Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Magický realismus otce slavného syna

  15:35aktualizováno  15:35
Pokud bychom z dějin americké literatury měli vybrat jen několik děl, která si zaslouží nálepku "magický realismus", vyprávění Homera L. Pounda o životě na americkém středozápadě 19. století by zajisté bylo mezi nimi.

Čtyři generace Poundů: (zleva) dědeček Thaddeus, budoucí velký básník Ezra, autor knihy Homer a pradědeček Elijah | foto: dybbuk

Syn slavného otce/Otec slavného syna

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
HOMER L. POUND: Syn slavného otce/Otec slavného syna
(dybbuk)
Poutavé vyprávění Homera Pounda, otce zakladatele moderní americké poezie Ezry Pounda, o životě na americkém venkově 19. století jako by vypadlo z románů Marka Twaina. Před zrakem dospívajícího chlapce se kříží velké události amerických dějin, úchvatné okamžiky, v nichž se rozhoduje o nejisté budoucnosti celých generací, spolu s každodenními příhodami z okolí Chippewa River a přilehlého Chippewa Falls. To vše oživuje pozorovatelský talent a neodolatelná touha vyprávět: Poundův svět je světem "hvízdajících pil" a "klidných vorů", světem obývaným tajuplnými Indžuny, kteří ze dne na den mohou odložit dýmku míru a pokrýt se válečnými barvami, ale také světem širokých plání, které brázdí vlaky putující z jedné strany kontinentu na druhou.

Cesta černých ovcí

TIP TÝDNE – Napětí
HARRI NYKÄNEN: Cesta černých ovcí
(Knižní klub)
Profesionální zločinec Nygren je nevyléčitelně nemocný a zbývá mu pár týdnů života, proto se rozhodne zúčtovat se svým pestrým životem. Za společníka na tuto poslední cestu si coby řidiče a bodyguarda zvolí záhadného drsňáka Raida. Sledován helsinskou policií brázdí Nygren ve starém mercedesu Finskem od jihu k severu a s Raidovou pomocí splácí staré dluhy: likviduje ty, kteří mu ublížili, a nešetří penězi u těch, kterým ublížil on sám. "Spanilá jízda" navýsost podezřelé dvojice přitom odhalí nejedno zasuté tajemství z minulosti.

Nová dobrodružství Julese Verna

TIP TÝDNE – Pro děti
MIKE ASHLEY, ERIC BROWN (ed.): Nová dobrodružství Julese Verna II
(Albatros)
V druhém svazku reprezentativní antologie se opět setkáváme s autory, kteří si oblíbili Verneovo dílo a svými příběhy mu skládají hold. V třinácti povídkách se setkáváme s nejrůznějšími motivy z Verneových děl, které autoři domýšlejí, rozvíjejí či nápaditě dotvářejí. Kniha skýtá napínavou a objevnou četbu pro každého milovníka dobrodružné literatury a science fiction, jež si libuje v paradoxech alternativního vývoje dějin. K Verneovu odkazu se hlásí takoví autoři anglosaské SF literatury, jako je Justina Robsonová, Adam Roberts, Paul Di Filippo, Richard A. Lupoff a řada dalších.

Pijan

TIP TÝDNE – Klasika
HANS FALLADA: Pijan
(Ikar)
Tento svůj nejosobnější, do jisté míry autobiografický román napsal Hans Fallada (1893-1947) během sotva dvou týdnů v září 1944. V té době žil na základě soudního rozhodnutí po dobu tří a půl měsíce v strelitzském zemském ústavu. Předcházel tomu spor s rozvedenou manželkou, při němž vystřelil nemířenou ránu z pistole. Realisticky a bez přetvářky vypráví příběh obchodníka Ervína Sommera, který během své životní krize propadá pití, je lapen do tenat "královny alkoholu", jež ho vysílá na ďábelskou jízdu léčebnými ústavy a věznicemi.

S bolestí druhých před očima

TIP TÝDNE – Pro poučení
SUSAN SONTAGOVÁ: S bolestí druhých před očima
(Paseka)
Jaký účinek má na způsob, jímž vnímáme okolní svět, každodenní přísun záběrů válečných konfliktů a lidského utrpení vůbec a k jaké emocionální a skutkové reakci nás podobné výjevy, zprostředkovávané televizní či počítačovou obrazovkou, v delší perspektivě vedou? Vyvolává pravidelný kontakt s obrazy bolesti druhých soucit, apatii, nebo dokonce sám násilí podněcuje? Přední americká autorka a kritička se ve svém nejnovějším knižním eseji zamýšlí nad dějinami zobrazování a vnímání násilí, bolesti a utrpení, jejich politickou a mediální manipulací i nad někdejšími vlastními úvahami o médiu fotografie a dospívá k novým, nezřídka krajně znepokojivým závěrům.

Divoši

TIP TÝDNE – Komiks
LUCIE LOMOVÁ: Divoši
(Labyrint)
Kreslený biografický román vycházející ze skutečných událostí, jak je ve svých zápiscích zachytil mladý cestovatel a botanik Alberto Vojtěch Frič. V zimě roku 1908 přivezl z Paraguaye do Evropy indiána Čerwuiše, jehož kmen sužovala neznámá choroba. Výsledkem je podmanivý, "poctivou old school" komiksovou metodou vyprávěný příběh o setkání dvou mužů ze zcela rozdílných kultur, jejichž cesty se na krátký čas spojily. Pokračování osudů hlavních hrdinů líčí v doslovu Yvonna Fričová, manželka cestovatelova vnuka Pavla.

Všichni moji strýčkové

TIP TÝDNE – Audiokniha
VIKTOR FISCHL: Všichni moji strýčkové
(Radioservis)
Autor je znám devíti básnickými sbírkami, knihami uplatňujícími žurnalistické tvůrčí postupy i rozsáhlým prozaickým dílem – povídkami, novelami, pohádkovými příběhy pro dospělé i pro děti a romány. Próza Všichni moji strýčkové je nostalgickým a láskyplným vzpomínáním nejmladšího člena rodiny na osobnosti a příběhy jeho strýců, které osud zavál do nejrůznějších míst a udělil jim rozličná povolání. Jejich různoběžné životní cesty provázela neokázalá láska a úcta k rodičům i vzájemná solidarita, které zůstávají jako dědictví pro příští generace. Audioknihu ve formátu MP3 načetl Josef Somr.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz