Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Když v bulváru skončí intelektuál

  15:48aktualizováno  15:48
Každou knížku čte stejně každý jinak. Pro někoho může být v dnešním beletristickém tipu hlavní milostný ping-pong hlavního hrdiny, pro jiného jeho práce bulvárního novináře, pro dalšího je prioritní osobnost autora. Ať tak či tak, ta knížka je fajn.

Ilja Kučera ml. | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ILJA KUČERA ml.: Pravděpodobně láska
(Okamžik)
Autor je veřejnosti dobře znám jako hudební publicista a autor a moderátor rozhlasových pořadů. Ani v oblasti beletrie ovšem není žádným nováčkem a z jeho nejnovějšího díla Pravděpodobně láska je to znát. Příběh zkomplikovaného milostného vztahu mírně sebestředného mladého intelektuála a posléze žurnalisty, v němž můžeme cítit možná částečně autobiografické rysy, především však důvěrnou znalost mediálního prostředí (a z ní vyplývající nadhled a ironii zejména vůči bulváru), je zajímavě, a přitom přirozeně a důvěryhodně "vykroužen". Kučera se však nezabývá jen intimní tematikou, zohledňuje i širší společenské souvislosti vrstevnatého příběhu, nejsilněji v linii přerodu hlavní ženské postavy směrem k náboženské víře.

TIP TÝDNE - Napětí
SCOTT TUROW (ed.): Nejlepší americké detektivní povídky
(BB/art)
Druhý svazek Nejlepších amerických detektivních povídek, tentokrát podle názoru spisovatele a právníka Scotta Turowa (minulý výběr byl dílem Eda McBaina), obsahuje jedenadvacet textů od moderních klasiků, jako je Jeffery Deaver či Ed McBain, až po méně známé autory. Editor sjednocující linii příspěvků v předmluvě vytyčuje: "Tyto povídky jsou o zločinu, jeho spáchání, následcích, průvodním stresu i dopadu zločinu na lidskou povahu."

TIP TÝDNE - Pro děti
NEJKRATŠÍ POHÁDKY
(Albatros)
Pestrý výbor drobných lidových pohádkových příběhů o čertech, vodnících, chytrých chasnících, divoženkách, hajných a také o zvířátkách – o kocouru muzikantovi, o dvou psech, havranovi, o lesní slavnosti či o tom, proč se pes a kočka nemají rádi, sestavila Zuzana Kovaříková a bohatě ilustroval Jindřich Kovařík. Pohádky z per našich nejlepších pohádkářů B. Němcové, K. J. Erbena, F. Bartoše, B. M. Kuldy, O. Sirovátky a dalších jsou barvité, moudré i veselé. Malý čtenář je zvládne přečíst sám a unavený rodič nedlouhý příběh k čtení ratolestem před spaním jenom uvítá.

TIP TÝDNE - Klasika
JANA KNITLOVÁ: Krakonoš a lyžníci/Bota jménem Melichar
(Nakladatelství XYZ)
Tentokráte neupozorňujeme ani tak na literární jako spíše filmovou klasiku: dětské či spíše rodinné snímky Věry Plívové-Šimkové (Kakonoš a lyžníci, 1980) a Zdeňka Trošky (Bota jménem Melichar, 1983) patří k nejreprízovanějším ve svém ranku a není celkem divu, že spatřily světlo světa i knižní podoby obou scénářů. Vizuální zážitek z filmu samozřejmě pouhý text nenahradí (zejména v případě prvního snímku, v němž hrají "hlavní roli" zasněžené Krkonoše), možná ale malé čtenáře známý příběh přivede ke čtení - a to rozhodně nebud málo.

TIP TÝDNE - Pro poučení
ZDENĚK ŚMÍD: Lužnice – putování s řekou
(Paseka)
Když se autor vodácké bible Proč bychom se netopili pustil před třemi lety po Otavě "od pramene k soutoku", bylo pravděpodobné, že pokud bude mít jeho beletristický průvodce nějaké pokračování, pak nejspíš na Lužnici. Její status vodácké řeky č. 1, kraj, kterým protéká, a historie toho kraje, to je příliš aktiv najednou. Kdo našel v průvodci po Otavě – a zároveň ve zprávě o mizejícím světě podél jejích břehů - zalíbení, tomu bude hovět i Lužnice (s výpadem na Nežárku). A za důvěrnou znalost prostředí a míst, jejich působivé popsání a třeba i za skvělý tip na noční jízdu u Plané autorovi odpustíte, že nechá Petra Voka z Rožmberka umřít předčasně. Nebo že nechá pobíhat Prusy na Táborsku L.P. 1866 ještě dřív, než se spustili u Královýho Hradce. (rdd)

TIP TÝDNE - Audiokniha
STENDHAL: Červený a černý
(Radioservis)
Více než devítihodinový herecký resp. "čtenářský" koncert Borise Rösnera. Hlavní hrdina románu Julien Sorel chce dosáhnout v životě vynikajícího postavení. Ačkoliv opovrhuje náboženstvím, dává se na kněžskou dráhu, neboť ta je nezbytným předpokladem ke kariéře, po níž touží. Sorel je pokrytec, který předstírá nebo utajuje city a názory podle toho, jak to vyžaduje jeho vlastní zájem. Svou ctižádost vnáší i do milostných vztahů, které mu mají pomáhat v kariéře. Sorel je stále nespokojený, poznává, že ve střízlivé měšťanské době je každý úspěch problematický, a umírá na popravišti jako vzbouřený plebejec.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz