Peter Hoeg

Peter Hoeg | foto: ČTK

Knižní tipy: Klaun Kašpar hledá Tichou dívku

Trvalo mu to deset let, než se velký a kontroverzní vypravěč současné dánské literatury vrátil ke svým čtenářům. Reakce na jeho dílo se, stejně jako v některých minulých případech, pohybovala v celém spektru od totálního přijetí po naprosté odmítnutí.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
PETER HOEG: Tichá dívka
(Argo)
Už pátá přeložená kniha jednoho z kmenových autorů nakladatelství Argo představuje cirkusového klauna Kašpara Kronea, který je obdařen nebývale vnímavým sluchem a plane vášní pro hudbu, paradoxně však hledá ticho. Je mu dvaačtyřicet, nemá děti, žije sám a navíc jako nomád. První stránky zatím posledního románu Dána Petera Hoega zavádějí čtenáře na kodaňské předměstí Glostrup, kde má Kašpar pronajatu cirkusovou manéž a kam jakýsi záhadný pár přivede desetiletou nemocnou dívku Klaru Marii. Dítě však záhadně zmizí a klaun se pouští do nebezpečného pátrání, ztíženého podivným zatopením středu Kodaně. Vedle napínavého příběhu hraje v Tiché dívce hlavní roli hudba a románu nechybí ani obvyklý hoegovský humor.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Jako z lásky
(BB/art)
"Milostivý Bože, odpusť nám tento strašlivý čin. Ale hrozně se milujeme a celý svět je proti nám. Nemáme jinou možnost. Konečně můžeme skoncovat s utrpením naším i těch druhých. Prosíme, pochop nás." Těmito ručně psanými slovy se se světem loučí Tommy a Irene. Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu milenců, ale detektivům Carellovi a Hawesovi jejich řemeslo velí na první zdání nespoléhat. Další díl z oblíbené McBainovy série o z 87. revíru, kterou slavný americký spisovatel psal od roku 1956 až do své smrti v roce 2005.

TIP TÝDNE - Pro děti
ROALD DAHL: Karlík a továrna na čokoládu
(Knižní klub)
Karlík Bucket, chlapec z chudé rodiny, souhrou šťastných náhod získá los, který mu umožní spolu s dalšími dětskými výherci navštívit továrnu na čokoládu pana Willyho Wonky. Návštěva se pro všechny děti kromě Karlíka promění v hrůzný zážitek, protože Umpa-lumpové, kteří sladkosti vyrábějí, je postupně vytrestají za jejich špatné vlastnosti – jedno spadne do čokoládové řeky, další zfialoví a ještě jiné je svrženo do odpadní šachty. Nakonec zbývá jen Karlík. Pan Wonka pro něj coby výherce přichystal nebývalé překvapení. Podle příběhu byl natočen film s Johnnym Deppem v roli pana Wonky.

TIP TÝDNE - Klasika
JORGE LUIS BORGES: Spisy I, Spisy II
(Argo)
Dva díly decentně, pečlivě a atypicky vypravených Spisů slavného argentinského spisovatele obsahují jeho povídkové sbírky. První díl Fikce a Alef, povídky, které učinily z Borgese klasika fantastické prózy. Pro českého čtenáře má pak specifické kouzlo povídka Tajný zázrak, kterou Borges umístil do Prahy. Ve druhém svazku jsou zahrnuty autorovy pozdní povídkové knihy Brodiova zpráva, Kniha z písku a posmrtně vydaný soubor Shakespearova paměť, jehož titulní povídka vychází česky poprvé. K povídkovému žánru se autor vrátil po dvaceti letech, kdy po ztrátě zraku své texty diktoval.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PETR SZCZEPANIK: Konzervy se slovy
(Host)
Uzlovým bodem ve vývoji elektroakustických médií 30. let, jenž v mnohém předznamenal mediální průmysl současnosti, byl nástup zvukového filmu. Tato kniha jej zkoumá jakožto nejvýznamnější strukturní transformaci československé kinematografie, jež předcházela znárodnění. Namísto filmů jako uměleckých děl nebo režisérů jako jejich autonomních tvůrců si všímá celé kinematografické "instituce" zahrnující organizaci produkce, distribuce a kin, stejně jako podmínky každodenní zkušenosti publika.

TIP TÝDNE - Audiokniha
JOSEF SVÁTEK: Paměti kata Mydláře
(Popron Music/Nakladatelství XYZ)
Známý příběh pražské katovské rodiny Mydlářů je historickým románem a strašidelným vyprávěním zároveň. Hlas herce Miroslava Táborského provází posluchače středověkou Prahou, jejími temnými zákoutími i popravišti. Posluchače seznámí s odvrácenou stranou mnohých událostí českých dějin, jejichž byl kat Mydlář pozorovatelem. Na pozadí významných historických dějů, kriminálních případů a soudních procesů 16. a 17. století se odvíjí příběh plný strachu a krutosti. Děsuplnou až hororovou atmosféru nahrávky dokresluje množství zvukových efektů a ruchů.