Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Mezi Mexikem a Státy, s Trockým i Hooverem

  14:31aktualizováno  14:31
Realita a fikce, umění a politika, dějiny a fantazie. Citlivá místa amerických – a tedy i světových – dějin 20. století, posvěcená britskou literární Orange Prize 2010.

Barbara Kingsolverová | foto: Felix Clay

Lakuna

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
BARBARA KINGSOLVEROVÁ: Lakuna
(Jota)
Protagonistou románu, který získal několik literárních ocenění, je fiktivní americký umělec Harrison Shepherd, který se vydává na obtížnou cestu za hledáním vlastní identity. Útočištěm jsou mu knihy a později i deník, do něhož si vše zapisuje. Ve třicátých letech, kdy příběh začíná, Mexiko a Spojené státy, rodné země Harrisonových rodičů, zasahují velké dějinné erupce. Zápletky přivádějí hrdinu k výjimečným setkáním, zejména s umělci, ale i s politiky: Diegem Riverou, Fridou Kahlo, ale i Lvem Trockým, později zase s Douglasem MacArthurem nebo Johnem Edgarem Hooverem během "mccarthyovského honu na čarodějnice".

Horké peníze

TIP TÝDNE – Napětí
DICK FRANCIS: Horké peníze
(Knižní klub)
Malcolm Pembroke je obdařen pěti bývalými manželkami a devíti potomky, kteří mezi sebou neúnavně bojují o jeho přízeň a peníze. Potom je ale krutým způsobem zavražděna Malcolmova poslední žena Moira a zanedlouho se ocitne v ohrožení i Malcolm sám. Na pomoc povolá jediného člověka, kterému věří – svého syna Iana, amatérského žokeje, se kterým se před lety ve zlém rozešel. Závist a trpké vzpomínky nejsou však jediným tajemstvím, které rodina skrývá. Nové vydání krimi-dostihové klasiky v tradičním českém překladu Jaroslavy Moserové-Davidové.

Jonáš a velryba

TIP TÝDNE – Pro děti
MONIKA ELŠÍKOVÁ, ADOLF BORN: Jonáš a velryba
(Monika Vadasová-Elšíková)
Pohádkové vyprávění o chlapci Jonášovi a velrybě Ubaldě a jejich dobrodružství pod Karlovým mostem. Kniha pro předškoláky, děti, kterým čtou rodiče, ale i pro adepty prvního čtení. Mimořádně lákavá je podoba knihy ve formě netradičního leporela s celostránkovými ilustracemi Adolfa Borna na kartonovém papíře. Text byl oceněn Zlatou stuhou a přeložen do arabštiny a do němčiny.

Žabci a filozofové

TIP TÝDNE – Klasika
FRANCIS SCOTT FITZGERALD: Žabci a filozofové
(Argo)
Fitzgerald (1896–1940) byl nejvýznamnějším americkým spisovatelem tzv. jazzového věku, proslavil se zejména romány Velký Gatsby a Něžná je noc. Byl ale také plodným autorem povídek. Sbírka obsahuje osm z nich, vesměs s tématy amerického Jihu, nevázaného života tehdejší mládeže či podivných zákrut lidských osudů a představuje první souborné a úplné vydání Fitzgeraldovy první povídkové sbírky (Flappers and Philosophers) z roku 1920. Šest povídek vychází v českém překladu vůbec poprvé.

Julius Zeyer

TIP TÝDNE – Pro poučení
Kolektiv: Julius Zeyer, lumírovský básník v duchovním dění Evropy
(Host/Masarykova univerzita)
Kniha statí českých a cizích autorů je věnována jednomu z  reprezentativních spisovatelů moderní české literatury, jehož dílo je vlivnou součástí nyní znovu doceňované kultury druhé poloviny 19. století a přelomu 19. a 20. století. Zeyer byl nejprve vnímán jako netradiční, dokonce exotický autor, pak jako důsledný naplňovatel programu své skupiny a posléze i jako spolutvůrce symbolistických, dekadentních a novoromantických tendencí následujících skupin. Začlenil se do romantické linie a inicioval umělecké a intelektuální proudy 20. a 21. století.

Proč to Steve nestih

TIP TÝDNE – Komiks
DAVE SKINNER & HENRY PAKER: Proč to Steve nestih
(Argo)
Sbírka kreslených anekdot coby "výjimečných výmluv pro chronické opozdilce". Sto a jedna neuvěřitelná událost, jež Stevovi zabránila dorazit včas do práce, vytáčky, které čtenáře pobaví a možná i inspirují. A to od vcelku "běžných" typu "Unesli mě mimozemšťané" až po skutečně absurdní à la "Přišly mě strašit mořské plody z předešlého večera". Pakerovy kresby jsou plné absurdního humoru a bizarních popkulturních odkazů.

Jméno růže

TIP TÝDNE – Audiokniha
UMBERTO ECO: Jméno růže
(Radioservis)
Rozhlasová nahrávka z roku 2002, ve které herecky excelují mimo jiné Josef Somr, David Novotný, Pavel Soukup, František Němec či Radovan Lukavský, vyšla v roce 2006 jako 5CD, nyní je vydána v reedici na jednom disku ve formátu mp3. Nejslavnější román Umberta Eka, proslulý i díky kongeniálnímu filmovému přepisu, dramatizoval Michal Lázňovský a režíroval Ivan Chrz.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz