Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Jak se žije v Putinově kriminále

  16:59aktualizováno  16:59
Vězeňská literatura není jen Souostroví Gulag nebo Motýlek. Otřesné věci lze zažít i ve zdánlivě civilizovaném dnešním Rusku.

Tig Hague | foto: Mladá fronta

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
TIG HAGUE: Zóna 22
(Mladá fronta)
Zóna 22 je ve své autenticitě šokujícím vylíčením osudu mladého Brita a jeho boje o přežití v krutých podmínkách vězeňského tábora v putinovském Rusku. Hlavní hrdina Tig odlétal pouze na pár dní na rutinní služební cestu, jež byla každoročním vrcholem jinak monotónního zaměstnání v londýnské bance. Pár hodin nato na moskevském letišti jej potkala veliká nepříjemnost. Nepochopil, že od něj jeden z celníků za urychlení vstupu do země žádá úplatek, a proto ho vytahuje z řady, aby mu prohledal zavazadlo. V kapse starých džínů mu však našel zapomenutý kousíček hašiše, tak malý, že by se jím v Británii nikdo nezabýval. Jenže nyní se ocitl v jiných poměrech, a než se naděje, putuje ještě před soumrakem do moskevského vězení – a to je pouze přestupní stanicí na cestě do vězeňského tábora s názvem Zóna 22 v bezútěšných, odlehlých pustinách Mordvinska, kde stráví několik let.

TIP TÝDNE - Napětí
ROBERT HARRIS: Duch
(Knižní klub)
Thriller z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh námezdného "psavce", který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a spisovatel si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet.

TIP TÝDNE - Pro děti
VOJTĚCH STEKLAČ: Bohoušek & spol.
(Nakladatelství XYZ)
Bořík, Mirek, Čenda a Aleš jsou čtyři kluci z pražských Holešovic, jejichž hlavním nepřítelem je, kromě všech dospělých, spolužák Bohoušek. Všechno zná a ví, má samé jedničky a všichni dospělí jim ho dávají za příklad. Když se kluci dozvědí, že ve sběru papíru opět zvítězil Bohoušek, rozhodnou se proti tomu něco podniknout. První svazek plánovaného kompletního vydání legendárních příběhů Vojtěcha Steklače možná vzbudí lehkou kontroverzi u rodičů těch, které by měly knihy oslovit: zatímco tatínkové mají podoby kluků spojené s nenapodobitelným malířským rukopisem Adolfa Borna, novou řadu reedic zdobí obrázky mladého uznávaného komiksového kreslíře říkajícího si Vhrsti.

TIP TÝDNE - Klasika
LEWIS CARROLL: Zamotaný příběh
(Dokořán)
Soubor deseti krátkých humorných povídek vycházel v letech 1880-1885 jako časopisecký seriál. Autor slavné Alenky Lewis Carroll skryl do každého příběhu nejméně jeden hlavolam z aritmetiky, algebry či geometrie a jeho tehdejší čtenáři mu posílali více či méně seriózní řešení. Došlé odpovědi Carrollovi posloužily nejen pro výklad daného matematického úkolu, ale také jako příležitost k dalším hříčkám a hrátkám, jež tvoří druhou část knihy. Zamotaný příběh má veškerý šarm a důvtip Carrollových proslulých děl a podle mnohých čtenářů je dokonce nejzdařilejším autorovým pokusem o kombinaci humoru a matematiky.

TIP TÝDNE - Pro poučení
BOHUSLAV BROUK: O pošetilosti života i smrti
(Volvox Globator)
BOHUSLAV BROUK: O funkcích práce a osobitosti (Volvox Globator)
Předmětem zájmu Bohuslava Brouka (1912-1978) v eseji O pošetilosti života i smrti je fenomén úmyslné smrti neboli sebevraždy. Autora zajímá jak fenomén samotný, jeho historie, tak rovněž vývoj názorů na něj. Svým typickým, nekompromisním a čtivým stylem postupně ve čtyřech kapitolách zkoumá sebevraždu z pohledu psychologického, eticko-náboženského, filozofického, sociologického či právního. Esej O funkcích práce a osobitosti nekompromisně předkládá syntézu Freudovy psychoanalýzy a Adlerovy individuální psychologie aplikovanou na řadu lidských činností.

TIP TÝDNE - Komiks
HERGÉ: Tintin v zemi černého zlata
(Albatros)
Černé zlato je chronologicky patnáctým Tintinovým dobrodružstvím. První černobílá verze začala vycházet roku 1939, Hergé umístil děj do vymyšlené arabské země Hemed, kde spolu soupeří dva ropní šejkové posedlí touhou po moci. Mezi nimi se ocitá Tintin a snaží se polapit zlotřilého padoucha dr. Müllera, s kterým se setkal již v příběhu Černý ostrov. Jízda popletených detektivů Tkadlece a Kadlece pouští patří k nejvtipnějším sekvencím celé série.

TIP TÝDNE - Audiokniha
KAREL ČAPEK: Apokryfy
(Audiostory/Popron Music)
Síla Čapkových apokryfů - proti všem podobným uměleckým útvarům jiných autorů - tkví mimo jiné v tom, že autor jen nepřevrací vtipně známý motiv naruby. Čapek i na té nepatrné plošce novinové povídky dokáže jít do hloubky, neschematizovat, vidět v postavách jejich přednosti i chyby, vcítit se do jejich vnitřního světa. Neboť středem jeho zájmu je člověk. Autor svými apokryfy reflektuje aktuální dobovou situaci, čehož se neodvážil nikdo před ním. Audionahrávku devíti z nich pořídil v režii Dimitrije Dudíka tradičně skvělý Vlastimil Brodský.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký spisovatel Robert Fulghum navštívil Plzeň. (2. 10. 2017)
Babička měla aféru s Cimrmanem, jsem jeho vnuk, říká Robert Fulghum

Zdeňku Svěrákovi jsem navrhl, abychom spolu napsali knihu. Protože já vím, co dělal Jára Cimrman během svých cest po USA, říká Robert Fulghum.  celý článek

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.