Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Jak souvisí vypečená dvojčata, párek v motelu a uříznutá ruka

  15:19aktualizováno  15:19
Titul beletristického tipu týdne odkazuje na spamovou e-mailovou poštu. Navozuje zvláštní hypnotickou atmosféru románu, prohlášeného za jeden z deseti nejlepších amerických románů roku 2009.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
DAN CHAON: Čekat Vaše odpověď
(Argo)
Dan Chaon: Čekat Vaše odpověďNejvětší potíž má u brilantního románu amerického autora z Clevelandu v Ohiu kritika s žánrovým zařazením - hranice mezi pulp fiction a vysokou literaturou je velmi úzká. Od počátku je jasné, že tři nesourodé vyprávěcí roviny budou do sebe nějak zapadat. V jedné sledujeme příběh Milese Cheshirea, který nepřestává ani po letech hledat svého bratra-dvojče; ten za sebou nechává tajemné, pracně a podivně konstruované stopy a svého bratra vodí z jednoho neuvěřitelného místa na druhé. Ve druhé linii sledujeme příběh vyprávěný očima studentky střední školy, znuděné životem na malém městě, která uteče se svým charismatickým profesorem matematiky do opuštěného motelu kdesi v Nebrasce a začne tušit, že všechno není, jak se zdálo být. Třetí vypravěč začíná šokující akcí: s uříznutou rukou položenou v autě mezi nimi ho ve tři ráno veze jeho otec do nemocnice.

TIP TÝDNE - Napětí
SIMON BECKETT: Chemie smrti
(Knižní klub)
Simon Beckett: Chemie smrtiNapínavý debut, který kombinuje metody forenzního vyšetřování ve stylu Patricie Cornwellové a žánr psychothrilleru. V Norfolku nedaleko zapadlé vesničky Manham je nalezeno znetvořené ženské tělo. Doktora Davida Huntera se tento nález dotkne i proto, že oběť osobně znal. Když ho osloví místní policie s prosbou o pomoc při pátrání po vrahovi, nejprve odmítne. Poté co se začnou objevovat v okolí další znetvořená těla. Podezření padne i na Huntera, jedině on však má sdostatek znalostí na to, aby brutálního vraha odhalil a zastavil.

TIP TÝDNE - Pro děti
MAGDALENA WAGNEROVÁ: Krys Veliký
(dybbuk)
Magdalena Wagnerová: Krys VelikýVyprávění o hrdinném krysím samci, který se vydá na pomoc svým ohroženým pražským soukmenovcům, v sobě snoubí jak prvky napětí a dobrodružství či oblibu dětí v příbězích ze zvířecí říše, tak touhu po objevování kouzla starých památek. Dobrodružné hlodavčí vyprávění mapuje místa nejen notoricky známá, jako je Chrám Matky Boží před Týnem, Ungelt, Platýz nebo Staroměstské náměstí, ale i místa zapadlejší jako Řásnovku či spleť tajemných podzemních chodeb pod četnými starými kláštery, Národním divadlem anebo Hladovou zdí na Petříně.

TIP TÝDNE - Klasika
ROALD DAHL: Od A do Z
(Volvox Globator)
Roald Dahl: Od A do ZNakladatelství Volvox Globator vydává řadu sebraných spisů skvělého britského autora (1916 - 1990) už od svého založení. Vydáním dvousvazkového povídkového "best of" se tato série završuje. Na bezmála devíti stovkách stran najde čtenář padesát klasických povídek, které mistr výstavby textu, pointy a v neposlední řadě jeden z předních představitelů černého humoru a grotesky napsal, a to včetně nových překladů některých z dnes už legendárních sbírek Milostné rošády a Jedenadvacet polibků, jež Dahla poprvé ve větší míře v 80. letech představily českým čtenářům.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MILOŠ SKÁCEL: Malt whisky - Skotsko
(BVD)
Miloš Skácel: Malt Whisky - SkotskoExkluzivní velkoformátová celobarevná publikace, která je ideální dárek pro každého, kdo našel zálibu v ušlechtilých alkoholických nápojích, je unikátní nejen formátem a obsahem, ale i faktem, že jde o původní české dílo. Dlouholetý sběratel malt whisky sesbíral informace o 101 dnes fungujících palírnách a dalších více než 650 palírnách, uzavřených do roku 2005. Autor seznamuje s historií i současností výroby nejslavnějších a nejkvalitnějších značek, k čemuž mu pomáhá i na 2500 fotografií palíren a značkových etiket. Každý výtisk dárkové knihy je číslovaným originálem.

TIP TÝDNE - Komiks
LE TENDRE & LOISEL: Výprava za ptákem času
(Crew)
Le Tendre: Výprava za ptákem časuJeden z nejslavnějších evropských komiksů začíná jako klasická fantasy, velmi záhy však nabere nečekaný směr. Postavy se vzpírají černobílým schématům, jejich vzájemné vztahy jsou propletené, motivace komplikované. Na přitažlivosti pak komiksu přidal i jeho provokativní, avšak decentní erotický náboj. Výprava za ptákem času nabízí nejen překrásný svět, efektní monstra a monumentální scény, ale i silný příběh, ve kterém se mísí napětí, humor a melancholie.

TIP TÝDNE - Audiokniha
ZDENĚK JIROTKA: Muž se psem
(Popron Music)
Zdeněk Jirotka: Muž se psemDruhý román Zdeňka Jirotky, kterým se pokusil navázat na úspěch legendárního Saturnina. Detektivní parodie vypráví příběh amatérského detektiva, který pátrá po finančním podvodníkovi unikajícímu policii po celém světě. Čtivý humoristický román plný zvratů a situační komiky četl Jiří Lábus, nahrávku oživuje ženský hlas Terezy Bebarové, dobová hudba a řada zvukových efektů.

DÁLE VYŠLO:
JOSEF ŠKVORECKÝ: Zbabělci, Konec nylonového věku, Sedmiramenný svícen
(Československý spisovatel)
Nejslavnější román žijícího klasika české literatury vyšel ve velkém svazku doplněn dvěma neméně významnými díly, vztahujícími se k období okupace, těsně poválečného období a nástupu komunistického režimu.

AUGUSTA MOOREOVÁ a ELIZABETH RIPLEYOVÁ: Kapesní průvodce posmrtným životem (Volvox Globator)
Příručka pro ty, kdo se dosud nerozhodli, ke kterému ze světových náboženství se přiklonit. Kniha poskytuje odpověď na otázku, co nám které náboženství nabízí po smrti, v životě věčném.

Upíři, démoni & spol. (Plus)
Upír dosáhl ve světě literatury a filmu takového triumfu, jaký mu mohou ostatní strašidla jen závidět. Někteří autoři, obsažení v tomto povídkovém souboru, se v češtině představují vůbec poprvé: Frederick George Loring, Philip Robinson nebo mistr fantastické povídky Willy Seidel.

ANDREW O´HAGAN: Buď se mnou (Kniha Zlín)
Příběh faráře, jenž vzpomíná na ideály svého mládí, které jsou nenávratně pryč, zatímco se v jeho blízkosti začíná strhávat náboženská válka. Román o umění a politice, lásce, samotě, změnách a o tom, jaký život dnes lidé vedou. Kniha se objevila v širší nominaci na prestižní Bookerovu cenu v roce 2006.

Křížové výpravy očima arabských kronikářů (Argo)
Výběr z kronik sedmnácti arabských historiků líčí události spjaté s křížovými výpravami a dobýváním Svaté země. Mezi popisovanými událostmi nechybí dobytí Jeruzaléma, pád Tripolisu, bitva u Hattínu či dobývání Akkonu, největší prostor je věnován osobnosti sultána Saladina a třetí křížové výpravě.

TIMO, PETR DANIEL, PAVEL ŠEŠULKA: Během chůze Brnem (Host)
Kniha dvou fotografů a dalšího spoluautora, zvaného Timo, který přispěl svým poetickým street-artem, se na Brno našich dnů dívá laskavě i ironicky. Zachycuje každodennost i jedinečnost města, jeho ulice, domy, zákoutí, ale zejména lidi, kteří zde žijí.

