Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: „Opouštíš mě kvůli té holce!“

  10:03aktualizováno  10:03
Originálními, navíc mimořádně čtivě zpracovanými náměty se bibliografie Philipa Rotha jen hemží. Výjimky nejsou na pořadu dne ani v autorově pozdním věku.

Philip Roth | foto: Profimedia.cz

Philip Roth: Pokoření

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
PHILIP ROTH: Pokoření
(Mladá fronta)
Ústřední postavou zatím posledního románu amerického žijícího klasika je pětašedesátiletý Simon Axler, obdivovaný herec předních divadelních scén, který v životě ztvárnil snad všechny nejvýznamnější divadelní role. Nyní zcela náhle a bez příčiny ztratí schopnost hrát a po několika katastrofálních představeních se psychicky zhroutí. Manželka od něj odejde a rozvede se s ním. Axler následně potká ženu o dvacet let mladší a do jeho života se nečekaně vrátí štěstí. Jeho nová láska Pegeen se ovšem donedávna milovala pouze se ženami a Simon řeší zásadní problém: lze její současnou proměnu skutečně považovat za věrohodnou a definitivní? Ve chvíli, kdy do vztahu náhodně vstoupí dívka Tracy, je odpověď nasnadě.

Michael Crichton: Pirátská odysea

TIP TÝDNE – Napětí
MICHAEL CRICHTON: Pirátská odysea
(Knižní klub)
Svižně napsaný dobrodružný příběh autora zfilmovaných bestsellerů Jurský park, Ztracený svět či Vikingové se odehrává ve druhé polovině 17. století. Hlavní město anglické kolonie Jamajky Port Royal zažívá nebývalý rozkvět. Vděčí za něj ziskům z takzvaných privatýrských výprav proti španělským lodím a koloniím. Když se privatýři v čele se šaramantním kapitánem Hunterem doslechnou, že u jednoho ostrůvku ve španělských vodách kotví galeona s pokladem, vědí přesně co učinit... Napínavý dobrodužný román je posledním dokončeným Crichtonovým dílem.

Marie Kubátová: Krkonošské pohádky

TIP TÝDNE – Pro děti
MARIE KUBÁTOVÁ: Krkonošské pohádky
(Fragment)
Krkonošské pohádky o dobru, zlu, chamtivosti a lásce, sepsané osobou mimořádně povolanou. Příběhy z krkonošských hor a podhůří, kde vládne moudrý Krakonoš. Lakomý jilemnický pán jenom kouká, kde by co sebral z cizího. Krakonoš ale jeho plány většinou odhalí a zmaří, občas si z něj také udělá legraci. Pohádky Marie Kubátové z krkonošského prostředí přímo inspirovaly populární večerníčky. Ty, vydané v tomto svazku, bohatě ilustrovaném Blankou Řehulkovou, jsou ze stejného těsta. I když v nich Trautenberk, Kuba, Hanče a hajnej nefigurují.

František Hrubín: Básně

TIP TÝDNE – Klasika
FRANTIŠEK HRUBÍN: Básně
(Host)
U Františka Hrubína (1910–1071) bývá vyzdvihována zejména jeho poezie pro děti, jakkoli nezapomenutelná. Bývá ale opomíjeno, že byl jedním z nejlepších českých básníků 20. století obecně. Tento svazek, vycházející ke stému výročí autorova narození, přináší jedenáct jeho básnických knih. A to od jeho prvních sbírek Zpíváno z dálky, Krásná po chudobě a Země o polednách přes spirituální Včelí plást, psaný za okupace, ke knihám Jobova noc a Hirošima, v nichž se autor vyrovnával s válečnou katastrofou a novým ohrožením lidstva, až k pozdním dílům Proměna, Romance pro křídlovku, Až do konce lásky, Černá denice a Lešanské jesličky, v nichž se vracel k osobnímu a existenciálnímu rozměru své poezie.

Skryté kódy a velkolepé projekty

TIP TÝDNE – Pro poučení
PIERRE BERLOQUIN: Skryté kódy a velkolepé projekty
(Universum)
Čtivé shrnutí dějin skryté komunikace a tajných symbolů od starého Řecka po digitální svět internetu. Zpola dějepisný přehled a zpola kniha hádanek pojednává o více než dvoutisíciletých dějinách umění i tajné komunikace a upozorňuje na metody, události, osobnosti i technické vynálezy, které představovaly milníky v dějinách kódů a kodexů. Součástí bohatě ilustrované knihy je víc než devadesát hádanek s řešeními, včetně galerie šifrových abeced.

DMZ: Tělo novináře

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN WOOD, RICCARDO BURCHIELLI: DMZ: Tělo novináře
(BB/art / Crew)
Ve Spojených státech budoucnosti vypukl konflikt mezi vládou a odtrženeckými Svobodnými státy. Manhattan se změnil v cosi, čemu se eufemicky říká DMZ, demilitarizovaná zóna, ale co je spíš peklo na zemi pro každého, komu se odsud nepodařilo utéct nebo kdo sem přišel zvenčí a uvízl tu. To druhé platí pro mladého reportéra Mattyho Rotha. V prvním dílu se začal v DMZ seznamovat s tamními podmínkami a obyvateli. Nyní ve druhém svazku musí působit jako prostředník při vyjednávání, jehož cílem je propuštění jeho někdejšího šéfa, slavného novináře, který skončil jako zajatec Svobodné armády.

Mark Twain: Princ a chuďas

TIP TÝDNE – Audiokniha
MARK TWAIN: Princ a chuďas
(Radioservis)
Ve svých knihách a povídkách se populární americký autor humornou formou věnoval především sociálním problémům, vyplývajícím z propastných rozdílů mezi životem bohatých a chudých. A to je i případ Prince a chuďase, který vychází na CD v rozhlasové dramatizaci z roku 1976 v režii Karla Weinlicha. Díky představiteli hlavní dvojrole Jaromíru Hanzlíkovi a plejádě dalších výborných herců (mj. Libuše Havelková, Miloš Nedbal či Klára Jerneková) se posluchač autenticky ocitá v Londýně 16. století za vlády Jindřicha VIII. a sleduje příběh záměny korunního prince Edwarda a syna zloděje z londýnské chudinské čtvrti Toma Cantyho.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz