Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Knižní tipy: Nejen kotníčky živ byl Casanova

  14:36
Vzpomínky milovníka života Giacoma Casanovy a naproti tomu chladně severský příběh o osamělosti: to jsou dnes hlavní témata tipů týdne. Do jaké podoby jednou vyroste malý Mikuláš?

Giacomo Casanova | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIPY TÝDNE
Beletrie
PER PETTERSON: Jít krást koně
(Odeon)
Pátý román zkušeného norského autora Pera Pettersona (1952) získal kromě jiných ocenění také prestižní letošní dublinskou cenu IMPAC. Jistěže právem. Příběh spojuje dvě časové roviny: současnost, v níž hlavní hrdina Trond tráví osamělé stáří na norském venkově, a období druhé světové války a krátce po ní, do něhož se vrací ve vzpomínkách, vyvolaných navázáním kontaktu se sousedem Larsem. Autorovými hlavními tématy nicméně jsou především nikoli přímočaré rodinné vztahy a formování svébytného pohledu na svět v průběhu života. V žádném případě se nejedná o třeskutě "akční" četbu, právě naopak, nejlepší pasáže, ve kterých Petterson dosáhl mistrovství, jsou nepříběhové, silně evokující prostředí a myšlenkové pochody vypravěče.

Napětí
ROBERT B. PARKER: Stodolarová holka
(BB/art)
V novince amerického detektivkářského klasika opět ožívá postava bostonského soukromého očka Spensera a vrací se i průšvihářka April Kyleová, známá z autorových románů Večírek a Sloužíme svým pánům. April je nyní vydíranou majitelkou luxusního nevěstince, která vyhledá Spenserovu pomoc za účelem záchrany svého podniku. Detektiv začíná rozpřádat sítě příběhu, v němž nikoli nepodstatnou roli hraje místní mafie v čele s Tonym Marcusem. A úloha samotné April v celé kauze je stále nejasnější...

Pro děti
GOSCINNY & SEMPÉ: Nové Mikulášovy průšvihy - Dopis Ježíškovi
(Albatros)
Kolikátou generaci dětí už baví malý Mikuláš? Jeho nadčasové příběhy se hodí do jakékoli doby. Svědčí o tom fakt, že jsou nejen stále znovuvydávány jeho klasické "patálie", ale také úspěch stále nových vyprávění, vydávaných z Goscinnyho pozůstalosti. Nové Mikulášovy průšvihy vyjdou ve dvou knihách (po Dopisu Ježíškovi se můžeme těšit na svazek Jak jsme šli do čokoládovny), v nichž Mikulášovy ztřeštěné a přitom vlastně velmi reálné příhody doplnil svými neodolatelnými kresbami Jean-Jacques Sempé.

Klasika
GIACOMO CASANOVA: Paměti
(Nakladatelství XYZ)
Ačkoli zůstává ve "společenské paměti" především jako známý kavalír a svůdník, šíře zájmů Giacoma Casanovy (1725 - 1798) byla nepoměrně větší, sahající mnohem dál než k odhaleným kotníčkům dam i švadlenek. Svoje nedokončené Paměti, i přes více než dvě století od vzniku nesmírně svěží, čtivé a zábavné (což je ovšem především zásluha Hany Primusové, jež je spíše převyprávěla do dnešního jazyka než klasicky přeložila), napsal v českém Duchcově, kde pracoval jako knihovník hraběte Valdštejna. Cesty po dalekých krajích, navazování i pozbývání přátelství i lásek, nejrůznější výhry i prohry, plné prožívání každého okamžiku života - to všechno je z Casanovova pera stále životné.

Pro poučení
MARTIN GILBERT: Křišťálová noc
(BB/art)
Tomu, kdo by se rád dozvěděl více o v posledních dnech nejdiskutovanější historické události 20. století, lze bez obav doporučit aktuálně přeložené dílo významného britského historika sira Martina Gilberta (mimo jiné oficiálního životopisce Winstona Churchilla). Autor průběh noci líčí do nejmenšího detailu na základě písemných novinářských a diplomatických pramenů, ale i vyprávění více než padesáti očitých svědků. Celou noc samozřejmě Gilbert zasazuje do dějinného kontextu, upozorňuje, co události předcházelo a především k čemu byla prologem. Ne náhodou zní podtitul knihy "Předehra záhuby".

DÁLE VYŠLO
MICHAEL BOROVIČKA: Kolaboranti 1939 - 1945
(Paseka)
Tiso, Pétain, Vlasov...a přirozeně také Emanuel Moravec. Michael Borovička na příkladech nechvalně slavných osobností z období 2. světové války ilustruje problematiku kolaborace a snaží se odpovědět na otázku, zda je tento povahový rys Čechům bližší než jiným národům.

JOSEF VINKLÁŘ: Pokus o kus pravdy (Nakladatelství XYZ)
Paměti populárního, letos v září zemřelého herce, lze číst jako typické herecké vzpomínky, stojící a padající s množstvím "veselých historek z natáčení", nebo v nich skutečně hledat "kus pravdy" o životě a názorech v některých obdobích kontroverzní osobnosti. V tomto ohledu však skutečně zůstává jen u onoho pokusu.

BERNARD WERBER: Revoluce mravenců (Knižní klub)
Už třetí díl Werberovy "mravenčí série" (po románech Mravenci a Den mravenců) na pomezí sci-fi, dobrodružného vyprávění a filozofického traktátu vypráví o myslících mravencích i těch, kteří je občas s gustem zadupávají.

LEONIE FRIEDOVÁ: Kateřina Medicejská - Životopis (Academia)
Patronka renesančního umění, ale také travička, intrikánka a žena stojící v pozadí masakru o bartolomějské noci - taková zůstala v povědomí nejvlivnější Italka a francouzská královna Kateřina Medicejská. Autorka biografie se snaží její pověst uvést na pravou míru.

HANJO LEHMANN: Arcimboldovy truhlice (Knižní klub)
Rozsáhlý historický thriller spekuluje na téma zpochybnění mocenských nároků Vatikánu a pracuje s představou, že kdesi v jeho katakombách leží ukryty listinné dokumenty, které "zavedené pořádky" vyvracejí. Nic proti bohaté fantazii.

ADOLF BURGER: Ďáblova dílna (Ikar)
Kniha se stala předlohou stejnojmennému filmu, který byl letos uveden do kin. "Největší padělatelská operace všech dob" proběhla pod přísným dozorem v koncentračním táboře Sachcenhausen, členem vysoce kvalifikované skupinky odborníků byl i slovenský knihtiskař Adolf Burger, autor této knihy.

EDGAR ALLAN POE: The Angel of the Odd/Anděl pitvornosti (Argo)
V bilingvní anglicko-české verzi a v kapesním formátu vyšlo sedm klasických povídek zakladatele moderního hororu a detektivky. Jsou mezi nimi i tak slavná díla jako Zánik domu Usherů či Maska Červené smrti.

STEPHEN CLARKE: Merde! Rok v Paříži (Albatros Plus)
Mimořádně zábavné vyprávění britského novináře, který z titulu svého povolání pobývá v Paříži, poznává tamní obyvatele a s ironií podrobuje svému zkoumání jejich zvyklosti a povahové rysy. Velmi zábavné i pro notorické frankofily.

NANCY MacLEANOVÁ: Pod maskou ušlechtilosti (BB/art)
Kvalitní historická studie vypovídá o jedné z nejodpornějších organizací 20. století, amerického Ku-klux-klanu. Na příkladu jeho "buňky" ve městě Athens v Georgii autorka podává zprávu o šíření rasismu a xenofobie v USA po 1. světové válce.

KEN KALFUS: Americký problém (Odeon)
Ironický a satirický román o rozpadu jednoho manželství, které málem skončí nárazem letadla do newyorských Dvojčat. Nenávist protagonistů Marshalla a Joyce může místy připomenout slavný film Válka Roseových, jejich "válečná" invence je však mnohem menší.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...