IAN FLEMING: Muž se zlatou zbraní (Nakladatelství XYZ)
James Bond obdrží zprávu, která 007 označuje za další cíl "muže se zlatou zbraní". Francisco Scaramanga si pro své oběti nechává tavit kulky ze zlata a ze stejného kovu má i zbraň. Navíc sídlí v tajemném labyrintu, ze kterého ještě nikdo neodešel živý...

JOSEPH GELINEK: Desátá symfonie (Knižní klub)
Když věhlasný dirigent Thomas uvede na soukromém koncertě údajnou rekonstrukci první věty Beethovenovy mytické Desáté symfonie, je to pro svět vážné hudby převratná událost. Mladý muzikolog Daniel Paniagua však pochybuje, že Thomas dokázal vytvořit tak dokonalou skladbu jen na základě skladatelových náčrtků.

LUBOŠ ANTONÍN: Bestiář (Půdorys/Argo)
V knize je představena řada tradičních oblud, nestvůr a bájných bytostí, které již od starověku tvořily zlatý fond fantastických vyprávění. Najdeme mezi nimi fénixe, salamandra, draky, bazilišky, Sfingu, Chiméru, Kyklópy či kentaury. Základ knihy je tvořen čtyřmi stovkami dosud nepublikovaných knižních ilustrací z období 14. až 16. století.

LUBOMÍR DORŮŽKA: Panoráma jazzových proměn (Torst)
Nová kniha zakladatele moderní české hudební publicistiky navazuje na jeho knihu Český jazz mezi tanky a klíči 1968-1989. Věnuje se jednak významným zahraničním osobnostem, které v současném jazzu určují vývoj, a především pak českému jazzu po roce 1989.

ALAIN DE BOTTON: Umění cestovat (Kniha Zlín)
Jedna z řady esejistických knih, které svého autora proslavily ve třiceti zemích světa. Filozof se v nich obrací k základním otázkám sužujícím dnešního člověka a nabízí čerstvou ´filozofii každodenního života´ ve 21. století. V Umění cestovat se zaměřuje na málo zkoumané aspekty psychologie cestování.

JEAN COCTEAU: Les enfants terribles/Nezvedené děti (Argo)
Malý Paul je zraněn při koulování a musí zůstat několik dnů v posteli. Začne se o něj starat jeho sestra Elisabeth a oba sourozenci si v pokoji vytvoří imaginární svět plný fantazie a vlastních pravidel. Dvojjazyčné vydání básně v próze doplňují Cocteauovy vlastní ilustrace.

JEROME KLAPKA JEROME: Tři muži ve člunu a na toulkách (Nakladatelství XYZ)
Nestárnoucí humorný příběh tří přátel a událostí, které je potkaly během společné dovolené po řece Temži ve člunu a také na cyklistických výletech po Německu. Jerome Klapka Jerome suchým anglickým humorem a poklidným způsobem vyprávění odhaluje lidské slabosti, zvyky a zlozvyky.

ANDY RILEY: Domácí zubař a další úžasné vynálezy (Paseka)
Samozahrabávací rakev, zařízení na identifikaci jednohrbých a dvouhrbých velbloudů, housloviolovioloncelobasa, elektrické křeslo pro VIP odsouzené či otočný čistič nosu - to jsou jen některé z vynálezů britského humoristy Andyho Rileyho, tvůrce legendárních Králíčkových sebevražd.

RICHARD H. THALER, CASS R. SUNSTEIN: Nudge (Šťouch) (Kniha Zlín)
Kniha, kterou časopis The Economist prohlásil za jednu z knih roku 2009, se stala v USA bestsellerem. Ekonom Richard Thaler a právník Cass Sunstein v ní slibují recepty, "jak zlepšit rozhodování ohledně zdraví, bohatství a štěstí". V loňském roce prezident Obama jmenoval Sunsteina šéfem svého úřadu pro regulace.

CHRISTIAN NORBERG-SCHULZ: Genius loci (Dokořán)
Norský teoretik architektury ve své nejznámější knize poodhaluje podmínky příčiny umístění, vzniku i podob měst na základě analýzy systému okolností, které staletý vývoj městského organismu provázejí. Svá teoretická východiska dokazuje na analýze tří rozdílných měst: Říma, Prahy a Chartúmu.

OLGA ČERNÁ & MICHAELA KUKOVIČOVÁ: Jitka a kytka (Baobab)
Každé dítě při nemoci zahání nudu různým způsobem. Někdy se nedá dělat ale vůbec nic, protože horečka je vysoká a svět se zvláštně kolébá. A Jitce vyrostla za zdí kytka. Autorka uchopila banální situaci, převedla ji do dětského světa a ve spojení s výtvarnou představivostí Michaely Kukovičové vznikla kniha, ve které mohou děti bloudit jako ve snu.

VÁCLAV KAREL: Dětem (Albatros)
Výbor pohádek a veršů, které obrázky doprovodil známý ilustrátor Václav Karel. Básničky J. V. Sládka a J. Kožíška mají stále půvab a melodičnost veršů, pohádky K. J. Erbena, B. Němcové, F. Bartoše a J. Kožíška jsou známé i méně známé (Dvojčata, O šídlu, kohoutu, kačeru a houseru, Boháč a chudák, Zajíčkův svátek, Zlato aj.).

SOŇA, MICHAL A ZDENĚK THOMOVI: Praha v zrcadle staletí (Knižní klub)
Publikace je unikátním souborem sedmdesáti srovnávacích fotografií historického jádra Prahy, doprovázených zasvěcenými texty. Ke snímkům 100 let starým pořídili fotografové současný protějšek v přesně stejném záběru. Kniha je jedinečným svědectvím toho, že Praha před sto lety byla okouzlující a tajemná, stejně jako dnes.

OLIVER SACKS: Probouzení (dybbuk)
Ve své nejzásadnější knize, která je dnes lékařskou klasikou, autor přibližuje neobyčejné a dojemné příběhy pacientů dlouhodobě žijících v nemocnici pro chronicky nemocné. Na jejím základě vznikl filmu Čas probuzení s Robertem de Niro v hlavní roli.

MAX CANNON: Red Meat, kniha třetí (Plus)
Třetí kniha kultovních stripů přináší další průhledy do autorova bizarního světa, plného černočerného humoru, kruté nadsázky, mrazivé ironie a "psychopaticko-sadisticko-kriminologicko-laktačně-autistického sarkasmu".

1000 nejkrásnějších obrazů historie sestry Wendy Beckettové (Knižní klub)
Výběru z nejzajímavějších, nejznámějších a umělecky nejhodnotnějších děl výtvarného umění Západu se britská kunsthistorička zhostila s velkým osobním zaujetím. Vybrala práce více než pěti set nejvýznamnějších umělců. Každého představují většinou dvě reprezentativní díla, podrobně popsaná, s upozorněním na zajímavé detaily.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

První díl dokumentu Já, Kajínek zlomil rekord. Měl 1,3 milionu diváků

Trailer k dokumentu Já, Kajínek

Kontroverzní jméno omilostněného vězně Jiřího Kajínka zlomilo divácký rekord. První díl dokumentární série Já, Kajínek...

Další z rubriky

V Česku chyběly komiksy pro dívky i dospívající. Situace se zlepšuje

Jan Novák & Jaromír 99: Zátopek (ukázka z připravovaného komiksu)

Nejen Batman nebo Superman, ale také Emil Zátopek, Kafkův Josef K. či brzy bratři Mašínové jsou hrdiny komiksové...

Hvězdné války začaly katastrofou. Přečtěte si ukázku z knihy o Lucasovi

George Lucas na setkání  v rámci CinemaCon v Las Vegas

Stejně jako zrod každé legendy, ani Hvězdné války se v začátcích neobešly bez problémů. Režisérovi Georgi Lucasovi se...

RECENZE: Do nitra mužů i žen. Formanová napsala Povídky na tělo bravurně

Martina Formanová

Spisovatelka a scenáristka Martina Formanová se v Povídkách na tělo stává zapisovatelkou obyčejných životních příběhů....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.