Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Na cestě světem-kloakou v Bernhardově režii

  17:06aktualizováno  17:06
Beletristický Tip týdne je tentokrát stoprocentním popřením toho, že každý nahlíží na vlastní dětství a rané mládí idylicky. Pro ty nejcitlivější naopak může být celoživotní noční můrou.

Thomas Bernhard | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
THOMAS BERNHARD: Obrys jednoho života
(Mladá fronta)
"Zuřivý literární útok na svět, Rakousko i lidi v autobiografických textech světově proslulého autora," hlásá zářivě žlutý reklamní pásek navlečený na této knize. Zadní stranu pak zdobí výkřik Thomase Bernharda "Svět je kloaka!" Odmyslíme-li si úvahu, jak by asi samotný autor na takovouto úpravu reagoval, nelze nepřiznat, že příliš nepřehání. Přitom Bernhard přes svůj radikalismus rozhodně nebyl spisovatel-skandalista, svým způsobem spíš misantrop. Právě oněch pět silně, byť ne zcela a stoprocentně autobiografických novel (Příčina, Sklep, Dech, Chlad, Dítě) odkazuje ke kořenům jeho myšlení i literárního stylu. Bernhard si vyrovnává účty s fašismem, katolicismem, výchovným a vzdělávacím systémem, drilem zdravotnických zařízení, ale i s tíží sociálních rozdílů a předsudků.

TIP TÝDNE - Napětí
JEFF LINDSAY: Dexter v temnotách
(BB/art)
Třetí román v hlavní roli se sériovým vrahem Dexterem, balancující na hraně hodně temné detektivky a černohumorného příběhu. Dexter žije dvojí život policejního analytika a zločince, jsou však chvíle, kdy není zcela jisté, ve které ze svých rolí právě vystupuje. V aktuálním příběhu se vyrovnává s případem, který naznačuje, že jeho fascinace smrtí není zdaleka tak zvrácená, jak se na první pohled zdá, což dokazují případy, které musí řešit. A zároveň chránit vlastní novou rodinu, jež jeho oficiální tváři poskytuje alibi.

TIP TÝDNE - Pro děti
ZEP: Titeuf to vidí jinak
(Mladá fronta)
Postavička Titeufa, osmiletého blonďáka s šišatou hlavou, vznikla před patnácti lety a od té doby si získala neuvěřitelnou popularitu nejen v rodné Francii, ale po celém světě. Děti Titeufa milují, protože řeší úplně stejné problémy jako ony, a nedaří se mu, stejně jako jim, je vždycky vyřešit úspěšně. Dospělé někdy rozčiluje, protože mluví o věcech, o kterých oni s dětmi mluví neradi – o stáří, o bezdomovcích nebo třeba o sexu...

TIP TÝDNE - Klasika
AGATHA CHRISTIE: Záhadný pan Quin
(Knižní klub)
V sérii detektivních příběhů Záhadný pan Quin se českému čtenáři poprvé představuje nejtajuplnější a nejneuchopitelnější postava, jakou kdy Agatha Christie stvořila, pan Harley Quin. Tento muž se zjevuje či mizí naprosto nečekaně a do běhu událostí zasahuje téměř nepostřehnutelně, takže nejen čtenář, ale dokonce i samotné postavy v příbězích nejednou zapochybují o jeho reálné existenci. Zanechává však za sebou zcela změněné, znovu rozehrané nebo jinak završené osudy lidí živých i dávno zemřelých; ne nadarmo v jedné z povídek sám sebe nazve "obhájcem mrtvých". Recenzi knihy najdete ZDE.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JIŘÍ VORÁČ: Ivan Passer - Filmový vypravěč rozmanitostí
(Host)
Monografie se zabývá životem a dílem česko-amerického filmového režiséra Ivana Passera (1933). Passer náleží k legendární generaci české nové vlny 60. let, působil jako nejbližší spolupracovník Miloše Formana na všech jeho českých filmech a samostatně debutoval outsiderskou tragikomedií Intimní osvětlení (1965), klasickým dílem nejen české kinematografie. Po sovětské invazi v srpnu 1968 odešel do USA. V zahraničí natočil dalších patnáct filmů. Z nich obzvláště vynikly snímky Cutterova cesta (1981), Zrozen k vítězství (1971), Strašidelné léto (1988), Stalin (1992) a naposledy výpravný velkofilm z kazašských dějin Nomád (2005).

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz