Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Otřesné Bohyně lze číst jen s přestávkami

  15:52aktualizováno  15:52
Procházka peklem druhé světové války z hlediska intelektuálně zaměřeného "vykonavače rozkazů", to je to bez nadsázky nejmrazivější, co lze na současných knižních pultech pořídit.

Jonathan Littell | foto: Wikipedia

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
JONATHAN LITTELL: Laskavé bohyně
(Odeon)
Jednu z nejotřesnějších a nejpůsobivějších knih, jaké byly v posledních letech v češtině vydány, předcházela pověst literární události evropského významu a kritici ani historikové nešetřili při prvním vydání v roce 2006 superlativy - ostatně, Goncourtova cena i Velká cena Francouzské akademie hovoří za vše. Littellovu knihu lze vnímat jako detailní psychologický portrét "malé ryby" mezi válečnými zločinci, stejně jako až puntičkářsky přesnou velkou historickou fresku, jejíž protagonista ve své době nechyběl skoro u ničeho podstatného. Ostatně, autor se na psaní románu (vyprávěného ich-formou coby memoáry hlavního hrdiny) připravoval šestiletým studiem historických faktů a cestoval po místech, která v ději figurují. Výsledkem je neuvěřitelně výmluvné dílo, infernálními výjevy často šokující i zdánlivě na všecko připraveného čtenáře. Autorova metoda je nic nezastírat, jít až na dřeň hrůzy a zvrácenosti, až úplně nadoraz - protože takový holokaust a druhá světová válka prostě byly. Čtenář se s těmi devíti sty stran vypořádává těžko. A během čtení musí dělat dlouhé pauzy na vzpamatování se.

. Událost, nebo pornografie holoKaustu?

Čtěte více o Laskavých bohyních

TIP TÝDNE - Napětí
KEITH ABLOW: Psychopat
(BB/art)
Ve dvanácti státech USA zanechal po sobě "silniční vrah“ dvanáct mrtvých. Oběťmi jsou muži i ženy různého věku. Nemají nic společného, ale všichni byli zavražděni stejným způsobem. Vrah se nesnaží tajit jejich totožnost a vlastně proti svému dopadení nic nedělá; přesto je nepolapitelný. Když je nalezena třináctá oběť, povolává FBI na pomoc doktora Franka Clevengera jako úspěšného, ale poněkud nekonvenčními metodami pracujícího soudního psychiatra. Motivace vražd je záhadná, je pouze zřejmé, že se oběti svého vraha nebály a nebránily se. Pak se však objeví oběti zavražděné zcela jiným způsobem a příběh se zamotává víc a více až k překvapivému rozuzlení.

TIP TÝDNE - Pro děti
DARJA BOGDANOVÁ ČANČÍKOVÁ: Laddugandy
(Baobab)
Plně autorská knížka, žánrově se pohybující mezi albem a komiksem, je určena dětem i jejich rodičům - každý si z ní vezme něco, počínaje jazykovou hravostí, přes až "koanovou" stavbu minipříběhů často bez začátku i konce, a zvláštním pocitem něhy zdaleka nekonče. Ťuťka, Furmi, Pfaki nebo Botaar jsou skoro neviditelné křehké bytosti, které spatří jen všímavý člověk a které všechno řeší s humorem. Darja Bogdanová Čančíková vytvořila paralelní svět blízký každému dítěti, plný fantazie a neodolatelného městského humoru.

TIP TÝDNE - Klasika
JOHANN WOLFGANG GOETHE: Utrpení mladého Werthera
(Nakladatelství XYZ)
Dílo rozhodujícího významu pro historii německé i světové prózy vychází v klasickém překladu E. A. Saudka a s moderními ilustracemi Petra Faltuse. Milostný román v dopisech je založen na klasické zápletce, kdy se přátelství mladého Werthera s krásnou Lottkou časem změní v hlubokou lásku. Lotta je však zasnoubená a záhy se vdá. Werther vidí jediné východisko – rozhodne se zemřít. Za hrdinu příběhu zvolil Goethe člověka své doby, představitele mladé buržoazie, který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí. Je příliš osamělý a neschopný proti nim bojovat, a proto raději volí smrt.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PETR MAREŠ: Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Díl I, A-M
(Argo)
Encyklopedie představuje nejrozsáhlejší soupis informací o všech šlechtických rodech a osobách se šlechtickým predikátem na území zemí Koruny české od roku 1620. Obsahuje přes 10 tisíc hesel a zmiňuje bezmála 24 tisíc šlechtických predikátů. Zahrnuje rody žijící v hranicích dnešní České republiky a Bílska do konce rakousko-uherské monarchie a také rody žijící na území celého Slezska do poloviny 18. století. Autor práce Petr Mašek (1959) působí v oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze. Dlouhodobě se věnuje rodokmenům českých šlechtických rodů.

TIP TÝDNE - Audiokniha
BARBARA NESVADBOVÁ: Bestiář
(Popron Music)
Velmi otevřený ženský pohled na život, vztahy a sex z pozice mladé nezávislé dívky byl pro velkou skupinu spisovatelčiných vrstevnic v době svého vydání doslova kultovní knihou. Barbara Nesvadbová nepopírala autobiografické prvky a příběh novinářky Karly je dodnes vyhledávaným čtivem českých žen. Nedávné filmové zpracování oživilo zájem o literární předlohu, a tak došlo i na pořízení zvukové nahrávky. Ta byla první audiozkušeností pro Jitku Čvančarovou, jednu z nejobsazovanějších českých hereček současnosti, která na audioknize prezentuje další vrstvu svého talentu.

DÁLE VYŠLO:
C.J. SANSOM: Zima v Madridu
(BB/art)
Napínavé vyprávění, jež čtenáři v živých barvách líčí atmosféru frankistického Španělska. Na pozadí historické skutečnosti se rozvíjí dojemný milostný příběh a ukazují se následky obtížných rozhodnutí, před něž jsou postaveny hlavní postavy. Obrázek Madridu po skončení občanské války je vykreslen věrně a se smyslem pro detail.

IVAN LANDSMANN: Šestý smysl (Nakladatelství XYZ)
Nový román Ivana Landsmanna, autora slavných Pestrých vrstev, opět zúročuje autorovy zkušenosti z někdejšího socialistického Československa, z holandského exilu a tentokrát zejména z období po listopadu 1989. Autobiografické dílo nese všechny typické rysy Landsmannova svérázného rukopisu.

LÁSZLÓ KRASZNAHORKAI: Od severu hora. Od jihu jezero. Od západu cesty. Od východu řeka (Mladá fronta)
Japonská meditace o cestě a hledání smyslu zavádí čtenáře na jih Kjóta vedle rychlostní silnice, kde stojí klášter. Labyrintické putování sem vede vnuka slavného prince Gendžiho, hledajícího nejkrásnější zahradu na světě, kde má všechno své místo. Kniha je jako miniatura přirovnávána k velkému putování Goethova Fausta.

ILDEFONSO FALCONES: Katedrála moře (Argo)
Děj světově úspěšného historického románu je zasazen do Barcelony 14. století, kde mají své místo prosperující měšťané, nevolníci, opovrhovaní Židé i muslimové potají vyznávající svou víru.

ANCA MARIA MOSORA: Archandělé neumírají (Kniha Zlín)
Krátká novela mladé rumunské autorky je zpovědí mladé ženy, žijící vzpomínkami na ztroskotaný milostný vztah. Spisovatelka se s porozuměním a nostalgií obrací k osudům starých lidí i domů, uchovávajících v sobě zbytky půvabu meziválečné Bukurešti.

AGATHA CHRISTIE: Sešli se v Bagdádu (Knižní klub)
Jistá mezinárodní organizace je pevně rozhodnuta využít připravovaných rozhovorů světových velmocí ve svůj prospěch. Do Bagdádu má namířeno kdekdo, mezi jinými i slečna Victoria Jonesová, která zde pátrá po mladíkovi, do nějž se v Londýně bezhlavě zamilovala. A právě ona se dostává na stopu mezinárodního spiknutí...

MRTVÉMU NOŽE NETŘEBA (Argo)
Islandské pověsti a pohádky. Nepředvídatelná, neustále se pohybující krajina Islandu zrodila obry vrhající se na osamělého poutníka, obryně lačné mužské náruče, skřítky - skryté bytosti, žijící v neviditelném světě, i čaroděje čelící jim všem.

ED McBAIN: Překupník (BB/art)
Další případ Stevea Carelly a jeho kolegů z 87. revíru začíná, když je ve svém pokoji nalezen mrtvý překupník drog. Z fingované sebevraždy je předávkování heroinem - někdo se snaží policisty přelstít...

MANFRED GRIEHL: Luftwaffe nad Amerikou (BB/art)
Nacistické Německo připravilo tajný plán leteckého útoku na Spojené státy počítající masivním bombardováním New Yorku. Náklad leteckých pum měly na americkou metropoli svrhnout obří bombardéry typu Junkers 390 a Messerschmitt 264. Třetí Říše tehdy ale neměla prostředky tyto letouny vyrobit v dostatečném množství. Historická práce se zabývá i okolnostmi vývoje německé atomové pumy, kterou chtěli nacisté shodit na Manhattan.

PATRICK DELAFORCE: Složka Hitler (Columbus)
Populárně-naučná kniha britského autora se snaží představit nacistického tyrana z "lidského" pohledu. Uvádí nepříliš známé stránky jeho osobnosti (například školní prospěch apod.), stejně jako připomíná obecně známá "lákavá" témata (milenky, vztah k okultismu apod.). Zasazuje jej do širšího kontextu nejen Třetí říše, ale i celé tehdejší Evropy.

GARTH ENNIS, LEWIS LAROSA, TOM PALMER: Punisher - Na začátku (BB/art)
Zmizeli superhrdinové i komičtí padouši, Punisher se přesunul do reálného světa a k mnohem krutějším zločinům, je mnohem vážnější, mnohem méně legrační. Je to nejen jiný Punisher, ale i jiný Garth Ennis. O dost nelítostnější, cyničtější. I kresba tomu odpovídá - pohodového Dillona nahradil temnější Lewis Larosa.

FRANCO BANFI: Svět pod hladinou (Mladá fronta)
Švýcar Franco Banfi je jedním z nejlepších podmořských fotografů, sjezdil celý svět a všude objevil spoustu zajímavých míst, oplývajících rozmanitými druhy živočichů i rostlin. Do knihy vybral popisy lokalit a unikátní fotografie například z jižní Afriky, Rudého i Jaderského moře, evropských jezer či z obou pólů.

MARK MILLMORE: Oživlý Egypt (Columbus)
Další velká obrazová kniha na dnes velmi oblíbené a nakladatelsky "vytěžované" téma. Autor v tomto případě spojil informativní text s vlastními efektními počítačovými rekonstrukcemi pyramid, chrámů, hieroglyfů a mnoha dalších krás dávného života.

GERARD M. L. HARMANS: Nizozemsko (Ikar)
Více než 1500 barevných fotografií a podrobné texty představují Nizozemsko v celé kráse, se všemi jeho specifiky - grachty, větrnými mlýny, pěstováním květin, výrobou sýrů i s historickou a uměleckou tradicí. V části Nezbytné údaje se mimo jiné dozvíte, jak používat místní měnu a MHD a nechybí ani podrobný přehled nejoblíbenějších hotelů a restaurací.

SYRIE JAMESOVÁ: Ztracené memoáry Jane Austenové (Knižní klub)
Fiktivní memoáry Jane Austenové, na svou dobu mimořádně inteligentní a vzdělané ženy, která duchem a talentem předčila dobu, v níž žila, a jež dala světu šest úžasných románů. Syrie Jamesová vymyslela svou fikci obdivuhodně přesvědčivě a autenticky.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz