Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Houellebecqův humor jako z nouze ctnost

  16:01aktualizováno  16:01
Francouzského nakladatele Maurice Nadeaua zaujal u Houellebecqovy prvotiny především autorův humor. Ten v ní skutečně je. Do "laskavého humoru" má ale proklatě daleko.

Michel Houellebecq | foto: Profimedia.cz

Rosšíření bitevního pole

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
MICHEL HOUELLEBECQ: Rozšíření bitevního pole
(Odeon)
Jde o první román dnes mimořádně uznávaného a úspěšného francouzského autora, po němž následovala další kontroverzní díla jako Elementární částice či Možnost ostrova. Za své dosud poslední dílo Mapa a území získal spisovatel r. 2010 Goncourtovu cenu. Rozšíření bitevního pole pochází z roku 1994 a získalo kultovní pověst. Román Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky. Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho "citová výchova" směřuje k otupělosti a znechucení. Jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit.

Léčitel

TIP TÝDNE – Napětí
ANTTI TUOMAINEN: Léčitel
(Kniha Zlín)
Kniha získala Clue Award za Nejlepší finský krimi román v roce 2011, práva byla ihned prodána do dvaceti zemí světa. Děj románu se odehrává v Helsinkách v blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a epidemie různých chorob. Dva dny před Vánocemi zmizí beze stopy novinářka Johanna Lehtinenová, jež shromažďovala materiál o sériovém vrahovi, který systematicky vyvražďuje průmyslové magnáty a nechává si říkat Léčitel. Johannin manžel Tapani pátrá na vlastní pěst a přichází na souvislosti, o nichž za deset let trvání manželství neměl nejmenšího tušení.

Půlminutové horory

TIP TÝDNE – Pro děti
SUSAN RICHOVÁ (ed.): Půlminutové horory
(Mladá fronta)
Jde o více než sedmdesát kratičkých děsivých příběhů pro děti od deseti let, mezi jejichž autory jsou například slavná kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, stvořitel komiksového Sandmana Neil Gaiman nebo tvůrce knižní předlohy Oscarového filmu Hugo, spisovatel a kreslíř Brian Selznick. Díky rozdílným přístupům autorů se jednotlivé horory pohybují v široké výrazové škále od jednoduchých a odlehčených přes vtipné, groteskní až po opravdu morbidní, od souvislého prozaického vyprávění po ilustrované minikomiksy.

Poslední kabriolet

TIP TÝDNE – Klasika
ANTON MYRER: Poslední kabriolet
(BB/art)
I když americký autor Anton Myrer (1922–1996) napsal více knih (např. Velká válka), teprve v pozdním Posledním kabrioletu z roku 1973 se mu podařilo vytvořit jeden z onoho druhu románů, na něž snad nikdo, kdo jej jednou přečetl, už nikdy nezapomene. Tato tklivá, humorná i sentimentální a také tragická generační výpověď o podstatné části uplynulého století se tak zařadila mezi nesmrtelná díla americké prózy. Nové, už šesté české vydání v limitované edici je k dispozici se dvěma obálkami. Jednu ztvárnil Michael Rittstein, druhou komiksový výtvarník Karel Jerie.

Záludný svět Povídek malostranských

TIP TÝDNE – Pro poučení
DAGMAR MOCNÁ: Záludný svět Povídek malostranských
(Academia)
Publikace se pokouší o nové čtení kanonického díla české literatury. Činí tak za pomoci netradičních zorných úhlů a s nimi souvisejících kulturně historických kontextů, dosud ve vztahu k Povídkám malostranským nevyužitých. Čtveřici zvolených hledisek odpovídají čtyři kapitoly knihy. V první jde o zohlednění kontextu Nerudova publicistického psaní, druhá kapitola srovnává topografii fikčního světa povídek s mapou reálné Malé Strany. Třetí interpretuje Povídky malostranské v kontextu soudobé humoristické a ve čtvrté autorka využívá současných naratologických konceptů k charakteristice Nerudova způsobu vyprávění.

Batman: Ticho

TIP TÝDNE – Komiks
JEPH LOEB, JIM LEE, SCOTT WILLIAMS: Batman – Ticho
(BB/art)
Jednou za čas se sejde scenárista a kreslíř, aby vytvořili příběh. A místo toho stvoří něco mnohem víc. Jeph Loeb a Jim Lee jsou právě takovým týmem a jejich novátorský přístup k batmanovské řadě jim přinesl mimořádné uznání nejen kritiky, ale i příznivců komiksové literatury. Ve dvanácti kapitolách vyprávějí příběh o přátelství a zradě. Příběh, který ovlivní život jak Batmana, tak Bruce Wayna. Temný rytíř se v tomto komiksu utkává se spoustou známých padouchů. Včetně obrovského Killer Croca, děsivého Scarecrowa, nesmrtelného Ra’s al Ghula, rozpolceného Two-Face, hádankami posedlého Riddlera a dokonce i samotného Jokera. Speciální edice tohoto vydání byla v limitované edici připravena pro letošní veletrh Svět knihy.

Groteska

TIP TÝDNE – Audiokniha
KURT VONNEGUT: Groteska
(Radioservis)
Fiktivní autobiografická výpověď posledního amerického prezidenta Wilbura Narcise-11 Swaina, který v Americe zpustošené narušením gravitace, rozdrobené na malé znepřátelené říše a vylidněné po strašlivých chorobách, sedí v troskách Empire State Building a vzpomíná… Zřejmě nejslavnější dílo významného amerického spisovatele, přeložené vonnegutovským specialistou Jaroslavem Kořánem, načetl v roce 1987 v režii Pavla Linharta svým nezaměnitelným přednesem herec Boris Rösner.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz