Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Když je chuligán demaskován jako komunista

  14:59aktualizováno  14:59
Philip Roth rozhodně nepatří mezi spisovatele, kteří by si brali servítky. S oblibou se pouští do kontroverzních témat a ani to v aktuálně vydaném překladu (orig. 1998) není výjimkou.

Philip Roth | foto: Nancy Crampton

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
PHILIP ROTH: Vzala jsem si komunistu
(Mladá fronta)
Příběh vzestupu a pádu Iry Ringolda, velkého amerického chuligána, který začal jako -náctiletý kopáč příkopů v Newarku třicátých let, stal se známou rozhlasovou hvězdou let čtyřicátých a byl zničen, jako herec i jako člověk, v mccarthyovském "honu na čarodějnice" v letech padesátých. Na vrcholku své hvězdné kariéry - jako fanatický podněcovatel a stoupenec "pokrokového" politického proudu - se Ira ožení s obdivovanou hvězdou hollywoodských němých filmů Eve Frameovou. Jejich kouzelné líbánky na Manhattanu nicméně neměly dlouhého trvání a Evino skandální, velmi úspěšné knižní odhalení Iru označilo za "Američana, jenž se řídí příkazy z Moskvy". V příběhu krutosti, zrady a pomsty, jež na veřejnost pronikají z Irova bouřlivého osobního života, vykreslil žijící klasik americké literatury fiktivní portrét Spojených států v padesátých letech minulého století.

TIP TÝDNE - Napětí
TESS GERRITSENOVÁ: Suvenýr
(Knižní klub)
V depozitáři bostonského muzea leží dokonale uchovaná mumie. Podle všech známek jde o staroegyptský artefakt, ovšem soudní lékařka Maura Islesová brzy odhalí, že údajně tisíce let staré tělo je ve skutečnosti oběť vraždy z nedávné doby. Poté je v muzeu odhalena další skrýš s podivně upravenými pozůstatky zabité ženy a v kufru auta mumifikovaná mrtvolu třetí oběti. Jde o temnou výhrůžku? Vrahova udivující znalost posmrtných konzervačních metod napovídá, že by mohl mít odborné archeologické vzdělání.

TIP TÝDNE - Pro děti
ERICH KÄSTNER: Emil a detektivové
(Nakladatelství XYZ)
Detektivní příběh pro malé čtenáře je oblíbeným čtením několika generací. Nyní vyšel s novými ilustracemi Galiny Miklínové. Emil Tischbein, syn chudé vdovy v Neustadtu, je pozván na prázdniny k příbuzným do Berlína a má tam babičce dovézt peníze od maminky. Ve vlaku však usne a když se probudí, zjistí, že byl okraden. Vystoupí z vlaku a začne sledovat svého spolucestujícího, na něhož právem padlo jeho podezření. V neznámém městě si rychle najde kamaráda a pronásledování se stává záležitostí celé klukovské party.

TIP TÝDNE - Klasika
AGATHA CHRISTIE: Místo určení neznámé
(Knižní klub)
Méně známé dílo klasické autorky vychází v češtině poprvé. Ve světě došlo k několika podivným zmizením mladých vědců. Když začne být pohřešován výzkumník Thomas Betterton, jeho případ dostane na starost inspektor Jessop. Zřícení letadla s Bettertonovou manželkou Olive a inspektorovo setkání s Hilary Cravenovou, která je Olive nápadně podobná, vnukne Jessopovi myšlenku přichystat lest. Společně s Hilary se pouští do riskantní hry, aby se postupně dostali na stopu organizace zapletené do špionáží, nebezpečných výzkumů a snah po ovládnutí lidstva.

TIP TÝDNE - Pro poučení
TIM TZOULIADIS: Opuštění
(BB/art)
Britský novinář rekonstruuje zapomenutý příběh mnoha tisíc Američanů, kteří za velké krize ve 30. letech emigrovali ze Spojených států do Sovětského svazu. Měli vlastní školu, noviny, ale hlavně práci, která se v USA sehnat nedala. Jenže v příštích letech Stalinův režim ukázal zuby a Američané téměř do jednoho zmizeli ve služebnách KGB nebo v táborech gulagu. V pozoruhodné historické vyšetřovací práci sleduje autor tisíce lidí všech profesí, horníků i hudebníků, rolníků i inženýrů, jejichž počet se na dlouhé strastiplné cestě stále snižuje.

TIP TÝDNE - Komiks
JAROSLAVA KOČOVÁ: Mistr Džošu a broskvový sad
(Dokořán)
Neobvyklá sbírka komiksových minipříběhů byla nakreslena na základě knihy Václava Cílka Mrtvá kočka. Autorka obrazové podoby zpracovává kromě klasických japonských zenových koanů také další příběhy, jako je např. Doslov k Básni o prameni Broskvových květů (v překladu V. Cílka), který je jednou z nejčastěji zmiňovaných pasáží celé rané čínské literatury. Jak komiks, tak kóanová cvičení vyžadují silné zapojení imaginace, schopnost vytváření širokých asociací, postřeh a adaptabilitu.

TIP TÝDNE - Audiokniha
RAYMOND CHANDLER: Španělská krev
(Radioservis)
"Vzít podřadný literární žánr a udělat z něj skutečnou literaturu, to je samo o sobě jistý úspěch. Netvrdím to na základě vlastních informací, ale zdá se, že stovky spisovatelů si dnes jakž takž vydělávají na živobytí psaním detektivek, protože jsem se přičinil o to, aby tento žánr získal uznání a dokonce i úctu," napsal klasik tzv. drsné školy Raymond Chandler. Jedna z jeho knih, v níž se neobjevuje autorova "vlajková" postava phila Marlowea, se představuje v nahrávce dramatizace z roku 1990. Do hlavních rolí režisérka Alena Adamcová obsadila Josefa Somra, Svatopluka Skopala, Jiřího Zahajského, Marii Drahokoupilovou a další známé herce.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Hvězdné války začaly katastrofou. Přečtěte si ukázku z knihy o Lucasovi

George Lucas na setkání  v rámci CinemaCon v Las Vegas

Stejně jako zrod každé legendy, ani Hvězdné války se v začátcích neobešly bez problémů. Režisérovi Georgi Lucasovi se...

RECENZE: Saturnin se vrací aneb Mackovo povedené polidšťování Milouše

Obálka knihy Saturnin se vrací

Bývalému politiku Miroslavu Mackovi se v odvážném pokračování oblíbeného Saturnina podařilo zachovat styl původního...

RECENZE: Tři minuty do soudného dne je šokující příběh agenta FBI

Autor knihy Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Kdyby si Sověti zamanuli, mohli na sklonku osmdesátých let minulého století zničit Ameriku a vlastně celý západní svět,...Najdete na iDNES.cz