMCHA JACOBOVICI, CHARLES PELLEGRINO: Hrobka Ježíšovy rodiny (Knižní klub)
Dnes nesmírně populární bádání po reálných základech Bible a životech jejích postav v této reportážně pojaté knize sahají k nejdůležitější osobnosti Nového zákona. Napínavé čtení je samozřejmě nutno jako bernou minci napřed řádně zvážit.

VÁCLAV MAREK, PAVEL OLIVA, PETR CHARVÁT: Encyklopedie dějin starověku (Libri)
Přehledná a přitom velmi informačně hutná encyklopedie zahrnuje zhruba období od 4. tisíciletí př. n. l. do počátku středověku na přelomu 6. a 7. století n. l. Výkladová i popisná hesla se zabývají podstatnými jevy, pojmy a událostmi, jež se vážou k dějinám starověku. Životopisy osobností nahrazuje jejich rozšířený rejstřík.

PETR KOŤÁTKO: Casanova (Druhé město)
"Kniha je záznamem hrdinova pokusu zastavit vlastní rozplývání ve světě a vtisknout svému životu pevné obrysy tím, že sepíše své memoáry. Paměť ho ale zrazuje a věci  v jeho okolí se nechovají jako za starých dobrých časů. Rozhodne se proto vnutit své paměti cizí životopis..."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz