Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Nobelistovy cesty Čínou po Maovi

  9:49aktualizováno  9:49
Jako každý rok v této době se blíží velké události českého "literárního provozu", veletrh Svět knihy a Festival spisovatelů Praha. Není divu, že nakladatelé tahají jeden trumf za druhým.

Kao Sing-ťien (Gao Xingjian)

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
GAO XINGJIAN: Hora duše
(Academia)
Čínský autor (v českém přepisu čínštiny Kao Sing-ťien, nar. 1940), nyní žijící ve Francii, byl v roce 2000 vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu a bude hostem letošního Festivalu spisovatelů Praha (více zde). Jeho nejslavnější román Hora duše pochází z 80. let 20. století. Vychází nejen z nejlepších tradic čínské literatury a vzdělanecké kultury, ale též ze specifické recepce moderní evropské literatury, rozvíjí složitě komponovaný příběh hledání cesty vlastním životem. Ve dvou základních, stále se ovšem prolínajících vyprávěcích rovinách sledujeme jednak iniciační cestu mladého intelektuála po odlehlém čínském venkově, lesích a horách především jihozápadní Číny, kde se v době postupných dílčích reforem po smrti Maa Ce-tunga setkává s pozůstatky původní, nezkažené, "ne-konfuciánské" čínské tradice. Druhou rovinou je až jakési archetypální pásmo dialogu mezi mužem a ženou, odhalující bolest vycházející z jejich věčného potýkání.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Provokatér/Poldové/Není hluchý jako hluchý
(BB/art)
Detektivní příběhy z 87. revíru, přeložené Janem Zábranou. V hlavní roli Steve Carella vs. zdánlivě nepolapitelný zločinec Hluchý. Toho Ed McBain představil celkem třikrát. Stalo se tak v době, kdy jím smyšlené zločiny a bezmocná neohrabanost policie nápadně připomínaly skutečnost: americká veřejnost byla traumatizována atentáty na vysoce postavené státní úředníky a politiky a popularita policie se pohybovala hluboko pod bodem mrazu. McBain vytvořil postavu velkého protivníka zákona, netuctového plánovače netuctových zločinů. Jeho pravé jméno nikdy nepadlo.

TIP TÝDNE - Pro děti
ONDŘEJ SEKORA: Dobrodružství Ferdy Mravence
(Albatros)
Ferda Mravenec komiksovým hrdinou? Skutečně, obrázkové příběhy s Ferdou, které Ondřej Sekora v letech 1933-1941 připravoval pro Lidové noviny, nyní vycházejí knižně v kompletní podobě, sestavené Tomášem Prokůpkem. Na své si tak přijdou jak všichni malí čtenáři, kteří mají rádi dobrodružství veselého a činorodého Ferdy, tak všichni ti, které zajímá důležitá etapa z historie českého komiksu.

TIP TÝDNE - Klasika
WILLIAM FAULKNER: Komáři
(Rybka Publishers)
Komáři jsou prvním velikým dílem Williama Faulknera (1897–1962). Na rozdíl od většiny autorových pozdějších próz se tento štiplavý, satirický román neodehrává v autorově mytickém yoknapatawphaském kraji, nýbrž v New Orleans, přesněji řečeno na výletní jachtě, na níž se několik neworleanských umělců vydává na několikadenní okružní plavbu. Je přitom docela lhostejné, kdo z neworleanské umělecké a literární scény se za jednotlivými postavami díla skrývá; důležité je pouze to, že Faulkner tu své hrdiny dokázal vykreslit s drtivou přesvědčivostí – v jeho úderných, výtečně vystavěných větách jako by byla obsažena všechna sláva i marnost "jazzových" dvacátých let.

TIP TÝDNE - Pro poučení
TERRY EAGLETON: Úvod do literární teorie
(Plus)
Eagletonova příručka je už od svého prvního vydání v 80. letech celosvětově nejpoužívanějším a nejprodávanějším úvodem do literatury (po celém světě se prodalo už přes milion výtisků). Autor ji napsal nesmírně živým, svěžím stylem a složité problémy moderní literatury vysvětluje velice srozumitelně, aniž by je nepřípustně zjednodušoval anebo čtenáře nudil. Kniha se vyznačuje precizními formulacemi, názornými příklady a nechybí v ní autorovo osobní zaujetí, které ji odlišuje od příliš akademické konkurence.

TIP TÝDNE - Komiks
EDGAR RICE BURROUGHS: Tarzan - Éra Joea Kuberta
(BB/art-Crew)
V této archivní kolekci najdete přetištěných prvních osm sešitů z dnes již klasického období 70. let minulého století, kdy v sérii Tarzan působil Joe Kubert. Tento tvůrce zde dosahuje tvůrčího vrcholu – píše, kreslí a edituje komiksovou sérii věnovanou jedné z nejoblíbenějších postav svého dětství. V první knize příběhů o Tarzanovi z rodu opů (inspirované romány Edgara Rice Burroughse) ožívá pán džungle s ohromující intenzitou. A to jak v příbězích, které jsou adaptací Burroughsových románů, tak v těch, které jsou jimi pouze inspirovány.

TIP TÝDNE - Audiokniha
EDGAR ALLAN POE: Vraždy v ulici Morgue/Vrah jsi ty
(Radioservis)
Vraždy v ulici Morgue jsou literárními teoretiky považovány za první detektivku moderního typu. Vjejím rozhlasovém zpracování z roku 1984 si pod režijním vedením Petra Adlera zahráli mimo jiné Jiří Adamíra, Jan Přeučil, Svatopluk Beneš či Ladislav Mrkvička. Hlasem orangutana přispěl legendární "strýček" Antonín Jedlička. Na druhé části disku čte Otakar Brousek starší Poeovu další detektivní povídku Vrah jsi ty.

DÁLE VYŠLO:
TOMIO OKAMURA, JAROSLAV NOVÁK VEČERNÍČEK: Český sen
(Fragment)
Znáte ho jako toho "českého Japonce, co zastupuje ty cestovky". Už si všichni zvykli, že vystupuje v reality show, jindy diskutuje s předsedou vlády a často komentuje ekonomické události. Málokdo se ptá, kde se tu ten člověk vzal a co ho dostalo před televizní kamery. Zde je odpověď.

TEREZA BRDEČKOVÁ: Alhambra (Odeon)
Románová kronika o pražské umělecké rodině pokrývající celé jedno století zavádí čtenáře hlavně do časů slávy českého loutkového filmu. Gabriel Kočka, malíř a sběratel, uniká z dusivé atmosféry války, stalinismu a normalizace do světa filmů a smyšlených map.

PAVLOS MATESIS: Starý dnů (Host)
Hrubý a násilnický Elisaios vystoupí na počátku 20. století kdesi v řeckých horách jako prorok a divotvůrce. Najde si také žáka Zagrose, který ho přesvědčí, aby se vydával za božské vtělení. Podivná dvojice vládne nad prostoduchými a pověrčivými lidmi, probouzí strach farářů a náboženskou hysterii davů.

STEVEN GALLOWAY: Sarajevský cellista (Kniha Zlín)
Příběh z doby obléhání Sarajeva se zakládá na skutečné osobnosti violoncellisty, který hrál dvaadvacet dní na počest dvaadvaceti obětí bombardování. Osobou hudebníka je spojen příběh tří lidí, kteří se musejí vyrovnat se vzpomínkami, zvládnout obtíže, které je provázejí, a začít znovu.

HANA POREBSKÁ: Příhody Ježibabky Katky (Nakladatelství XYZ)
Obrázkové čtení pro nečtenáře. Ježibabka je mladá, dobrá čarodějka. Žije v chaloupce na okraji lesa a má spoustu kamarádů – chytrou lišku, štěbetavou sojku, rychlého zajíce, mlsného medvěda a moudrou sovu. Sáňkuje, chodí na ryby, hledá po lese houby a na dovolenou létá na koštěti až k moři...

SÉRGIO SANT´ANNA: Noční let (dybbuk)
Povídky obsažené ve výboru jsou první ukázkou tvorby tohoto současného brazilského spisovatele v českém jazyce. Klíčovým společným rysem je porozumění, nezdolná snaha nalézt i v těch nejbizarnějších obsesích, utajovaných perverzích a slabinách bližních především člověka, který nakonec pokaždé potřebuje jediné — lásku.

P. G. WODEHOUSE: Čas namlouvání (Paseka)
Další z příběhů Bertieho Woostera a jeho důvtipného komorníka Jeevese z pera jednoho z nejpopulárnějších anglických humoristů. Když je Bertieho přítel Gussie Fink-Nottle, jeden z aktérů chystané obecní slavnosti v King’s Deverillu, přistižen policií, jak se nad ránem brodí v kašně na Trafalgar Square, Bertiemu nezbývá než nebohého mladíka nahradit a předejít skandálu tím, že bude v Deverillu vystupovat pod jeho jménem.

DON THOMPSON: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů (Kniha Zlín)
Ojedinělý a v češtině unikátní pohled na světový trh se současným uměním. Nesmírně čtivou a zábavnou formou identifikuje ekonomické zákony a marketingové strategie, které vedou k dosažení tak závratných cen za práce některých výtvarníků, zatímco jiní zůstávají bez povšimnutí.

VLADIMÍR POHORECKÝ: Tipy na výlet - Po rozhlednách a starých hradech (Radioservis)
Šestý díl edice mapuje velké množství rozhleden postavených u nás v posledních letech, a spolu s nimi některé atraktivní vyhlídkové kopce a hradní zříceniny s krásnými výhledy do kraje. Každá kapitolka obsahuje návrh nejjednodušší cesty k příslušnému objektu, jeho stručnou historii a podrobný popis výhledů do kraje.

ADRIÁN PAENZA: Matematiko, jsi to ty? (Kniha Zlín)
Na cestě vesmírem matematiky se potkáme s neuvěřitelnými čísly nebo s různými druhy nekonečnosti, nahlédneme do propasti dělení nulou a naučíme se tajemstvím světa sázek a pravděpodobnosti. Matematika nám také pomůže vyřešit záhady a odhadnout neuvěřitelná množství: od počtu vlasů až k litrům krve, od pravděpodobnosti, že dvě jakékoli osoby budou mít narozeniny ve stejný den, až po čísla společných předků.

PAVLA JAZAIRIOVÁ: 8 511 970 km2 Brazílie (Radioservis)
Autorka objevuje "Nový svět" zbavený původních obyvatel, obrovské rozlohy prázdné země, také bývalou portugalskou kolonii, z které plynulo do Evropy nezměrné bohatství cukrové třtiny, kakaa, kávy, kaučuku, ale zejména zlata a drahokamů. Rovníková Amazonie, chudý severozápad, velká města – Rio de Janeiro, Sao Paulo, směsice přistěhovalců, kteří vytvářejí nové dějiny této obrovské země a hledají svou identitu.

GEORGES SIMENON: Maigret a muž z lavičky/Maigret a bezdomovec (Knižní klub)
Příběh Maigret a muž z lavičky zavádí komisaře do slepé uličky, kde byla nalezena mrtvola zdánlivě průměrného, nezajímavého člověka, žijícího však dvojím životem. Ve druhém případu vytáhnou dva lodníci ze Seiny vážně zraněného bezdomovce. Je jím bývalý lékař. Kdo by mu chtěl usilovat o život?

CAMERON PLATT & JOHN WRIGHT: Ostrovy pokladů (Nakladatelství XYZ)
Autoři velmi pečlivě a přitom čtivě mapují historii jednotlivých pirátských výprav přibližně od poloviny 17. do konce 20. století a jejich ukrytých pokladů. Vyprávějí barvité příběhy nadšenců, kteří se vydali pátrat po skrytém bohatství, ať už to byli prostí dobrodruhové s krumpáčem a lopatou, nebo velké společnosti, které do kopání pokladu investovaly značné částky.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Ztracený princ Marka Twaina je nadčasová příručka tvůrčího psaní

Mark Twain na fotografii A. F. Bradleyho z roku 1907

Letos je to právě 150 let od vydání prvního díla klasika americké literatury Marka Twaina. A při této příležitosti...

Netřeba Kmotra, když mám Star Wars, říká George Lucas v nové biografii

Z knihy George Lucas

Tvrdohlavý, neoblomný, cílevědomý. Takový je režisér George Lucas, který dal světu jednu z největších filmových legend...

Agatha Christie uměla používat jed. Vychází její utajené zápisníky

Agatha Christie v roce 1949

V češtině poprvé vycházejí Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. Navazují na předchozí, které vyšly v roce 2009....

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz