Polská spisovatelka Olga Tokarczuková

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková | foto: ČTK

Knižní tipy: Lovci zvířat dostávají od Tokarczukové do kožichu

  • 0
Svědky série záhdaných vražd pytláků i významných členů společnosti jsou jen mlčenlivá zvířata. Možná o nich ale leccos ví i "zelená" astroložka...

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
OLGA TOKARCZUKOVÁ: Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
(Host)
Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchNový román Olgy Tokarczukové by bylo možno označit jako "morální thriller". Hlavní hrdinkou příběhu je Jana Dušejková, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Její vášní je astrologie a nade vše miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je, bojuje proti lidem, kteří jim ubližují. Varuje před nerozvážným ničením přírody, vidí lidské osudy vepsané do hvězd. Patří k okruhu nadšených čtenářů anglického básníka Williama Blakea (název knihy je citát z jeho básně).

TIP TÝDNE - Napětí
EDWARD BUNKER: Ani ta nejlítější bestie
(Nakladatelství XYZ)
BestiePůsobivý román o zločinu a zločincích z pera zločince, naštvaný a nemilosrdně napínavý román o podsvětí, zločincích a jejich zvrácené filozofii. Debut amerického spisovatele, scénáristy a filmového herce z roku 1973 jenž je - stejně jako všechny jeho další knihy - založen na osobních zkušenostech s kriminálními živly. Bunker totiž velkou část svého života strávil v přísně střežených věznicích. Své zážitky ale dokonale využil, ať už v románech, nebo jako herec, například jako Mr. Blue v Tarantinově filmu Reservoir Dogs.

TIP TÝDNE - Pro děti
ZDENĚK SVĚRÁK: Pan Buřtík a pan Špejlička
(Albatros)
Pan Buřtík a pan ŠpejličkaRozpustilá knížka Zdeňka Svěráka o dvou nevšedních kamarádech vykouzlí úsměv ve tváři nejen u dětí, ale i dospělých. Pan Buřtík a pan Špejlička, náhodní známí, společně prožívají jedno neuvěřitelné dobrodružství za druhým. Dva příběhy napsal Z. Svěrák už v roce 1970 pro svoje dvě děti, letos je obohatil o třetí, "aby kniha nebyla tak hubená", a vznikla tak veselá knížka s ilustracemi Jiřího Votruby.

TIP TÝDNE - Klasika
AGATHA CHRISTIE: 3x Hercule Poirot
(Knižní klub)
3x Hercule PoirotKolekce tří příběhů z pera Agathy Christie vychází u příležitosti 120. výročí narození této královny detektivek. Výstřední Belgičan Hercule Poirot, proslulý svým šarmem, pečlivostí, pořádkumilovností, ale především malými šedými buňkami, které rozluští i ten nejrafinovanější případ, tentokrát řeší náhlé úmrtí staré paní Ingelthorpové v Záhadě na zámku Styles z roku 1921, která stojí na počátku autorčiny literární dráhy, vraždu pana Shaitany, spáchanou během partie bridže v Kartách na stole z roku 1936, a do třetice násilnou smrt mladé nevinné dívky ve Hře na vraždu z roku 1956.

TIP TÝDNE - Pro poučení
ALESSANDRO CATALANO: Rudá záře nad literaturou
(Host)
Rudá záře nad literaturouItalský bohemista a překladatel české literatury do italštiny na ploše více než čtyř set stran zpracoval "českou literaturu mezi socialismem a undergroundem (1945-1959)", jak zní podtitul monografie. Autor nedělí literaturu podle ideologického kontextu, nevede ani ostrou čáru mezi literaturou oficiální, exilovou či ineditní. "Catalano napsal literární historii jednoho patnáctiletí a učinil tak velmi vyváženým a vnitřně koherentním způsobem. Je to kniha, která bohemistům nabízí mnoho témat k diskusi," napsal literární historik Jiří Pelán.

TIP TÝDNE - Komiks
IAN EDGINTON ad.: Vetřelci, kniha třetí
(BB/art/Crew)
VetřelciSérie Vetřelci amerického vydavatelství Dark Horse Comics se u kritiků i čtenářů dočkala nadšeného přijetí a bezesporu ukázala, že prostředí kultovního filmu lze působivě oživit i díky komiksovému zpracování. Ve třetí knize vetřeleckých komiksů nalezne čtenář téměř čtyři sta barevných stran nabitých akcí a vzrušením, od Narušitele Iana Edgintona a Willa Simpsona, přes Labyrint Jima Woodringa a Kiliana Plunketta až po slavný příběh Vykoupení, který napsal Dave Gibbons a ilustroval jedinečný Mike Mignola.

TIP TÝDNE - Audiokniha
CHARLOTTE BRONTËOVÁ: Jana Eyrová
(Radioservis)
Jana EyrováKniha je považována za jedno zklasických děl anglické literatury. Na svou dobu (poprvé byl román vydán v roce 1847) je velice pokroková, překračuje romantické ladění směrem ke zcela novému realistickému pohledu. Román inspiroval řadu dalších umělců, o jeho významu svědčí i vznik zhruba 30 filmových, televizních a muzikálových adaptací. V roce 1997 román natočila rozhlasová režisérka Markéta Jahodová jako šestihodinovou četbu na pokračování v podání herečky Marty Vančurové.

DÁLE VYŠLO:
KATTY JOYCE: Nespokojený melancholik Hugh Laurie
(Nakladatelství XYZ)
"Měl jsem štěstí a vždycky jsem si našel nějakou práci. Ale často jsem se sám sebe ptal: Opravdu se na tohle hodím? Chci to vážně dělat? Neměl bych toho nechat a jít někam učit? Nebo si sednout a napsat Odyssea? Jenže to už někdo udělal," říká o sobě populární britský herec, spisovatel a muzikant, pro mnohé z nás spíš Dr. House.

GABRIEL LAUB: Hovory s ptákem (dybbuk)
Autor, bytostný ironik, využívá tohoto neobvyklého setkávání zástupce lidského rodu a zvířecí říše k pronikavému pohledu na počínání lidí prostřednictvím filozofických dialogů. Opeřenec se snaží přijít na kloub tomu, co mu člověk vykládá, a poměřuje to zkušenostmi svými i zkušenostmi jiných zvířat.

PAWEL HUELLE: Mercedes-Benz (z dopisů Hrabalovi) (Kniha Zlín)
Mercedes Benz je skutečně jakousi poctou Bohumilu Hrabalovi, v žádném případě však plagiátem. Děj je uvozen a uzavřen panychidou na počest velkého českého prozaika, odehrávající se v jedné z Gdaňských pivnic - jednoho z posledních míst, kde si lidé ještě vyprávějí.

JONATHAN LITELL: Suché a vlhké (Odeon)
Esej vznikl jako "přidružený produkt" rešerší k autorovu gigantickému románu Laskavé bohyně. Ústřední postavou je belgický fašista Léon Degrelle. Text se ovšem nezabývá jeho životem, nýbrž jazykem. Littell navazuje na dílo Klause Theweleita Mužské fantazie z roku 1977, v němž se německý sociolog pokouší na základě dvou stovek textů příslušníků německých Freikorps analyzovat psychologickou osobnost fašisty.

PETR ZÍDEK: Příběh herečky (Dokořán)
Nejde o herecké paměti, jak by se mohlo na první pohled zdát. Podtitul knihy totiž zní "Dělnická prokurátorka Ludmila Brožová a její svět". Životopis se nezaměřuje na proces s Miladou Horákovou, ale věnuje se tomu, co mu předcházelo, a především desítkám dalších, dnes zcela zapomenutých politických procesů, u nichž Brožová-Polednová asistovala.

JIŘÍ ŽÁK: Kdyby nám Paříž vyprávěla (Nakladatelství XYZ)
Populární "frankofilní" autor nevšedním způsobem představuje dějiny "města světel". Prostřednictvím příběhů slavných historických postav vypráví historii pařížských ulic, parků, mostů, kostelů a kaváren. Čtenáři odhalí, kde byla popravena Marie-Antoinetta, do které hospody rád chodil Ernst Hemingway nebo kde je pohřbena Edith Piaf.

JAN. JAN NOVÁK: Z deníku po Celanovi (dybbuk)
Sbírka se svým názvem hlásí k jednomu z největších evropských básníků dvacátého století, po němž básník dál zkouší možnosti poezie. Jde o dílo na první pohled hravé, průzkumnické, to je ovšem jen první dojem. Při pozornějším čtení však neunikne v textech hloubku a vážnost, podobně jako v poezii Celanově.

IVA DAŇKOVÁ: Prahou Wolfganga Amadea Mozarta (Plus)
Po úspěšném titulu Prahou Franze Kafky další z řady originálních tematických průvodců. Čtenář se vydá ve šlépějích hudebního génia, jemuž "jeho Pražané rozuměli". Cestou se dozví mnohé z pestré kulturní historie tohoto města, o nejrůznějších lidech, kteří ji v časech Mozartových tvořili, a o místech, která díky knize můžeme vidět jinýma očima.

VESNA TVRTKOVIĆ: Ani ve snu (Kniha Zlín)
V povídkové sbírce v Praze žijící sarajevské autorky figuruje celá škála zdánlivých podivínů, kteří hledají balanc mezi danými pravidly reality a neomezující studnou snů, přání a fantasií; mezi tím, co se smí a nesmí a tím, co se chce a nechce. A neexistuje nic, co by se Ani ve snu nemohlo odehrát.

JANA MARTÍNKOVÁ: O zlatém vejci, Brahmovi a vesmírných světech (Argo)
V knize z populární řady světových mýtů ožívají nejvýznamnější postavy indické mytologie plné všemocných bohů, laskavých i krutých bohyň. Čtenáři se v ní setkají nejen s Brahmou, Višnuem a Šivou, ale i s "menšími" bohy, kteří dodnes vládnou vodě, ohni, větru anebo smrti.