Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Peklo na firemní poradě

  14:38aktualizováno  14:38
Uvědomujete si vůbec, co vám táhne hlavou, když sedíte na poradě ve své práci a váš šéf a kolegové si "cintají pentli" na ta nejnudnější témata pod sluncem? Ne? Tak si to přečtěte.

Laurent Quintreau | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
LAURENT QUINTREAU: Hrubá marže
(Odeon)
Francouzský románový debutant uvádí svou knihu citátem z Dantovy Božské komedie a bere si z ní inspiraci i v základní stavbě knihy. Jinak je ale ryze současný. Dějištěm jeho jen o málo delší než stostránkové knihy je dvouhodinová porada týmu topmanažerů bohaté společnosti (knihu tak vlastně lze přečíst "v reálném čase" jejího děje). Pomyslných dantovských devět kruhů pekla tvoří vnitřní monology účastníků schůze, psané překotným "pseudoautomatickým" stylem, ve kterých se odhalují jejich vlastnosti, mezilidské vztahy i osobní sklony a deviace. Skoro strašidelná sonda do myšlení i životního stylu vzorku populace 21. století. Ani závěrečné, opět dantovské oddíly Očistec a Ráj příliš naděje nedávají.

TIP TÝDNE - Napětí
JED RUBENFELD: Analýza vraždy
(Knižní klub)
Americký právník ve své prozaické prvotině vychází z historického faktu, že vídeňský psychiatr Sigmund Freud navštívil v doprovodu svého žáka Carla Junga v roce 1909 Spojené státy a že na tuto objektivně úspěšnou cestu nikdy později nevzpomínal v dobrém. Rubenfeld domýšlí, jaké traumatické zážitky zakladatele psychoanalýzy mohly na jeho americké misi potkat: zrůdné zločiny (mučení a vražda krásné dívky, ztráta paměti a řeči jiné), Freudovy spory s Jungem, přerůstající z odborné báze v obecně lidskou, a podezření, že žák má prsty v podivném spiknutí proti svému učiteli.

TIP TÝDNE - Pro děti
DAGMAR SPANLANGOVÁ, PAVEL SÝKORA: Pohádky ovčí babičky
(Albatros)
"Dobrou noc - a ať vás vlci honí celou noc." Úsloví, které zdomácnělo u několika generací českých dětí, dívajících se na televizní večerníčky o chytrém beránkovi a hloupých vlcích. Sedm pohádek ze seriálové řady vychází v bohatě ilustrované knižní podobě, která kupodivu funguje stejně jako televizní. A tak si mohou děti a s nimi i jejich rodiče připomenout ty někdy i docela drsné příběhy (třeba ten o vlcích coby falešných beráncích s od kováře rozklepanými jazyky), o beránka a jeho ovečku se bát a nakonec s úlevou a tradičním rozloučením ulehnout do postýlek.

TIP TÝDNE - Klasika
FERDINAND DE SAUSSURE: Kurs obecné lingvistiky
(Academia)
Pod označení "literární klasika" spadá nejen beletrie, ale i zásadní odborná díla, která posunula lidské vědění o pořádný kus dopředu. Kurs obecné lingvistiky, přelomové a dodnes platné dílo svého oboru, rozhodně k této klasice patří. Není náhoda, že švýcarský jazykovědec Ferdinand de Saussure (1857 - 1913) je přirovnáván v lingvistice k Einsteinovi. Jeho základní dílo vyšlo až posmrtně roku 1916, kdy bylo zrekonstruováno z přednáškových poznámek jeho studentů. Stávající třetí české vydání je na rozdíl od dávno rozebraných předchozích dvou rozšířeno o další studentské poznámky a zejména o nedávno objevené autorovy poznámky, jež byly považovány za ztracené.

TIP TÝDNE - Pro poučení
WILFRIED KOCH: Evropská architektura
(Universum)
Reprezentativní publikace nese podtitul Encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost. Bohatě ilustrované a přístupně napsané dílo je postaveno chronologicky. Začíná antickým Řeckem (vůbec prvním obrazovou rekonstrukcí knihy je symbolicky athénská Akropolis), přes Řím zavádí čtenáře do Byzance a po dalších odbočkách rozebírá románský a gotický sloh ve všech evropských oblastech - to vše nahlíženo z hlediska sakrální architektury. Následují systematické a opět chronologické rozbory hradů a paláců, měšťanských a veřejných budov, předposlední oddíl je věnován vývoji měst jako celků. Závěr, nazvaný Styl a trend, uvádí soudobé architektonické jevy (zvlášť aktuální z hlediska bojů o Kaplického knihovnu je kapitola Blimps, blobs, bubbles a jiné zakřivené prostory). Velmi přínosný je i závěrečný ilustrovaný slovník architektonických pojmů.

DÁLE VYŠLO:
MIREIELLE GUILIANOVÁ: Francouzky umí žít
(Ikar)
Volné pokračování bestselleru Francouzky netloustnou. "Lehkým perem" napsaný návod, jak si po francouzsku užívat života, provází asi stovka receptů na nejrůznější pochutiny, vycházející nejen z klasické francouzské kuchyně. Ocení i muž - chce-li umět žít...

ANTE TOMIĆ: Co by byl chlap bez fousů (Kniha Zlín)
Tragikomické vyprávění předního chorvatského autora se odehrává v zapadlé vesničce v dalmatských horách a v lecčem - třeba hned "zalidněním" různými typy postav - může připomenout i český postkomunistický venkov. Kniha se doma stala bestsellerem i základem pro filmové a divadelní zpracování.

JOHN LLOYD, JOHN MITCHINSON: Kniha všeobecné nevědomosti (BB/art)
Další z řady knih opravujících obecně zavedené omyly, kterých se v poslední době na pultech objevuje dost a dost. Tato má výhodu a nevýhodu současně: je poměrně výrazně orientována na britské prostředí. Všechna hesla tak nemusí nutně zajímat každého Čecha, dozvíme se tu ale zároveň mnohé informace, které jinde nejsou.

ARMIN MÜLLER-STAHL: Hannah (Kniha Zlín)
Málokdo v Čechách asi ví, že jeden z nejznámějších německých herců (např. taxikář v Jarmuschově Noci na Zemi) je také výborným houslistou, malířem a spisovatelem. Novela ze současnosti Hannah, v níž se prolínají prvky ze všech oblastí autorových zájmů i světové politiky, je první možností se s jeho literárním dílem setkat v češtině.

JOYCE TYLDESLEY: Kronika egyptských královen (Mladá fronta)
Řekne-li se "egyptská královna", neodborníkovi se těžko hned vybaví jiné jméno než Kleopatra. Ale tou nejslavnější toho jména, mimochodem až Sedmou, celá historie de facto končí. Tato kniha dává nahlédnout do celého vývoje královského postu ve starém Egyptě, umožní se setkat s dalšími známými jmény jako Nefertiti či Hatšepsut i s osobnostmi, které dávno zasypal saharský písek.

SIMCHA JACOBOVICI, CHARLES PELLEGRINO: Hrobka Ježíšovy rodiny (Knižní klub)
Dnes nesmírně populární bádání po reálných základech Bible a životech jejích postav v této reportážně pojaté knize sahají k nejdůležitější osobnosti Nového zákona. Napínavé čtení je samozřejmě nutno jako bernou minci napřed řádně zvážit.

VÁCLAV MAREK, PAVEL OLIVA, PETR CHARVÁT: Encyklopedie dějin starověku (Libri)
Přehledná a přitom velmi informačně hutná encyklopedie zahrnuje zhruba období od 4. tisíciletí př. n. l. do počátku středověku na přelomu 6. a 7. století n. l. Výkladová i popisná hesla se zabývají podstatnými jevy, pojmy a událostmi, jež se vážou k dějinám starověku. Životopisy osobností nahrazuje jejich rozšířený rejstřík.

PETR KOŤÁTKO: Casanova (Druhé město)
"Kniha je záznamem hrdinova pokusu zastavit vlastní rozplývání ve světě a vtisknout svému životu pevné obrysy tím, že sepíše své memoáry. Paměť ho ale zrazuje a věci  v jeho okolí se nechovají jako za starých dobrých časů. Rozhodne se proto vnutit své paměti cizí životopis..."

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz