Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Mezi bulimií a anorexií, mezi Estonskem a Finskem

  13:22aktualizováno  13:22
Finsko-estonská spisovatelka klade paralelu mezi dvěma vzájemně souvisejícími chorobami a hledáním identity mezi dvěma historicky propojenými národnostmi.

Sofi Oksanen | foto: Toni Härkönen

Stalinovy krávy

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
SOFI OKSANEN: Stalinovy krávy
(Odeon)
Román populární finsko-estonské spisovatelky, které už česky v roce 2010 v Odeonu vyšla průlomová kniha Očista, je originálním a nekompromisním pohledem na poruchy příjmu potravy, bulimii i anorexii zároveň, jejichž hranice je často nezřetelná. Román je psán ve dvou časoprostorových liniích. Hlavní hrdinkou první, retrospektivní linie, je Katarina, která poznává "svého Fina", vdává se za něj a stěhuje se do Finska. Druhou linii příběhu zastupuje Anna – ač stejným dílem Finka jako Estonka, zdá se, že se ve Finsku vždy cítila jako cizinec a za svůj domov považuje právě druhou zemi. Anna otevřeně vypráví o své nemoci a nezaujatě popisuje mechanismy, které působí mezi ní a jejím "Pánem" – bulimií.

Dům s matracemi

TIP TÝDNE – Napětí
PAULUS HOCHGATTERER: Dům s matracemi
(Host)
Do malého městečka Furth am See přišlo jaro, před restauracemi se objevují stolky s křesílky a lidé mají povznesenou náladu. Bezmračná obloha se ale začíná pozvolna zatahovat. Psychiatr Raffael Horn na zahradě okopává růže a při tom pochybuje o věrnosti své ženy. Kriminální komisař Ludwig Kovacs sice jede na ryby, ale nejde mu z hlavy, proč se k němu tak nečekaně ohlásila na návštěvu jeho dcera. A pak skočí z lešení mladý muž. Na policii přivedou podivně zmlácené dítě. Už po chvíli je jasné, že nejde o výjimečný případ, ale o pověstný vrcholek ledovce.

Záhady pravěku v otázkách a odpovědích

TIP TÝDNE – Pro děti
BOŘIVOJ ZÁRUBA: Záhady pravěku v otázkách a odpovědích
(Albatros)
Moderní dětská celobarevná encyklopedie pro děti od 8 let. Najdeme zde 555 odpovědí na otázky týkající se dávné minulosti naší Země i okolností vzniku života na naší planetě. Text je doplněný množstvím ilustrací světově proslulého malíře pravěku Zdeňka Buriana a mnoha rekonstrukcemi pravěkých zvířat, fotografiemi fosilií a mapkami. Kniha svou přístupnou formou zaujme dětského i dospělého čtenáře, který se dozví ledacos nového z posledních objevů například v heslech Nejpodivnější tvorové dávné minulosti, Zrození a zánik hor, Život a smrt dinosaurů, Minulost koně či Živé fosilie.

Síť víry

TIP TÝDNE – Klasika
PETR CHELČICKÝ: Síť víry
(Host)
Petr Chelčický (narozen kolem 1380, zemřel před rokem 1460) byl spolu s Janem Husem nejvýraznějším představitelem husitského myšlení. V České knižnici vyšel jeho nejznámější traktát Síť víry. V něm ostře kritizuje existující podobu společnosti a formuluje svou náročnou představu opravdu křesťanského života. Svým ideálem dělné pospolitosti lidí založené na křesťanské rovnosti všech zanechal výraznou stopu v české i světové kultuře ještě i v 19. a 20. století (L. N. Tolstoj, T. G. Masaryk). Editor svazku Jaroslav Boubín připravil nové znění textu na základě tisku z roku 1521 a podle současných textologických zásad.

Literární mystifikace

TIP TÝDNE – Pro poučení
MELISSA KATSOULISOVÁ: Literární mystifikace
(Nakladatelství XYZ)
Průvodce po slavných mystifikacích, jejichž autoři dokonale napálili vydavatele, kritiky i čtenáře. I u nás jsme zaznamenali vlnu zájmu o takzvanou Sokalovu aféru, ve které slavný profesor fyziky na Newyorské univerzitě blamoval redaktory odborného časopisu. Autorka, novinářka z britského deníku The Times, seznamuje i s dalšími slavnými mystifikacemi (např. Protokoly sionských mudrců, Hitlerovy deníky nebo údajné dopisy J. F. Kennedyho) a českého čtenáře originálně uvádí i do problematiky těch ve zdejším kontextu zcela neznámých.

DMZ: Veřejné práce

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN WOOD, RICCARDO BURCHIELLI: DMZ – Veřejné práce
(BB/art)
Fotožurnalista Matty Roth se dál protlouká ostrovem Manhattan, proměněným v bojovou zónu, a snaží se nakouknout válce za kulisy. Snaží se zachytit zápas civilistů o přežití. Ve třetím díle s názvem Veřejné práce se pokusí na zapřenou proniknout do velké firmy Trustwell, která od vlády získala lukrativní zakázku na stavební rekonstrukci válkou poničeného ostrova. Od začátku tuší, že tu něco nehraje. Ale je úplně připravený na to, co posléze zjistí? Anebo má pro něj DMZ další šokující překvapení?

Bílé noci

TIP TÝDNE – Audiokniha
FJODOR MICHAJLOVIČ DOSTOJEVSKIJ: Bílé noci
(Radioservis)
V Bílých nocích, zdramatizovaných a režírovaných v roce 1966 Josefem Henkem, se setkávají po několik zvláštních, v čase zastavených nocí snílek Nikolaj (Jaroslav Kepka) a trochu potřeštěná Nastěnka (Gabriela Vránová). Dva lidé, kteří žijí opuštěni a izolováni uprostřed společenským životem kypícího Petrohradu. Ani jeden z nich však není schopen společenských, povrchních styků – on z vrozeného ostychu, ona pro věčné hlídání své babičky.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Najdete na iDNES.cz