Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: „Nevěřte té knížce ani slovo!“

  13:58aktualizováno  13:58
Pokud budete mít při četbě knihy, jež je hlavním beletristickým tipem tohoto týdne, pocit, že se s vámi zatočil svět, případně před autorčinou bujnou fantazií upadnete do depresí z fádnosti vlastního myšlení, nezoufejte. To jste jen na stopě dobré literatury.

Kelly Linková | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
KELLY LINKOVÁ: Magie pro začátečníky
(Argo)
Styl druhé povídkové sbírky nového amerického literárního objevu Kelly Linkové (1969) je sice v anotacích zařazován na pomezí fantasy a sci-fi, jde ale spíše o snahu zvýšit zájem o knihu u fanoušků těchto módních žánrů. Má-li Linková mnohem blíže k nějakému konkrétnímu "-ismu", je to spíše - také hojně citovaný - magický realismus, ve kterém se "snové odskoky" naprosto přirozeně snoubí s "historkami všedního dne". Spisovatelčina fantazie je nedozírná a nechybí jí ani odstup, se kterým nahlíží svůj svět jakoby dětskýma očima. Není náhoda, že hned první povídku Divotvorná kabelka uzavírá tak trochu koketní výzvou: "Vy byste tomuhle příběhu taky neměli věřit. Slibte mi, že neuvěříte ani slovo."

TIP TÝDNE - Napětí
JAMES ROLLINS: Amazonie
(BB/art)
Není už na světě mnoho oblastí, kde člověk může zažít nefalšované ryzí napětí - ale Amazonie je nepochybně jedna z nich. V nejnovějším bestselleru amerického veterináře Jamese Rollinse se do této neprobádané oblasti dostaneme s výpravou Nathana Randa, který se vydává po stopách vědecké výpravy svého otce, jež v neprostupných pralesích zmizela. Až po několika letech se objevuje jeden její člen, který po objevení záhy umírá. A co je největší záhadou, ač do džungle vstoupil jako jednoruký, vrací se s oběma pažemi...

TIP TÝDNE - Pro děti
MILADA MOTLOVÁ: O Kubovi, Barušce a sedmi loupežnících
(Knižní klub)
S ilustracemi osvědčené Vlasty Baránkové vychází sedm pohádek "klasického stylu", sjednocených sice hlavními postavami Kubou a Baruškou, ale jinak stojících víceméně na samostatných příbězích. Styl Marie Motlové se zdaleka vyhýbá jakýmkoli neorganickým modernizacím, její vyprávění je "čtvrtkovsky" tradiční, sázející na poklidný, pozitivní tok vyprávění.

TIP TÝDNE - Klasika
OLDŘICH KRÁL: Mistr Sun O válečném umění/JIŘÍ KOLÁŘ: Mistr Sun O básnickém umění
(Dokořán)
Autor vůbec první dochované vojenské doktríny, třinácti traktátů O válečném umění, byl pravděpodobně Konfuciovým současníkem z poloviny prvního tisíciletí př. n. l. Nepřesný překlad jeho spisu, který v češtině vyšel v roce 1949, inspiroval básníka Jiřího Koláře, který Sunovy veršované traktáty volně převedl z válečnické do básnické polohy. Toto samostatné Kolářovo autorské dílo naopak inspirovalo sinologa a překladatele Oldřicha Krále při jeho překladu Sunova původního textu do češtiny poprvé z čínského originálu. Oba texty vycházejí v této knize zároveň v zrcadlové podobě a umožňují tak porovnání obou autorských přístupů.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JIŘÍ POKORNÝ: Odkaz Josefa Hlávky
(Academia)
Právě v těchto dnech si připomínáme sté výročí úmrtí nejslavnějšího českého mecenáše, jinak stavitele a architekta Josefa Hlávky. Pokorného kniha není jeho životopisem, nýbrž dějinami institucí, které založil a podporoval, a zhodnocením jeho vlivu zejména na českou vědu. Autor postupně prochází historii České akademie věd a umění, Hlávkových studentských kolejí, Nadání (nadace) Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových i Národohospodářského ústavu - a čtenář může jen litovat, že další Hlávkové se dnes jaksi nerodí...

