Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Merde, kdo to tu pašuje ten kaviár?

  16:28aktualizováno  16:28
Není větší nonsens než "britsko-francouzský humor". Stephen Clarke ale už napočtvrté dokazuje, že i takový šuplík lze naplnit obsahem.

Britský spisovatel Stephen Clarke | foto:  Dan Materna, MAFRA

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
STEPHEN CLARKE: Merde Impossible
(Plus)
Čtvrté pokračování řady Merde od britského, v Paříži žijícího novináře (předchozí díly Merde! Rok v Paříži, Už zase skáču přes Merde! a Celkem jde o Merde se staly bestsellery) zavede čtenáře na jih Francie, kde Paul West tráví dovolenou all-inclusive, navíc s krásnou blondýnou. Ta touží zjistit, jak se to má s pašováním kaviáru, ale brzy je nad slunce jasné, že se zajímá o mnohem větší rybu. Paul se cítí jako James Bond v akci... a trochu jako Mata Hari. Mezitím musí Paul ještě zorganizovat svatební hostinu pro svou kamarádku, jež si bere francouzského aristokrata. Vaření pro tamní smetánku vypadá jako úkol, na němž není co pokazit. Ovšem jen zpočátku.

TIP TÝDNE - Napětí
JOHN CONNOLY: Milenci
(BB/art)
Nedobrovolný odchod do ústraní se snaží soukromý detektiv Parker využít k soukromému vyšetřování: zkoumání vlastní minulosti včetně smrti svého otce, který spáchal sebevraždu chvíli poté, co zastřelil dva neozbrojené teenagery. Toto pátrání odhalí skutečnosti týkající se Parkerova původu. Mezitím se mladá dívka snaží uniknout před neviditelnou hrozbou, která pravděpodobně způsobila i smrt jejího přítele. Bývalý žurnalista Mickey Wallace zahajuje svoji spisovatelskou dráhu zevrubným pátráním a mapováním pozoruhodných činů provázejících minulost Charlieho Parkera, jenž se má stát hlavním hrdinou jeho budoucí knihy.

TIP TÝDNE - Pro děti
Šikovný předškolák - Učíme se čísla
(Fragment)
Šikovný předškolák - Učíme se písmenka (Fragment)
Šikovný předškolák - Učíme se se zvířátky (Fragment)
Tři pracovní sešity pro děti, které se chystají nastoupit školní docházku. Přinášejí hravou a velmi vstřícnou formou nejrůznější úkoly, které předškolákům umožní vybudovat si základy znalosti čtení, psaní a počítání. A v neposlední řadě i logického myšlení a dalších dovedností, které nenásilně získají prostřednictvím úkolů, spojených se známými zvířátky (celou edici ilustrovala Romana Šíchová).

TIP TÝDNE - Klasika
J. D. SALINGER: Kdo chytá v žitě
(Knižní klub)
Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem.

TIP TÝDNE - Pro poučení
SHLOMO VENEZIA: V pekle plynových komor
(Rybka Publishers)
Autentické svědectví někdejšího člena židovského sonderkommanda v Osvětimi – jednoho z mála těch, kteří osvětimské peklo přežili, a jediného, kdo podal ucelenou pravdivou výpověď o smrticí mašinérii, které musel sloužit. Shlomo Venezia se odvážil otevřeně popsat i ty nejděsivější stránky své "práce" a vynesl na světlo šokující podrobnosti, jež odhalují spáchaný zločin v celé jeho obludnosti. Jak konstatuje spoluautorka knihy Béatrice Prasquierová, Veneziovo svědectví je historický dokument, který vrhá světlo na nejtemnější stránku našich dějin.

TIP TÝDNE - Komiks
BRIAN K. VAUGHAN, NIKO HENDRICHON: Smečka z Bagdádu
(Comics Centrum)
Během bombardování Iráku Američany v dubnu roku 2003 utekla z bagdádské zoologické zahrady smečka vyhladovělých lvů. Plná zmatku se toulala ulicemi města, až ji zastřelila americká vojenská hlídka. Tento skutečný příběh posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi (jeden z autorů populárního televizního seriálu Ztraceni) jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody. Smečka lvů se dostane ze zajetí a postupně odhaluje pravidla nového, pro ni nepoznaného světa. Oběma autorům pro dosažení co nejautentičtějšího výsledku pomáhali blogeři z Iráku, vojenští fotografové i američtí vojáci.

TIP TÝDNE - Audiokniha
PAVEL KOHOUT: Válka ve třetím poschodí/Požár v suterénu/Pech pod střechou
(Radioservis)
S podtitulem Tři aktovky o nezvaných hostech a v hereckém podání Viktora Preisse, Daniely Kolářové, Miroslava Donutila, Miroslava Táborského, Barbory Hrzánové a řady dalších známých herců vychází rozhlasová inscenace dramatické trilogie, kterou autor napsal pod vlivem nejsilnějšího normalizačního tlaku v letech 1970 - 72. Ve všech třech hrách jsou hlavní postavy konfrontovány s arogancí a útokem sil zaštiťujících se veřejným zájmem. Přestože Kohout vystavěl své příběhy na důsledně absurdních situacích, jednání i psychologie postav vyrůstají z realistických pohnutek.

Autor:Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

Svět si mě cení, vlast ne. Vyznamenání bych přijal, řekl Saudek Za scénou

Selfie podle fotografa Jana Saudka

„Když dojde k vyznamenávání, tak to musí být Francouzi, kdo mi dá řád. Žádný z našich prezidentů mi vyznamenání...

RECENZE: Jen takový mistr slova, jako je Kundera, si může dovolit banalitu

Milan Kundera (karikatura) - z knihy Karikatury, slavné tváře v čarách

Raději ať se smějí ďáblové než andělé slibující lidstvu šťastný život pro všechny, jejichž sliby se mění v kriminály,...

RECENZE: Kafka, Ginsberg, Kundera. Když Fin čekal na pražské pavlači

Pentti Saarikoski na snímku z roku 1967

Jméno spisovatele Penttiho Saarikoskiho zná v Čechách asi málokdo. A přitom byl tenhle Fin v 60. a 70. letech doma i za...Najdete na iDNES.cz