Jasutaka Cucui

Jasutaka Cucui | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Jak to chodí v japonském pekle

Dokud si nepřečtete knihu Jasutaka Cucuiho, budete mít dojem, že peklo, je-li vůbec nějaké, nezná národnostní či rasové rozdíly. Ale to je omyl. Například v tom japonském nepobíhají žádní čerti, ani tam není zvláštní vedro. I tak ale není o co stát...

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
JASUTAKA CUCUI: Peklo
(Odeon)
Je to s podivem, ale světově proslulý a mimořádně plodný japonský autor (35 románů a 55 povídkových souborů) se v českém překladu představuje útlou novelou Peklo vůbec poprvé. Své dobré pověsti ovšem dělá čest. Jeho zásadním stylotvorným rysem je kontrast poměrně prostého vypravěčského stylu a nápadů a myšlenek, kterými autor hýří. A přirozeně také podivnosti samotného tématu - jak jinak v příběhu, odehrávajícím se v pekle, ovšem v pekle japonském, tak trochu apartním, na hony vzdáleném naší křesťanské představě. Knihu lze číst jako psychologickou sci-fi, bláznivou hororovou eskapádu nebo třeba beletrizovaný filozofický esej. Na tom ale vcelku nezáleží. Propletené příběhy zemřelých, kteří se potkávají v pekelném baru, unesou jakýkoli výklad.

TIP TÝDNE - Napětí
DEAN KOONTZ: Oči soumraku
(BB/art)
Slim McKenzie je na útěku, protože zabil svého strýce Dentona. Prchá před policií i před bytostmi, z nichž jedna se usadila i v těle jeho strýce, než jej zabil, a ovládla jej. Jsou to "skřeti", tak si je Slim pojmenoval. Ví, že jsou zákeřní a plní zloby a pomstychtivosti vůči lidské rase, kterou chtějí zničit. Ví rovněž, že je nevidí nikdo z lidí kromě něho. Vedle dalších paranormálních darů má totiž i "oči soumraku", jež mu umožňují vidět věci, které druhým zůstávají skryty. Pomocí "očí soumraku" a za pomoci přátel kolotočářů, v jejichž srdečné společnosti našel útočiště, musí zjistit původ netvorů, jejich záměry a také způsob, jak je zničit než oni zničí jeho. Oči soumraku jsou čtyřiadvacátým thrillerem Deana Koontze, který vyšel v češtině.

TIP TÝDNE - Pro děti
JULES VERNE, ONDŘEJ NEFF: Pět neděl v balonu
(Albatros)
Ondřej Neff v doslovu sumarizuje první velký Verneův román slovy: "Pět neděl v balonu je báječný příběh o statečnosti a houževnatosti, o touze objevovat, o vynalézavosti a o přátelství. Rozhodně si zaslouží, aby jeho plavba pokračovala i v povětří jednadvacátého století." Přední český autor sci-fi a propagátor Verneova díla tedy knihu stylově přizpůsobil jazykovým prostředkům a "rychlejšímu tempu" současnosti. Naproti tomu si kniha šťastně udržuje dobovou "image" díky ilustracím Zdeňka Buriana. Ten je namaloval v letech 1941-42 pro nakladatelství J. R. Vilímka, k vydání však nedošlo a Burianovy ilustrace tak nyní po více než půl století slaví premiéru.

TIP TÝDNE - Klasika
DONATIEN ALPHONSE FRANCOIS DE SADE: 120 dnů Sodomy
(BB/art)
120 dnů Sodomy bylo a dodnes zůstává pro mnohé čtenáře šokujícím dílem. Románové vyprávění o hrůzných děních na zámku Silling, kde vypravěč týral své oběti se zvrhlými a krutými kumpány, detailně popisuje všechny možné sexuální úchylky a anomálie, líčí bezmeznou lidskou krutost a morální zvrácenost. Jedna z nejznámějších knih "božského markýze" vznikla během jeho nuceného pobytu v Bastile. Aby předešel zabavení, pořídil de Sade kopii lépe uzpůsobenou ke skrývání v cele. Roku 1790 byl z Bastily propuštěn, avšak jeho dílo se mu už nikdy nedostalo do rukou. Svitek byl v cele nalezen až později a po několik generací ležel v soukromých sbírkách. Teprve v roce 1904 byl vydán berlínským psychiatrem Iwanem Blochem.


TIP TÝDNE - Pro poučení
HEATHER COUPEROVÁ, NIGEL HENBEST: Dějiny astronomie
(Universum)
Bohatě ilustrovaná a čtivě napsaná publikace staví na ideji, že dějiny astronomie jsou odrazem historie lidstva a dává je do logických souvislostí s náboženstvím, filozofií, kulturou a dalšími oblastmi lidské činnosti a myšlení. Mapuje vývoj poznatků o věčných otázkách lidstva: Obíhá Slunce kolem Země, nebo naopak? Čím ve skutečnosti jsou hrůzu vzbuzující komety? Jak velký vesmír je? A právě narůstající nesoulad mezi množstvím vědeckých objevů a původních představ postavil astronomy do konfliktu s nositeli tradic, zejména náboženských. Podle dnešního stavu poznání není Země ničím jiným než průměrnou planetou obíhající kolem hvězdy ve středním věku v ničím pozoruhodné galaxii. Přesto je něčím výjimečná: vznikl na ní život.

TIP TÝDNE - Komiks
MATT GROENING: Simpsonovi - Komiksový nářez
(Crew)
Už třetí v českém překladu osvědčeného Petra Putny vydaný komiks o oblíbené televizní "žluté rodince" obsahuje čtyři základní příběhy, ve kterých se Líza proslaví coby slavná hudebnice, podíváme se do lehce ošuntělého cirkusu i do Burnsova chatrného těla a Springfield zachvátí spisovatelská zimnice. Vedle toho čtenáře ještě čekají kratší epizody, kdy budou kupříkladu svědky konce El Barta nebo s Barneym prožijí jeden den v hospodě. Přestože film zůstane filmem, Simpsonovi jsou tak neodolatelní, že i počtení v jejich příbězích patří k oblíbeným kratochvílím.

TIP TÝDNE - Audiokniha
DOROTHY LEIGH SAYERSOVÁ: Muž bez tváře/Podezření
(Radioservis)
Dvě povídky významné anglické spisovatelky (1893-1957) byly zdramatizovány a natočeny v Českém rozhlase. V příběhu Muž bez tváře figuruje hlavní postava čtrnácti Sayersové děl, amatérský detektiv lord Petr Wimsey. V režii Markéty Jahodové jej roku 2002 ztvárnil Otakar Bousek ml. V dalších rolích jsou ke slyšení Ladislav Mrkvička, Filip Blažek, Stanislav Zindulka ad. Druhou povídku Podezření režírovala Lodmila Engelová a obsadila mj. Alenu Vránovou, Jaroslavu Adamovou, Ivana Trojana či Vladimíra Brabce.