Orhan Pamuk

Orhan Pamuk | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Pamukovým Istanbulem bloudí stovky příběhů

  • 1
Pokoutní dervišské řády i marxističtí spiklenci, starobylé osmanské mešity i betonové činžáky. To všechno a ještě mnohem víc se vejde Orhanu Pamukovi na pět set stran Černé knihy.
Orhan Pamuk: Černá kniha

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ORHAN PAMUK: Černá kniha
(Argo)
Mistrovský román držitele Nobelovy ceny jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratru Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže. Galip se při svém pátrání vydává do spletitých ulic Istanbulu, dostává se do podsvětí, bloumá po chudinských předměstích a setkává se s mystiky, blázny i politickými aktivisty. Pročítá Celâlovy novinové sloupky a populární detektivní romány a nakonec odhalí šokující pravdu o své ženě i o sobě samém. Černá kniha byla v roce 1995 oceněna Prix France Culture a je považována za jedno z vrcholných autorových děl.

Nejsem jako vy

TIP TÝDNE – Napětí
JODI PICOULTOVÁ: Nejsem jako vy
(Ikar)
Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastním světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?

Krkonošská pohádka

TIP TÝDNE – Pro děti
BOŽENA ŠIMKOVÁ: Krkonošská pohádka
(Motto)
"Anče, Kubo, hajnej!" Tohle zvolání věčně nespokojeného, panovačného a hrabivého Trautenberka dobře zná každý, kdo byl malý od sedmdesátých let minulého století dodnes. Seriál televizních večerníčků (mimochodem vůbec prvních hraných živými herci, tedy nikoli animovaných či loutkových) byl natočen podle scénářů Boženy Šimkové, spisovatelky, která po roce 1968 publikovala z důvodů "klatby" pod nejrůznějšími "krycími jmény". Knižní vydání přináší nejen dvacet příběhů v podobě pohádek, ale samozřejmě také spoustu fotografií z televizního zpracování.

Fejetony

TIP TÝDNE – Klasika
JAN NERUDA: Fejetony
(Fragment)
Čtvrt stovky nejlepších fejetonů klasika české novinařiny, napsané od začátku 60. do začátku 90. let předminulého století, patří k základním kamenům tohoto specifického a nelehkého žurnalistického "formátu". Vysoce osobní Nerudovy texty mohou na první pohled působit jako idylické obrázky v romantických kulisách, ve skutečnosti ale ukrývají trefné dobové postřehy, do značné míry diktované silným sociálním cítěním autora. Mnohé jsou důležitými prameny našeho dnešního povědomí o dobových událostech, ale i o stylu života a myšlení za Nerudových časů.

Sarrazin

TIP TÝDNE – Pro poučení
THILO SARRAZIN: Německo páchá sebevraždu
(Academia)
Autor (1945) je jedním z nejvýraznějších německých politických myslitelů současné doby. Ve své nejslavnější knize podává na základě svých bohatých zkušeností z politiky a státní správy  – bez ohledu na diktát politické korektnosti – břitkou, především na číslech a statistikách založenou analýzu toho, jak Německo podkopává samotné základy svého budoucího blahobytu, sociálního smíru a společenské stability. Ohrožení vidí v kombinaci nízké porodnosti, přebujelého sociálního státu a problematické imigrace zejména z muslimských států. Právě tyto názory vyvolaly v Německu bouřlivé diskuse.

Star Wars

TIP TÝDNE – Komiks
KEVIN J. ANDERSON, TOM VEITCH: Star Wars – Letopisy rytířů Jedi, kniha druhá
(BB/art)
Další kniha ze série Omnibus přináší nejenom vyvrcholení osudů Ulica Qel-Dromy a Nomi Sunrider. Téměř čtyři tisíce let před narozením Luka Skywalkera čelí galaxie největší hrozbě od založení Republiky. V čase, kdy po Sithském impériu zůstala jen trpká vzpomínka, povstane prastaré zlo znovu, podmaní si jednoho z nejlepších rytířů Jedi a zažehne válku, která zpustoší mnoho světů. Sithové jsou zpět, zpřetrhají rodinné i přátelské vazby a navždy změní budoucnost galaxie.

Nejoblíbenější české povídky

TIP TÝDNE – Audiokniha
Nejoblíbenější české povídky
(Popron Music)
Je sice těžké rozhodnout, které z povídek v českém jazyce jsou ty nejoblíbenější, je ale pravda, že ty čtyři, které obsahuje toto dvojalbum, mezi ně skutečně patří. "Kapesní" povídky Karla Čapka Naprostý důkaz a O lyrickém zloději načetl Josef Somr, slavné prózy Smrt krásných srnců a Kapři pro wehrmacht interpretuje Rudolf Hrušínský. Neboli: mistři čtou mistry. Víc netřeba dodávat.