DÁLE VYŠLO:
MICHAL FRANKL: "Emancipace od židů"
(Paseka)
Velmi solidně zpracovaná studie na téma českého antisemitismu na konci 19. století. Jeho nejviditelnějším projevem byla sice tzv. hilsneriáda, zdaleka ne však projevem jediným. Michal Frankl nahlíží český antisemitismus nejen jako problém národnostní, ale zasazuje jej do souvislostí politických i náboženských.

ROBERT MUCHEMBLED: Dějiny ďábla (Argo)
Práce francouzského historika se zabývá vývojem tohoto ztělesnění Zla od 12. století až po současnost, a to zdaleka nejen v náboženském slova smyslu - autor se zabývá například i aktuálními kulturními přesahy (film, komiks). Pozornost věnuje i čarodějnickým procesům 16. a 17. století, kterým se věnoval už ve svých starších studiích.

ANDRZEJ ŚWIERCZYŃSKI, DOBROSLAWA ŚWIERCZYŃSKA: Slovník přísloví v devíti jazycích (Universum)
Zajímá vás, jak se řekne latinsky Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde? A jaký je anglický ekvivalent rčení Sytý hladovému nevěří? Tato a dalších zhruba 700 přísloví, přirovnání a pořekadel si s po mocí této knihy můžete přeložit do angličtiny, francouzštiny, italštiny, latiny, němčiny, polštiny, ruštiny a španělštiny. Smysl takové publikace je sice sporný, listovat si v ní je ale vcelku zábava.

KLÁRA JANEČKOVÁ: Unesená (Ikar)
Dobrodružný román pro ženy mnohé napovídá už svým titulem. Reálný příběh ze současnosti o únosu osmnáctileté dívky jejím kamarádem a ukrajinským dělníkem, zosnovaném s vidinou finančního zisku od dívčiných rodičů, je autorčiným pátým románem.

ANDREW BALLANTYNE: Architektura (Dokořán)
Další svazek řady Průvodce pro každého je ne úplně konvenčním průhledem do smyslu a významu architektury. Autor se nezabývá podrobnou chronologií či jednotlivými slohy, jde mu spíš o hodnotu staveb, jejich zasazení v prostoru a společenský dosah. Text je proložen fotografiemi nejvýznamnějších staveb světa s obsáhlými popisky.

RABI NILTON BONDER: Jidiše kop (Knižní klub)
Kniha s podtitulem Tvůrčí řešení problémů v židovské tradici, vzdělanosti a humoru čtenáře zve do specifického, mnohokrát (v dobrém i ve zlém) karikovaného židovského myšlenkového světa a je sbírkou moudrostí z učení rabínů, folkloru i tolik populárních židovských anekdot.

RAYMOND CHANDLER, ROBERT B. PARKER: Případ z Poodle Springs (Albatros Plus)
Po smrti Raymonda Chandlera v roce 1959 byl nalezen padesátistránkový fragment rukopisu nového marlowovského příběhu. Jeden z nejúspěšnějších amerických detektivkářů Robert B. Parker se zhostil úkolu vžít se do Chandlerova typického stylu a příběh dokončit.

FRANTIŠEK BAUER, FRANTIŠEK SVÁTEK, MICHAL ARNOT: Mein Kampf očima historiků (Nakladatelství XYZ)
Komentáře prvorepublikového historika Františka Bauera přinášejí zajímavý pohled na Hitlerův Mein Kampf ještě z doby, než začaly být jeho vývody plně realizovány. Kratší texty současných historiků dodávají naopak pohled z poválečné perspektivy.

HANS BANKL: Patologie na stopě zločinců (Ikar)
Poslední dílo slavného patologa, dokončené krátce před jeho smrtí (2004), je jakýmsi shrnutím jeho více než čtyřicetileté praxe. Obsahuje v obecně přístupných kapitolách jednak teoretické poznatky o funkci patologie v kriminalistice, jednak popisy konkrétních případů, v nichž tato věda hrála roli.

R. N. MORRIS: Plebejská sekera (BB/art)
Detektivku ze zajímavého prostředí carského Ruska by bylo možno nazvat volným pokračováním Dostojevského Zločinu a trestu. Týž komisař Porfirij Petrovič, který vyšetřoval studenta Raskolnikova, se o rok a půl později snaží přijít na kloub dvojnásobné vraždě v jednom petrohradském parku.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz