Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Milostný trojúhelník. Téma staré jako lidstvo samo

  15:15aktualizováno  15:15
Jedno z nejklasičtějších témat světové literatury všech dob dodnes přitahuje. Nejen autory a čtenáře, ale i poroty udělující prestižní ceny.

Patrick Lapeyre | foto: Profimedia.cz

Život je krátký a touha bez konce

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
PATRICK LAPEYRE: Život je krátký a touha bez konce
(Odeon)
Dva muži a jedna žena - klasické vrcholy milostného trojúhelníku v podání francouzského spisovatele, který byl za dílo nominován na tři nejvýznamnější francouzské literární ceny a získal Prix Femina. Louis, Murphy a Nora, kteří propletenými vášněmi a svým antihrdinstvím připomínají modernější verzi Rochého potažmo Truffautova Julesa a Jima. Román vypráví příběh nekonečného a neřešitelného milostného utrpení, které je silnější než všechno ostatní. Autorovo mistrovství se vyznačuje jemnou drobnokresbou, směšno-smutnými detailními postřehy i filmovým viděním světa.

Vidím tě

TIP TÝDNE – Napětí
KAREN ROSEOVÁ: Vidím tě
(BB/art)
Známá vyšetřovatelka Kristen Meyerová má nebezpečného tajného ctitele. Zdá se, že ví o každém jejím kroku, každé myšlence. Posílá jí dopisy a vraždí zločince, které ona nedokáže zarazit. Tento mstitel zná i její tajemství, které jí znemožňuje sblížit se s Abem Reganem, policistou, který ji chrání. Nakonec k sobě najdou cestu a znovu společně objevují vášeň, i když dopisy chodí dál a vraždy pokračují. Je jasné, že dřív nebo později se vzhledem k vrahově posedlosti odplatou stane cílem útoků i Kristen.

Fakír z Benáres a jiné povídky

TIP TÝDNE – Pro děti
MIRKO PAŠEK: Fakír z Benáres a jiné povídky
(Albatros)
Vzpomínky na zážitky z Indie i popis jedné zajímavé události z Divokého západu. To je návrat k textům Mirko Paška (1910 - 2002), cestovatele, reportéra a autora dobrodružných knížek pro mládež i dospělé. Kniha čtenářům znovu přináší pět povídek ze souboru Fakír z Benáres a novelu z Divokého západu Velký run. Svazek vychází v obnovené kultovní edici Knihy odvahy a dobrodružství (KOD).

Aeneis

TIP TÝDNE – Klasika
PUBLIUS VERGILIUS MARO: Aeneis
(Academia)
Nový překlad hrdinského eposu, který tvoří jeden z vrcholů římské literatury. Slavný básník (70 - 19. př. n. l.) v postavě bájného Aenea ztělesnil římský ideál osobní dokonalosti. Epos, navazující de facto na děj Homérovy Iliady, líčí Aeneovy dramatické osudy a představuje základní mýtus o vzniku římského národa a říše. V proslulé podsvětní scéně je prorokována římská budoucnost a velikost až do panování císaře Augusta. Aeneis byla bohatým zdrojem inspirace pro nespočet výtvarných, hudebních i literárních děl od antiky až téměř do současnosti.

Dějiny hudby

TIP TÝDNE – Pro poučení
NAĎA HRČKOVÁ (ed.): Dějiny hudby V. – Hudba 19. století
(Ikar)
Pátý díl souborných dějin hudby se zabývá epochou, během níž vznikly skladby, které tvoří páteř standardního koncertního repertoáru. Přestože se na knize podílel početný autorský kolektiv sestavený z předních znalců problematiky 19. století a autorů významných syntetických i monografických prací, je kniha koncipována jako organický celek, představující téma pokud možno co nejúplněji. Součástí publikace je také zvuková antologie na CD, obsahující typické ukázky ze skladatelské tvorby nejvýznamnějších osobností 19. století.

Alamo

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, STEVE DILLON: Preacher/Kazatel – Alamo
(BB/art)
Historie se opakuje. Opět bude v malém městě na jihu Texasu vzdorovat hrstka obrovské přesile. Na jedné straně bývalý kazatel, na druhé straně mocná organizace Grál. Nebude to zrovna férový boj a pro mnoho hrdinů to bude boj poslední. Nikdo není v bezpečí. Ani Jesse Custer, ani Cassidy, ani Herr Starr, ani Tulip, ani Bůh. Upíři, spasitelé, vraždící svatí, náboženští vůdci, andělé i prdelní ksichty... Všechny postavy se tu naposledy vrací, aby zakončily svou pouť.

Jablko je vinno

TIP TÝDNE – Audiokniha
MIROSLAV HORNÍČEK: Jablko je vinno
(Supraphon)
Vybrané dialogy protagonistů ze stejnojmenné knihy ironizují úsměvně spory o podílu žen či mužů na lidském pokroku. Na osudech tří známých historických dvojic je s typickým horníčkovským chytrým a kultivovaným humorem relativizována vžitá představa o průběhu osudných setkání Samsona a Dalily, Ctirada a Šárky a Oldřicha a Boženy. V archivní nahrávce z roku 1976 účinkuje spolu s autorem herečka Libuše Švormová.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Najdete na iDNES.cz