Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Kde schrastit fenmetrák?

  18:51aktualizováno  18:51
Všechny dobré knihy se do dějin literatury natrvalo nezapíšou. Některé o to asi ani nestojí. To ale nikterak nezmenšuje příjemnost chvil, které s nimi strávíte.

Milan Kozelka | foto: Host

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
MILAN KOZELKA: Život na Kdysissippi
(Host)
"Hovory se točí kolem každodenních problémů - kdo nový se objevil na schodech, kdo koho vezme kam na nocleh, kde schrastit fenmetrák, kdo si máznul žíly a skončil na pakárně a koho lízli fízlové a ufikli mu háro." Mladší čtenář by možná potřeboval na čtení povídkové novinky výtvarníka a literáta Milana Kozelky (1948) slovník. A aby mu nic neuniklo z mnoha reálných postav, které v povídkách vystupují, také by si měl prostudovat dějiny českého undergroundu, disentu, koneckonců i literatury. Kozelka v kouzelném, místy skoro až "magicko-realistickém" tónu mísí známé historie (třeba slavné pálení Hrabalových knih na Kampě či srocování "mániček" na schodech Národního muzea) s příběhy, které se možná nestaly, ale mohly stát. Jeho texty procházejí osobnosti i figurky "neoficiálního života" od konce 60. do 80. let, autor střípky z jejich životů líčí s velkým darem pro vystižení atmosféry, ale i smyslem pro humor (často samozřejmě stejně temný jako doba, ve které se odehrávají). Není důležité, co je pravda a co ne - ostatně, underground legendy rád přiživoval vždycky. "Ten svět se pomalu propadá do zapomenutí. Vždyť kolik jsme už toho od té doby zapomněli. A je tedy dobře, že nám to Milan Kozelka zase přimyslel," uzavírá svůj doslov filozof Miroslav Petříček. A má pravdu.

TIP TÝDNE - Napětí
WOLF SERNO: Synové ďábla
(Knižní klub)
Historický detektivní thriller s prvky hororu se odehrává v 16. století v Německu. Celou Evropu zamořila epidemie syfilidy, zároveň zuří čarodějnické procesy. Alchymista Ludolf Lapidius se dostává k případu dívky nařčené z čarodějnictví, jež se při mučení zhroutila a Lapidius dostane za úkol ji vyléčit. Vzápětí se v poklidném městečku začínají objevovat mrtvoly s vyrytými monogramy údajné čarodějnice a všichni obyvatelé městečka jsou přesvědčeni, že dívčina vina je jednoznačná...

TIP TÝDNE - Pro děti
D.M. CORNISH: Tetování krví - Začátek cesty
(Fragment)
První díl fantasy trilogie autora, který přiznává "posedlost Tolkienem", se odehrává v oblasti Polokontinentu, území, jehož život vychází z reálií přelomu 18. - 19. století. Lidé zde ale žijí v sousedství nebezpečných příšer. Existují jedinci, kteří podstoupili speciální chirurgický zákrok a za poplatek je příšer zbavují. Po přemožení se každý může tetovat její krví. Hlavní hrdina, chlapec s dívčím jménem Rosamunda, zatím ale na velkého hrdinu nevypadá: v útulku, kde vyrůstá, je terčem posměchu, rád by se stal námořníkem, ale je vybrán pro povolání lampáře.

TIP TÝDNE - Klasika
IGNÁT HERMANN: Otec Kondelík a ženich Vejvara
(Nakladatelství XYZ)
Autor, jistěže úctyhodný klasik české literatury, snad promine, ale jeho Kondelíka z dnešního pohledu už asi těžko bude vnímat jinak než ironicky. Stejně jako slavný film s Theodorem Pištěkem a Antonií Nedošínskou je i kniha spíše lahůdkou pro specifického milovníka věcí, které jsou "tak blbé, až jsou krásné". Původní autorův záměr jistě byl karikovat malost měšťácké vrstvy, dnes už - a vlastně by se chtělo říci "bohužel" - asi nepadne na úrodnou půdu.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PAVEL JANOUŠEK a kol.: Dějiny české literatury 1945-1989, III. 1958-1969
(Academia)
Skutečné veledílo českých literárních historiků kolem Pavla Janouška dospělo do desetiletí, v němž se pravděpodobně odehrálo to nejzásadnější z českých poválečných literárních dějin. Na konci 50. let sice ještě komunistická moc utužila svůj stisk, od začátku šesté dekády se ovšem společenské poměry zvolna liberalizovaly a směřovaly do vrcholné fáze (jistěže stále relativní) svobody ve druhé polovině 60. let. Kolektiv autorů dobu pojímá tak, jak bylo vymezeno předchozími dvěma svazky Dějin, tedy v celkovém kontextu společenském i uměleckém, a zabývá se kromě hlavních trendů i okrajovými jevy a žánry. Vzhledem k množství literárních aktivit té doby je ovšem svazek výrazně objemnější než jeho předchůdci. To se týká i přiloženého CD, na němž najdeme mnoho velmi zajímavých příspěvků, např. odpovědi na populární Proustův dotazník z úst Josefa Škvoreckého, Václava Havla či Jana Zábrany.

DÁLE VYŠLO:
CHARLOTTE CHANDLEROVÁ: Ingrid
(BB/art)
Poněkud romantičtěji pojednaný životopis jedné z nejslavnějších hvězd zlaté éry Hollywoodu Ingrid Bergmanové klade důraz na její vztah s italským režisérem Robertem Rossellinim. Vznikl především na základě rozhovorů se samotnou protagonistkou.

JIŘÍ JEŽEK, MICHAELA ZINDELOVÁ: Frajer (Nakladatelství XYZ)
Životopis předního českého paralympionika, cyklisty Jiřího Ježka, líčí příběh člověka, který si splnil svůj chlapecký sen - a ještě ho předčil. I se zdravotním handicapem je dnes schopen se úspěšně postavit i svým zdravým soupeřům.

ZDENĚK ŠESTÁK: Jak se ze Žižkova stalo velké město (Academia)
Třetí díl volné tetralogie o jedné z nejspecifičtějších pražských čtvrtí, žijících odedávna uvnitř metropole svým vlastním životem, reflektuje rozvoj Žižkova zejména v letech 1865 - 1914, a to zejména prostřednictvím zapomenutých ukázek poezie a prózy z humoristického tisku.

RADEK LAUDIN: Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku (Fragment)
Co to bylo za vesničku, v níž každé ráno cestou do práce poskakoval řidič Pávek s "momentálně zaostalým" Otíkem? Na které plovárně pánové Důra, major a abbé vychutnávali rozkoše rozmarného léta? A ve které továrně slyšel úslužný Hujer povel "metelesku blesku"? S touhle knihou si to můžete ověřit na vlastní oči.

STEF PENNEY: Vlčí něha (BB/art)
Divoká kanadská příroda, společnost drsných lovců kožešin - a vražda podivínského Francouze, doprovázená zdánlivě ryze indiánskou specialitou, totiž skalpováním. Mnohá skrytá tajemství starousedlíků však vyplouvají na povrch až při vyšetřování.

ZDENĚK HRON: Blboun nejapný (dybbuk)
Nová sbírka překladatele z angličtiny a básníka Zdeňka Hrona obsahuje verše z let 2004 - 05 v deseti oddílech. Nostalgie za minulým a ukončeným, ale i jistý vzdor vůči chorobě a blížícímu se stáří jsou prvky, které skládají Hronovu současnou poezii.

JAMES ROBERTSON: Závěť Gedeona Macka (BB/art)
Formou fiktivního nalezeného textu po skotském faráři Gedeonu Mackovi autor vypráví příběh muže, který se na cestu duchovního vydal z pomsty, přestože sám v Boha nevěřil, obecně hovoří o proměně tradiční presbyteriánské společnosti v posledních desetiletích.

IVA HLAVÁČKOVÁ: Lepší pozdě než nikdy (Ikar)
Filmová herečka si při autonehodě způsobí vážné zranění, které ji připoutá na invalidní vozík. Odstěhování na venkov a trpělivá péče řádové sestry Marie jí dává naději na smysluplnou budoucnost.

Autor:



Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...



GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz