Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Merekvice alias postmoderní Kocourkov

  16:37aktualizováno  16:37
Dnešní tipy jsou plné tajemství: mumie v jeskyni, umělý člověk, skotské čarodějnice a jedna odložená dcera paní kněžny navrch. Procházka merekvickou návsí je proti nim vlastně vrcholem realismu.

Michal Šanda | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
MICHAL ŠANDA: Merekvice
(dybbuk)
Michal Šanda (1965) patří k nejzajímavějším autorům ve své generaci, rozpřáhlé od poezie k próze. Mezi jeho nejlepší díla bezesporu patří brilantní mystifikace Blues 1890-1940 (2000), společně s básníky Ivanem Wernischem a Milanem Ohniskem vydal před dvěma lety velmi zábavnou společnou sbírku Býkárna. Knihou Merekvice se představuje jako čistý prozaik velkého nadhledu a jazykové i příběhové hravosti. Jeho fantaskní a často absurdní "pohádky" z obce Merekvice, někdy "rodné sestry" Kocourkova, jindy tak trochu "vesničky mé střediskové", jsou většinou rozvedením jednoho základního nápadu či vtipu. Postmoderní mix různých vypravěčských stylů (včetně vstupů samotného autora do vyprávění) a atmosféra, v níž se sváří podivné pohádkové bezčasí s moderními rekvizitami, ovšem způsobuje nejeden zážitek ze samotného "čtení pro čtení".

TIP TÝDNE - Napětí
JEFFERSON BASS: Oltář v jeskyni
(BB/art)
Příběh ze série Farma mrtvol, jejímiž autory jsou renomovaný soudní patolog Bill Bass a literát Jon Jefferson, kteří se ukrývají pod společným pseudonymem. Jeho dějištěm je zapadlý kout státu Tennessee obývaný rodinnými klany znesvářenými už od doby války Severu proti Jihu, základem zápletky pak nález přirozeně mumifikované mrtvoly mladé ženy v jeskyni, kterou řeší soudní antropolog Bill Brockton. Více než aplikací jeho specializace je však vyšetřování psychologickou sondou do svérázné společnosti, v níž nelze věřit vůbec nikomu.

TIP TÝDNE - Pro děti
O hnědém medvědu ze Zeleného údolí
(Argo)
V "dětské" rubrice doporučujeme první český velký výbor ze skotského slovesného folkloru, a sice proto, že jeho obsahem jsou kromě historických legend, anekdot, tajemných příběhů a mudrosloví samozřejmě i pohádky. Ve skutečnosti je další ze svazků úctyhodné a mnohá léta úspěšně vycházející argovské mytologické řady určen čtenářům všech věků, zejména však "pokročilým". Ve výběru a překladu Martiny Joujové a Daniela Samka se setkáváme s vysokou skotskou aristokracií i prostými lidmi, s mytickými postavami i nadpřirozenými bytostmi, to vše v tradičně lákavé grafické úpravě a bohatě ilustrováno - tentokráte Markétou Jelenovou.

TIP TÝDNE - Klasika
MARY WOLLSTONECRAFT SHELLEYOVÁ: Frankenstein
(Nakladatelství XYZ)
Manželka slavného anglického romantického básníka Percy Byssh Shelleyho vydala svůj legendární hororový román o umělém člověku, který se stal základem celé jedné linie vědeckofantastické literatury, už roku 1818. Ačkoliv proslul zejména o více než sto let později díky řadě filmových zpracování (včetně nejslavnějšího s Borisem Karloffem v hlavní roli), ovlivnil jako archetyp celou popkulturu a své místo v literární klasice má zcela po právu.

TIP TÝDNE - Pro poučení
HELENA SOBKOVÁ: Tajemství Barunky Panklové/Portrét Boženy Němcové
(Paseka)
Dvě práce v jedné knize poodhalují tajemství života nejslavnější české spisovatelky, jejíž dílo i životní osudy jsou dodnes tématem dohadů, vědeckých rozprav i nových uměleckých zpracování. Helena Sobková přistupuje k Němcové ze dvou úhlů. V Tajemství Barunky Panklové se pokouší vnést na základě archivního studia světlo do jejího nejasného rodinného původu, v Portrétu Boženy Němcové mapuje její život prostřednictvím jejích dochovaných malířských i fotografických portrétů.

DÁLE VYŠLO:
CLAIRE MESSUDOVÁ: Císařovy děti nemají šaty
(Odeon)
Černohumorný pohled na frustrovanou generaci dnešních amerických třicátníků narážejících na zjištění, že americký sen se nezdá každému. Zvláště v kontextu kocoviny z jedenáctého září.

OTA HOFMAN: Návštěvníci (Albatros)
Adam Bernau, Velký učitel, Centrální mozek lidstva... a hlavně amarouny. Slova, která znají snad už všechny generace - děti, rodiče i prarodiče. Oblíbený televizní seriál není k zahození ani v knižní podobě.

MILAN POKORNÝ: Báječní muži s mikrofonem (Radioservis)
Faktografické, ale čtenářsky vděčné vyprávění o počátcích rozhlasu v Čechách pokrývá především dvacátá léta minulého století. Ona doba rozhodně nebyla takovou selankou, jak se může zdát z komedií pro pamětníky. Už tehdy se mediální prostředí formovalo spíš jako kolbiště protichůdných zájmů.

HANA JORDÁNKOVÁ, LUDMILA SULITKOVÁ: Zmizelá Morava - Brno (Paseka)
Do moravské metropole dospělo vydávání chvályhodné edice mapující historii měst České republiky. Autorky na základě archivních dokumentů a zejména velkého množství obrazového materiálu zrekonstruovaly zmizelou podobu Brna začátku 19. století.

MAREK WOLLNER: Babiččin Majnkampf a já (Nakladatelství XYZ)
Známý novinář a televizní reportér ve svém druhém románu čerpá z vlastních znalostí mediálního prostředí, klade ale důraz na osobní rovinu příběhu, ve kterém pomyslně "cestuje v čase" prostřednictvím babiččiných vyprávění.

JELENA BOČORIŠVILIOVÁ: Faina aneb Příběh klavíru (Paseka)
Kanadská prozaička gruzínského původu v útlé novele stihne se zřídka vídanou zkratkou odvyprávět ságu tří generací jedné rodiny na pozadí politických událostí a jejich historických zvratů.

IVAN HOFFMAN: Demontáž řetězu (Nakladatelství XYZ)
Známý politický komentátor do této knihy posbíral více než dvě stě Ranních poznámek, které připravoval pro vysílání Radiožurnálu od roku 2001 a s nimiž skončil po neblahém nástupu Barbory Tachecí do čela stanice. Pravidelní čtenáři tak mají možnost si Hoffmanův komentátorský styl připomenout alespoň touto formou.

HERMANN HESSE: Demian (Argo)
Jedno z Hesseho vrcholných děl vznikalo v době 2. světové války, kdy osobní psychické problémy léčil za pomoci psychoanalýzy, jež román ovlivnila. Kromě ní zde najdeme řadu odkazů i na křesťansko-židovskou, antickou i východní mytologii.

MARTIN NĚMEC: Vana s výhledem (Nakladatelství XYZ)
Známý výtvarník a hudebník se v posledních letech věnuje i literatuře. je autorem několika filmových scénářů a po knižním debutu Stodola (2004) přichází s druhou sbírkou povídek, jež "vyvolají dojem, že čtete obraz."

KURT VONNEGUT jr.: Jatka č. 5 (Argo)
Jedno z nejslavnějších děl kultovního amerického spisovatele je poznamenáno jeho vlastními zážitky z 2. světové války, v době vzniku bylo však jednoznačným manifestem mladé generace proti konzumu a válce ve Vietnamu.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jak vypadal srpen 1968 očima malého kluka? Napoví Bludiště cti

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Dnes si celá země připomíná padesát let od vpádu okupačních vojsk do Československa. Ne každý však takové momenty chce...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz