Philip Roth

Philip Roth | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Intimní zpověď zhýralce mezi vzdělanci

  • 0
Americký spisovatel Philip Roth patří k nejpopulárnějším i v českých překladech. Jeho průběžně vydávané spisy připomínají klasická díla i ta, se kterými se čeští čtenáři setkávají poprvé.
Profesor touhy

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
PHILIP ROTH: Profesor touhy
(Mladá fronta)
"Podle mě se počítají knihy - a to se týče i mých vlastních - kde chlap sám na sebe řekne to nejhorší," prohlašuje v tomto románu básník Baumgarten. Jeho přítel a hlavní postava díla David Kepesh na sebe během svého vyprávění skutečně poví i věci nesdělitelné. Od komických pokusů stát se "zhýralcem mezi vzdělanci" a svádět spolužačky na americké univerzitě, přes divokou "ruskou trojku" s dvojicí švédských dívek v Londýně, po manželství s neuvěřitelně krásnou a nenapravitelně povrchní Helenou. Teprve mírná, mateřská, ohleduplná a báječně vnímavá Claire vrátí Kepeshovi mužnost i sebevědomí. A přesto si pan profesor v závěru Rothova románu, v originále vydaného poprvé v roce 1977, klade otázku, která občas napadá všechny.

Dr. Sherlock Holmes

TIP TÝDNE – Napětí
RUDOLF ČECHURA: Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy
(Mladá fronta)
Soubor deseti povídek se původně vysílal v populárním rozhlasovém pořadu Meteor a autor za něj v roce 1999 obdržel Cenu Jiřího Marka. Věhlasný anglický detektiv v nich jen díky svým nedostižným znalostem a hlavně jedinečnému pozorovacímu talentu vyřeší zapeklité případy s přírodovědnými zápletkami, s nimiž si neví rady nejen anglická, ale v titulním případu dokonce ani česká policie.

Zpívají psíci při měsíci

TIP TÝDNE – Pro děti
VÁCLAV ČTVRTEK, JIŘÍ VÁLEK: Zpívají psíci při měsíci
(Albatros)
Jedenáct krátkých pohádek Václava Čtvrtka a písniček s notovým partem Jiřího Válka přináší vyprávění o zástupcích nejrůznějších psích plemen. Ohař, jezevčík, ovčák, pudl, chrt, špiclík, foxteriér, buldok, vlčák, oříšek i bernardýn mají každý svou písničku. Když měsíc nesvítí, psi spí, hlídají, sedí nebo zívají. Když je ale měsíček v úplňku, z každého psa se rázem stane zpěvák a muzikant.

Karel Čapek: Cestopisné fejetony

TIP TÝDNE – Klasika
KAREL ČAPEK: Cestopisné fejetony
(Fragment)
Souborné vydání obsahuje Italské a Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cestu na sever, všechny provázené Čapkovými jedinečnými ilustracemi. Autor v nich přitažlivým způsobem vylíčil charakter, kulturu i všední život těchto zemí v předválečných letech. Kniha je nejen překvapivě aktuální a zajímavá i pro čtenáře 21. století, ale patří zároveň k čtenářsky nejvděčnějším dílům významného českého autora.

Mezi Prahou a Vídní

TIP TÝDNE – Pro poučení
LUCIE KOSTRBOVÁ: Mezi Prahou a Vídní
(Academia)
Monografie ve třech kapitolách analyzuje předpoklady, povahu a význam vztahů mezi utvářející se českou a vídeňskou literární modernou 90. let 19. století. Zaměřuje se především na rakouského spisovatele a kritika Hermanna Bahra a českého básníka J. S. Machara, důležité iniciátory literární vzájemnosti, akcentuje však i odlišnost a paralelnost obou moderních hnutí.

Komiks s hrdiny týmu Avengers byl poprvé publikován v roce 1963.

TIP TÝDNE – Komiks
KURT BUSIEK, GEORGE PÉREZ ad.: Avengers do boje!
(BB/art)
Před více než 45 lety vytvořili Stan Lee a Jack Kirby první příběh nejmocnějších hrdinů a založili tak bohatou tradici superhrdinských dobrodružství. Tvůrci Kurt Busiek a George Pérez zahajují novou éru nejmocnějších hrdinů světa. Avengers vždy bojovali ve jménu lidí proti silám zla. Na volání povinnosti reagují tihle legendární zastánci dobra rychle a bez váhání, hrdinně povstávají a bojují, dokud nezvítězí spravedlnost.

Pád domu Usherů

TIP TÝDNE – Audiokniha
EDGAR ALLAN POE: Pád domu Usherů
(Radioservis)
V klasické povídce se samo zdivo starého paláce stává spolu s plísněmi, které na něm bují, a s hynoucími stromy v okolí tajemnou chemickou silou tvořící zvláštní atmosféru domu. Ta nejen rozkládá stavbu, ale také determinuje osud hrdinů. Jeden z nejznámějších autorových textů, načtený v roce 2009 Vladimírem Dlouhým a Martou Vančurovou, je na audionahrávkách doplněn povídkou Berenice, jež rozvíjí podobné motivy, jen v drastičtější, skutečně hororové podobě.