Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Na co myslel Cormac McCarthy v pětatřiceti

  17:07aktualizováno  17:07
Raná díla slavných umělců, lhostejno ve kterém oboru, o svých autorech vypovídají při zpětném pohledu mnohem víc než v době svého vzniku. Například to, že už v relativně časném věku se jim v hlavě honili podobní démoni.

Cormac McCarthy | foto: Reuters

Vnější tma

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
CORMAC McCARTHY: Vnější tma
(Argo)
V raném, teprve druhém románu z roku 1968, který je nyní přeložen do češtiny poprvé, přichází dnes slavný a komerčně úspěšný autor (nar. 1933) s mnoha literárními rysy, které jej posléze proslavily: přízračný popis nehostinné krajiny, značně svérázné postavy, motivy násilí i cesty jsou součástí McCarthyho rukopisu od počátku. Hluboko v odlehlém a pustém koutu Apalačských hor, pravděpodobně někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století, se odvíjejí dramatické osudy chudého mladíka Cully a jeho sestry Rinthy. Ta jednoho dne porodí dítě, Culla novorozeně pohodí v lesích a sestře namluví, že zemřelo. Zoufalá Rinthy však jeho lžím nevěří a vydává se s Cullou v patách na nekonečnou a strastiplnou pouť nehostinnou krajinou s groteskními obyvateli. Sugestivně vylíčený příběh je především symbolickou alegorií zachycující odvěký svár dobra a zla, odehrávající se na samotném dně lidské duše.

Kočky loví v noci

TIP TÝDNE – Napětí
A. A. FAIR: Kočky loví v noci
(Nakladatelství XYZ)
Další detektivka ze série případů detektivní kanceláře Berta Coolová – Donald Lam, kterou napsal slavný autor Perryho Masona Erle Stanley Gardner pod pseudonymem. Poněkud zištná a obhroublá Berta Coolová a ostřílený detektiv Donald Lam tentokrát řeší zápletku vyvolanou scestnou lidskou touhou po přepychu a moci, kterou umožňují peníze, pro něž jsou pachatelé ochotni páchat i ty nejtěžší zločiny.

Ema má emu

TIP TÝDNE – Pro děti
GABRIEL FILCÍK, JAN KREJČÍ: Ema má Emu
(Knižní klub)
Barevná obrázková knížka osvědčené autorské dvojice je určena všem dětem, které si chtějí zábavnou formou osvojit znalost abecedy. Veselé básničky obsahují velký počet slov začínajících na to které písmeno. Začínající čtenáři si mohou v textech vyhledat písmenko, sami či s pomocí rodičů si text přečíst a pak vyhledat patřičná slova ještě v obrázku.

Krédo rodu Woosterů

TIP TÝDNE – Klasika
P.G. WODEHOUSE: Krédo rodu Woosterů
(Paseka)
První české vydání dalšího románu s oblíbeným sluhou Jeevesem v hlavní roli. Návštěva sídla sira Watkyna Bassetta, kde má pomoci urovnat rozmíšku mezi Gussiem Fink-Nottlem a jeho nastávající, Bassettovou dcerou Madeline, uvrhne Bertieho Woostera do nečekaných nesnází, v nichž hraje nikoli nepodstatnou roli starožitná konvička na smetanu. Zapeklitou situaci řeší s rychlostí a elegancí sobě vlastní právě geniální Bertieho komorník Jeeves.

Česká babička

TIP TÝDNE – Pro poučení
DIETMAR GRIESER: Česká babička aneb Cizinec je našinec
(Argo)
Korunovace císaře Františka Josefa I. se uskutečnila v Olomouci, Franz Grillparzer čerpal náměty pro některá svá dramata v českých bájích a pověstech, rodiče Franze Schuberta pocházeli ze severní Moravy, matka Egona Schieleho z Českého Krumlova, Sigmund Freud přišel na svět v moravském Příboru, malíř Alfred Kubin v Litoměřicích atd. Grieserovy eseje jsou čtivým průvodcem spletitými dějinami česko-rakouských vztahů a vazeb v rámci někdejší habsburské monarchie.

Daredevil

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN MICHAEL BENDIS: Daredevil – Muž beze strachu
(BB/art)
Na stránkách druhého dílu Bendisova Daredevila se rozehrává složitá partie, v níž nejde o nic menšího než o to, kdo se stane pánem Hell's Kitchen, na niž si brousí zuby dokonce i jakuza. Autor oprášil dlouholeté daredevilovské stálice: věrného Foggyho Nelsona, Luka Cage, Petera Parkera, doktora Strange. Také ale přivádí na scénu Daredevilovy dávné nepřátele Owla a Bullseye. A hlavně, do hry se vrací Kingpin, jehož měli všichni téměř za mrtvého.

Pýcha a předsudek

TIP TÝDNE – Audiokniha
JANE AUSTENOVÁ: Pýcha a předsudek
(Radioservis)
Jane Austenová (1775−1817) psala své stěžejní dílo v letech 1796−1797, vydáno však bylo až roku 1813. Jde o tzv. román rodinného života, který s ironickým podtextem líčí život na anglickém venkově, tamní rodinné vztahy a neutuchající snahy matek najít pro své dcery vhodné ženichy. V překladu Evy Kondrysové a dramatizaci Anny Smetanové natočila rozhlasovou verzi režisérka Alena Adamcová v roce 1986. Do studia pozvala řadu hereckých hvězd, např. Jaroslavu Adamovou, Jiřího Adamíru, Alenu Vránovou, Františka Němce či Petra Štěpánka.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz