Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Když v bulváru skončí intelektuál

  15:48aktualizováno  15:48
Každou knížku čte stejně každý jinak. Pro někoho může být v dnešním beletristickém tipu hlavní milostný ping-pong hlavního hrdiny, pro jiného jeho práce bulvárního novináře, pro dalšího je prioritní osobnost autora. Ať tak či tak, ta knížka je fajn.

Ilja Kučera ml. | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ILJA KUČERA ml.: Pravděpodobně láska
(Okamžik)
Autor je veřejnosti dobře znám jako hudební publicista a autor a moderátor rozhlasových pořadů. Ani v oblasti beletrie ovšem není žádným nováčkem a z jeho nejnovějšího díla Pravděpodobně láska je to znát. Příběh zkomplikovaného milostného vztahu mírně sebestředného mladého intelektuála a posléze žurnalisty, v němž můžeme cítit možná částečně autobiografické rysy, především však důvěrnou znalost mediálního prostředí (a z ní vyplývající nadhled a ironii zejména vůči bulváru), je zajímavě, a přitom přirozeně a důvěryhodně "vykroužen". Kučera se však nezabývá jen intimní tematikou, zohledňuje i širší společenské souvislosti vrstevnatého příběhu, nejsilněji v linii přerodu hlavní ženské postavy směrem k náboženské víře.

TIP TÝDNE - Napětí
SCOTT TUROW (ed.): Nejlepší americké detektivní povídky
(BB/art)
Druhý svazek Nejlepších amerických detektivních povídek, tentokrát podle názoru spisovatele a právníka Scotta Turowa (minulý výběr byl dílem Eda McBaina), obsahuje jedenadvacet textů od moderních klasiků, jako je Jeffery Deaver či Ed McBain, až po méně známé autory. Editor sjednocující linii příspěvků v předmluvě vytyčuje: "Tyto povídky jsou o zločinu, jeho spáchání, následcích, průvodním stresu i dopadu zločinu na lidskou povahu."

TIP TÝDNE - Pro děti
NEJKRATŠÍ POHÁDKY
(Albatros)
Pestrý výbor drobných lidových pohádkových příběhů o čertech, vodnících, chytrých chasnících, divoženkách, hajných a také o zvířátkách – o kocouru muzikantovi, o dvou psech, havranovi, o lesní slavnosti či o tom, proč se pes a kočka nemají rádi, sestavila Zuzana Kovaříková a bohatě ilustroval Jindřich Kovařík. Pohádky z per našich nejlepších pohádkářů B. Němcové, K. J. Erbena, F. Bartoše, B. M. Kuldy, O. Sirovátky a dalších jsou barvité, moudré i veselé. Malý čtenář je zvládne přečíst sám a unavený rodič nedlouhý příběh k čtení ratolestem před spaním jenom uvítá.

TIP TÝDNE - Klasika
JANA KNITLOVÁ: Krakonoš a lyžníci/Bota jménem Melichar
(Nakladatelství XYZ)
Tentokráte neupozorňujeme ani tak na literární jako spíše filmovou klasiku: dětské či spíše rodinné snímky Věry Plívové-Šimkové (Kakonoš a lyžníci, 1980) a Zdeňka Trošky (Bota jménem Melichar, 1983) patří k nejreprízovanějším ve svém ranku a není celkem divu, že spatřily světlo světa i knižní podoby obou scénářů. Vizuální zážitek z filmu samozřejmě pouhý text nenahradí (zejména v případě prvního snímku, v němž hrají "hlavní roli" zasněžené Krkonoše), možná ale malé čtenáře známý příběh přivede ke čtení - a to rozhodně nebud málo.

TIP TÝDNE - Pro poučení
ZDENĚK ŚMÍD: Lužnice – putování s řekou
(Paseka)
Když se autor vodácké bible Proč bychom se netopili pustil před třemi lety po Otavě "od pramene k soutoku", bylo pravděpodobné, že pokud bude mít jeho beletristický průvodce nějaké pokračování, pak nejspíš na Lužnici. Její status vodácké řeky č. 1, kraj, kterým protéká, a historie toho kraje, to je příliš aktiv najednou. Kdo našel v průvodci po Otavě – a zároveň ve zprávě o mizejícím světě podél jejích břehů - zalíbení, tomu bude hovět i Lužnice (s výpadem na Nežárku). A za důvěrnou znalost prostředí a míst, jejich působivé popsání a třeba i za skvělý tip na noční jízdu u Plané autorovi odpustíte, že nechá Petra Voka z Rožmberka umřít předčasně. Nebo že nechá pobíhat Prusy na Táborsku L.P. 1866 ještě dřív, než se spustili u Královýho Hradce. (rdd)

TIP TÝDNE - Audiokniha
STENDHAL: Červený a černý
(Radioservis)
Více než devítihodinový herecký resp. "čtenářský" koncert Borise Rösnera. Hlavní hrdina románu Julien Sorel chce dosáhnout v životě vynikajícího postavení. Ačkoliv opovrhuje náboženstvím, dává se na kněžskou dráhu, neboť ta je nezbytným předpokladem ke kariéře, po níž touží. Sorel je pokrytec, který předstírá nebo utajuje city a názory podle toho, jak to vyžaduje jeho vlastní zájem. Svou ctižádost vnáší i do milostných vztahů, které mu mají pomáhat v kariéře. Sorel je stále nespokojený, poznává, že ve střízlivé měšťanské době je každý úspěch problematický, a umírá na popravišti jako vzbouřený plebejec.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz