Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Houellebecqův humor jako z nouze ctnost

  16:01aktualizováno  16:01
Francouzského nakladatele Maurice Nadeaua zaujal u Houellebecqovy prvotiny především autorův humor. Ten v ní skutečně je. Do "laskavého humoru" má ale proklatě daleko.

Michel Houellebecq | foto: Profimedia.cz

Rosšíření bitevního pole

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
MICHEL HOUELLEBECQ: Rozšíření bitevního pole
(Odeon)
Jde o první román dnes mimořádně uznávaného a úspěšného francouzského autora, po němž následovala další kontroverzní díla jako Elementární částice či Možnost ostrova. Za své dosud poslední dílo Mapa a území získal spisovatel r. 2010 Goncourtovu cenu. Rozšíření bitevního pole pochází z roku 1994 a získalo kultovní pověst. Román Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky. Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho "citová výchova" směřuje k otupělosti a znechucení. Jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit.

Léčitel

TIP TÝDNE – Napětí
ANTTI TUOMAINEN: Léčitel
(Kniha Zlín)
Kniha získala Clue Award za Nejlepší finský krimi román v roce 2011, práva byla ihned prodána do dvaceti zemí světa. Děj románu se odehrává v Helsinkách v blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a epidemie různých chorob. Dva dny před Vánocemi zmizí beze stopy novinářka Johanna Lehtinenová, jež shromažďovala materiál o sériovém vrahovi, který systematicky vyvražďuje průmyslové magnáty a nechává si říkat Léčitel. Johannin manžel Tapani pátrá na vlastní pěst a přichází na souvislosti, o nichž za deset let trvání manželství neměl nejmenšího tušení.

Půlminutové horory

TIP TÝDNE – Pro děti
SUSAN RICHOVÁ (ed.): Půlminutové horory
(Mladá fronta)
Jde o více než sedmdesát kratičkých děsivých příběhů pro děti od deseti let, mezi jejichž autory jsou například slavná kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, stvořitel komiksového Sandmana Neil Gaiman nebo tvůrce knižní předlohy Oscarového filmu Hugo, spisovatel a kreslíř Brian Selznick. Díky rozdílným přístupům autorů se jednotlivé horory pohybují v široké výrazové škále od jednoduchých a odlehčených přes vtipné, groteskní až po opravdu morbidní, od souvislého prozaického vyprávění po ilustrované minikomiksy.

Poslední kabriolet

TIP TÝDNE – Klasika
ANTON MYRER: Poslední kabriolet
(BB/art)
I když americký autor Anton Myrer (1922–1996) napsal více knih (např. Velká válka), teprve v pozdním Posledním kabrioletu z roku 1973 se mu podařilo vytvořit jeden z onoho druhu románů, na něž snad nikdo, kdo jej jednou přečetl, už nikdy nezapomene. Tato tklivá, humorná i sentimentální a také tragická generační výpověď o podstatné části uplynulého století se tak zařadila mezi nesmrtelná díla americké prózy. Nové, už šesté české vydání v limitované edici je k dispozici se dvěma obálkami. Jednu ztvárnil Michael Rittstein, druhou komiksový výtvarník Karel Jerie.

Záludný svět Povídek malostranských

TIP TÝDNE – Pro poučení
DAGMAR MOCNÁ: Záludný svět Povídek malostranských
(Academia)
Publikace se pokouší o nové čtení kanonického díla české literatury. Činí tak za pomoci netradičních zorných úhlů a s nimi souvisejících kulturně historických kontextů, dosud ve vztahu k Povídkám malostranským nevyužitých. Čtveřici zvolených hledisek odpovídají čtyři kapitoly knihy. V první jde o zohlednění kontextu Nerudova publicistického psaní, druhá kapitola srovnává topografii fikčního světa povídek s mapou reálné Malé Strany. Třetí interpretuje Povídky malostranské v kontextu soudobé humoristické a ve čtvrté autorka využívá současných naratologických konceptů k charakteristice Nerudova způsobu vyprávění.

Batman: Ticho

TIP TÝDNE – Komiks
JEPH LOEB, JIM LEE, SCOTT WILLIAMS: Batman – Ticho
(BB/art)
Jednou za čas se sejde scenárista a kreslíř, aby vytvořili příběh. A místo toho stvoří něco mnohem víc. Jeph Loeb a Jim Lee jsou právě takovým týmem a jejich novátorský přístup k batmanovské řadě jim přinesl mimořádné uznání nejen kritiky, ale i příznivců komiksové literatury. Ve dvanácti kapitolách vyprávějí příběh o přátelství a zradě. Příběh, který ovlivní život jak Batmana, tak Bruce Wayna. Temný rytíř se v tomto komiksu utkává se spoustou známých padouchů. Včetně obrovského Killer Croca, děsivého Scarecrowa, nesmrtelného Ra’s al Ghula, rozpolceného Two-Face, hádankami posedlého Riddlera a dokonce i samotného Jokera. Speciální edice tohoto vydání byla v limitované edici připravena pro letošní veletrh Svět knihy.

Groteska

TIP TÝDNE – Audiokniha
KURT VONNEGUT: Groteska
(Radioservis)
Fiktivní autobiografická výpověď posledního amerického prezidenta Wilbura Narcise-11 Swaina, který v Americe zpustošené narušením gravitace, rozdrobené na malé znepřátelené říše a vylidněné po strašlivých chorobách, sedí v troskách Empire State Building a vzpomíná… Zřejmě nejslavnější dílo významného amerického spisovatele, přeložené vonnegutovským specialistou Jaroslavem Kořánem, načetl v roce 1987 v režii Pavla Linharta svým nezaměnitelným přednesem herec Boris Rösner.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz