Delphine de Vigan

Delphine de Vigan | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Jak se (ne)potkat v chaotické Paříži

  • 0
V moderním velkoměstě, jakým je i zdánlivě romantická dnešní Paříž, moc prostoru na city nezbývá. A možná, že nebude ani později, ani jinde...

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

Delphine de Vigan: Ani později, ani jinde

TIP TÝDNE – Beletrie
DELPHINE DE VIGAN: Ani později, ani jinde
(Odeon)
Pátý román světově proslulé francouzské autorky (nar. 1966) se odehrává v Paříži, popisované jako chaotické velkoměsto plné lidí, kteří se den co den potkávají a míjejí. Jednou ze dvou hlavních postav románu je Mathilde, mladá vdova a matka tří dětí, která se po tragické smrti manžela pomalu naučila znovu žít. Druhým protagonistou díla je Thibault, lékař na volné noze, který denně cestuje za svými pacienty po celé Paříži a tráví tak hodiny v dopravních zácpách. Ani Thibaultův osobní život není jednoduchý, žije s Lilou, ale vztah za moc nestojí, drží je pohromadě pouze sexuální pouto. Čtenář čeká, zda se osudy lidí, toužících po tom samém, setkají, zda se pouze neminou v pařížském davu.

James Hedley Chase

TIP TÝDNE – Napětí
JAMES HEDLEY CHASE: Lehce nabyl, lehce pozbyl/Láska může být osudná/Kdo se směje naposled
(BB/art)
J. H. Chase, který dokázal mistrně vyprávět napínavé příběhy, a zároveň sledovat myšlenkové pochody několika postav. Hrdinové jeho románů nejsou agenti jako James Bond, takže místa, do kterých se během svých peripetií dostávají jsou sice méně rozmanitá geograficky, zato dostatečně pestrá po stránce společenské. Hlavní postavy se pohybují v prostředí jako jsou kluby milionářů a jejich pohádková sídla, ale také to mohou být jen obyčejní detektivové nebo pracovníci pojišťoven a bezpečnostních agentur, kteří žijí od výplaty k výplatě. Ač Angličan, dokázal Chase svůj styl přizpůsobit ryze americkému žánru a stal se jedním z jeho průkopníků.

Arthur Ransome: Zamrzlá loď kapitána Flinta

TIP TÝDNE – Pro děti
ARTHUR RANSOME: Zamrzlá loď kapitána Flinta
(Albatros)
Ve v pořadí čtvrté knize věnované příhodám sourozeneckých skupin Vlaštovek a Amazonek představuje anglický spisovatel dva nové hrdiny – sourozence Dicka a Dorotku. Ti se společně s ostatními dětmi vžijí do úlohy polárních badatelů. Houseboat strýčka Jima alias kapitána Flinta se změní na loď Fram a když se zimní prázdniny protáhnou na několik týdnů, děti mohou společně naplánovat a nakonec podniknout velkou výpravu k "Severnímu pólu". Nové vydání dětské klasiky ve starším překladu Zory Wolfové vychází s ilustracemi Zdeňka Buriana.

Arnošt Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

TIP TÝDNE – Klasika
ARNOŠT LUSTIG: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
(Mladá fronta)
Ačkoli Arnošt Lustig většinu svých děl stále doplňoval, tato slavná novela zůstala již od roku 1964, kdy vyšla poprvé, téměř netknuta. I tento fakt svědčí o tom, že jde o dokonalé dílo, jedno z nejlepších, které tento český spisovatel napsal. Skupina dvaceti bohatých židovských obchodníků pod vedením pana Cohena je jakoby nedopatřením odvezena z Itálie do koncentračního tábora. V průběhu vyjednávání o výměně za německé zajatce jim nacisté slibují, že za milion švýcarských franků je všechny, včetně mladé tanečnice Kateřiny Horovitzové, odvezou vlakem až k americké lodi. Silný příběh nese motto "I ten nejslabší může udělit bezpráví lekci".

Zprávy z minulosti

TIP TÝDNE – Pro poučení
MICHAEL KERRIGAN: Zprávy z minulosti
(Universum)
Kniha obsahuje sedm oddílů věnovaných hlavním kulturám starověku: Mezopotámii, Egyptu, Palestině, Persii, Řecku, Féničanům a Etruskům, a nakonec Římanům. Uvnitř se nachází přes 200 fotografií starověkých stél, palácových nápisů, ukázek klínového písma, chrámových textů, textů na svitcích, ale i na střepech keramiky a na zdech. Texty představují všechny stránky života ve starověku, od válečných tažení přes zákony a dedikace až po lékařské předpisy, jídelní lístky či politickou propagandu.

Sláine

TIP TÝDNE – Komiks
PAT MILLS, MASSIMO BELARDINELLI, ANGIE KINCAIDOVÁ, MIKE McMAHON: Sláine – Válečníkův úsvit
(Crew)
Sláina vymyslel roku 1983 jeden ze zakladatelů nakladatelství 2000 AD Pat Mills. Smíchal klasickou conanovskou fantasy s historickými detaily a specifickým "irským" pohledem na věc. Jeho Sláine rozhodně není absolutně kladný hrdina a svět, ve kterém žije, má trochu jinou morálku než náš. Na Sláinovi se vystřídala spousta slavných tvůrců. První příběhy kreslila Millsova žena Angela Kincaidová, posléze ji vystřídal Massimo Belardinelli a Mike McMahon. Tento sborník přináší právě tato, úplně první Sláinova dobrodružství.

Gogol: Revizor

TIP TÝDNE – Audiokniha
NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOL: Revizor
(Radioservis)
Premiéra Revizora se uskutečnila v roce 1836 a ačkoli sklidila tvrdou kritiku, hra se stala se jednou z nejhranějších komedií světového dramatu. Gogol dokázal jak z hlavní postavy Chlestakova, tak ze všech těch Bobčinských a Dobčinských, z nichž Chlestakov ždíme peníze, vytvořit nesmrtelné typy pro všechny politické režimy. Nahrávka z Československého rozhlasu, která byla pod režijním vedením Jiřího Horčičky natočena v roce 1972, si musela na premiéru rok počkat – pro právě zuřící normalizaci byla i ruská klasika těžko skousnutelným soustem. V roli Chlestakova exceluje Václav Postránecký, v dalších rolích slyšíme mj. Martina Růžka, Růženu Merunkovou, Václava Vydru st. či Čestmíra Řandu.