Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Jak čtenáře natřináctkrát obklíčit do kruhu

  12:16aktualizováno  12:16
Ačkoli je Jiří Kratochvil, jeden z nejvýznamnějších a nejplodnějších českých spisovatelů především romanopisec, forma povídky má v jeho díle stálé místo. Třináct nových kousků je podle podtitulu "Školou povídek".

Jiří Kratochvil v roce 2010 | foto: Radek Miča, MAFRA

Kruhová leč

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
JIŘÍ KRATOCHVIL: Kruhová leč
(Druhé město)
Povídky v této knize vyvěrají z neutuchajícího vypravěčství. Čtenář bezpečně pozná autora podle témat i stylu. Příběhy propojují historické fragmenty se současnými, odhalují epizody ze života slavných, mísí fantaskní motivy v každodenních kulisách s činy, přáními či sny všedních hrdinů. Jejich bytí, posedlost či žal čtenář vskutku zakouší a s vypravěčem dojde rázem až na dno uvěřitelnosti. Nejautentičtější je totiž u Kratochvila hra umožňující střídat převleky, masky i úhly pohledu. A za maskami je slyšet groteskní, tragicko-ironický výkřik, vzdech a – lišácký smích: všechno je jinak! Třináct příběhů je nabito radostí z vyprávění, které čtenáře nemilosrdně obklíčí.

Bludiště temnoty

TIP TÝDNE – Napětí
VAL McDERMIDOVÁ: Bludiště temnoty
(BB/art)
V jádru románu populární autorky leží fantasticky spletitá a složitá záhada. Když Charlie Flintová dostane anonymní balíček plný novinových výstřižků o brutální vraždě, okamžitě zaujme její pozornost, protože k činu došlo v areálu vysokoškolského kampusu v Oxfordu, kde před lety studovala. Zatímco nevěsta a svatební hosté popíjejí šampaňské, dvojice údajných vrahů ubíjí ženicha a zkrvavené tělo hází do řeky. Charlie se vrací zpět do uzavřeného světa oxfordské univerzity, proniká do pozadí hrůzného příběhu a dochází jí, že zločin bude komplikovanější, než by se na první pohled zdálo.

Malý Mikuláš

TIP TÝDNE – Pro děti
GOSCINNY, SEMPÉ: Malý Mikuláš – Červený balónek a jiné příběhy
(Albatros)
Českým čtenářům dosud neznámé příhody jedné z nejoblíbenějších postav dětské literatury 20. století. Vydala je Anne Goscinnyová, dcera autora příběhů Reného Goscinnyho, který Mikulášovy příběhy vytvářel v nerozlučné dvojici s kreslířem Jean-Jacquesem Sempém. Nová knížka, obsahující deset příběhů, které doposud nebyly k dispozici v knižní podobě, vychází víc než 50 let poté, co Mikuláš a jeho spolužáci poprvé spatřili světlo světa. Jejich první příběh vyšel 29. března 1959 pod názvem Velikonoční vejce, tehdy ještě doprovázený černobílými obrázky. I tento příběh je součástí aktuálně vydaného svazku.

Písně a verše staré Číny

TIP TÝDNE – Klasika
FERDINAND STOČES: Písně a verše staré Číny
(Mladá fronta)
Jak již název knihy napovídá, jde v podstatě o jakýsi pendant ke Zpěvům staré Číny Bohumila Mathesia. Na rozdíl od Mathesiových překladů, které byly pořizovány s přispěním třetího jazyka (například francouzštiny či ruštiny), jsou všechny básně v této knize přeloženy přímo z čínštiny. Navíc je každá báseň v této sbírce skutečným dílem básníka, jemuž je připisována a nejedná se o vědomé podvrhy, jak tomu v mnoha případech bylo u textů, z nichž vycházel Bohumil Mathesius.

Xenofobní průvodce

Xenofobní průvodce

TIP TÝDNE – Pro poučení
DREW LAUNAY: Xenofobní průvodce – Španělé
(Nakladatelství XYZ)
ALEXANDRA FIADA: Xenofobní průvodce – Řekové (Nakladatelství XYZ)
MARTIN SOLLY: Xenofobní průvodce – Italové (Nakladatelství XYZ)
Další tři díly populární série kapesních průvodců mapuje národnostní rysy obyvatel zemí, které jsou oblíbenými destinacemi našich dovolených a přicházejí proto před letním cestováním v pravou chvíli. Čtenáři se z knížek psaných s nadhledem a vtipem dozví nejen o typických a nezaměnitelných rysech toho kterého národa, ale i o jeho postoji k obecným oblastem lidského života – od jídla po náboženství.

Vetřelci 5

TIP TÝDNE – Komiks
JOHN BYRN ad.: Vetřelci – Kniha pátá
(BB/art / Crew)
Série Vetřelci amerického vydavatelství Dark Horse Comics zaznamenala velké úspěchy a nastavila vysokou laťku všem ostatním pokusům o rozšíření světa populárního filmu s pomocí komiksového zpracování. Pátá kniha vetřeleckých komiksů obsahuje další známé příběhy a přes 350 barevných stran od špičkových tvůrců oboru, jako například Johna Byrna, Marka Schultze, Johna Arcudiho, Richarda Corbena, Jima Woodringa, Guye Davise, Rona Marze, Bernieho Wrightsona a dalších.

Vernisáž, Anděl strážný

TIP TÝDNE – Audiokniha
VÁCLAV HAVEL: Vernisáž, Anděl strážný
(Radioservis)
Rozhlasová zpracování dvou her předního českého představitele absurdního dramatu. V nahrávce jedné z jeho nejznámějších her Vernisáž z roku 1992 účinkují Tomáš Töpfer, Helena Friedrichová a Jan Hartl. V nastudování Anděla strážného, Havlovy dosud jediné hry určené prvotně pro rozhlas, excelovala v roce 1968 dvojice Jaromír Hanzlík a Jiří Sovák. Výtěžek z prodeje CD je určen pro charitativní projekt Centrum Paraple.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz