Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Frickové, bacha na Péráka!

  15:30aktualizováno  15:30
Až doposud jsme mohli Američanům jen závidět všechny ty jejich Supermany, Batmany a spol. Ale pozor! Přichází náš originální Franta Pérák a kousky, které provádí, si s těmi zaoceánskými rozhodně nezadají.

Petr Stančík: Pérák (ilustrace z knihy) | foto: Druhé město

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
PETR STANČÍK: Pérák
(Druhé město)
Hitler zamlada namaloval "zvrhlý" kubistický obraz. Čemu se taky divit u svobodného zednáře. Když se jej Heydrich pokusí zničit, Vůdce přechází do protiútoku a zastupujícímu říšskému protektorovi nepomůže ani tajná zbraň, létající talíř poháněný levitací tibetských lámů se sklony k alkoholismu, ani umělá valkýra. Před smrtelným atentátem jej paradoxně zachrání - alespoň dočasně - Franta Pérák, superhrdina českého odboje. Tak takovéhle a mnohé jiné "zhůvěřilosti" dokázal zcela mimořádně zábavně a akčně, formou jakéhosi "komiksu bez obrázků", seřadit za sebe Petr Stančík, v žánru poezie dobře známý jako Odillo Stradický ze Strdic. Postava Péráka, "jediného superhrdiny českých dějin", mu posloužila jako spouštěcí mechanismus vodotrysku bláznivých nápadů, absurdit a humoru.

TIP TÝDNE - Napětí
JANET EVANOVICH: Od desíti k pěti
(BB/art)
Už pátý příběh z třináctidílné série o trochu nemotorné "lovkyni zločinců" Stephanii Plumové. Východiskem nového případu je hledání jejího vlastního nezvěstného strýce, zpočátku vypadající neškodně, brzy se ale změnivší v krvavou žeň a nebezpečí na každém kroku. Kromě drsných kriminálníků nechybějí ani spíše komické postavy, které spoluvytvářejí příběh plný důvtipu, ale i pro autorku typického nadhledu.

TIP TÝDNE - Pro děti
JOSTEIN GAARDER: Žabí zámek
(Knižní klub)
S ilustracemi Františka Skály a v překladu Jarky Vrbové vychází další dílo významného norského autora literatury pro děti. Malý chlapec Štěpán Marcipán pomůže žabákovi, aby se proměnil v prince, odměnou je mu pozvání na Žabí zámek, kde Štěpán prožije dobrodružství, které se atmosférou a typem postav chvílemi podobná těm známým z Alenky v říši divů.

TIP TÝDNE - Klasika
AGATHA CHRISTIE: Zlatá brána otevřená
(Knižní klub)
Klasická "poirotovka" - z televizního seriálu známá pod názvem Případ v ulici Hickory - osvědčuje především autorčinu důkladnou znalost jedů. Případ, který začíná prostými ztrátami roztodivných věcí (od stetoskopu po diamantový prsten) na studentské koleji, vrcholí vraždou studentky předávkováním morfiem, vydávanou za sebevraždu. Důmyslný Belgičan s knírkem se ale obelstít nenechá...

TIP TÝDNE - Pro poučení
MILOSLAV TOPINKA: Hadí kámen
(Host)
Podtitul této knihy významného českého básníka zní Eseje, články, skici (1966 - 2006) a naznačuje tedy, o čem bude řeč. A svým způsobem to naznačuje i způsob vydání se "starosvětsky" nerozřezanými stránkami, které formálně upomínají na dobu, kdy literatura měla svou váhu (a má ji i v Topinkových reflexích literární klasiky i avantgardy), fakticky navíc vyžaduje od čtenáře jistou fyzickou i časovou investici při rozřezávání knihy, tedy jakési "probojování se" k ní.

DÁLE VYŠLO:
MARKÉTA HEJKALOVÁ: Kouzelník z Pekingu
(Hejkal)
Nový román známé spisovatelky a nakladatelky se odehrává v Číně, Česku i v jejím milovaném Finsku. Přestože hlavními postavami knihy jsou tři ženy, jejichž příběhy se protínají, téma překvapivých zvratů lidských osudů se týká obou pohlaví.

MARTIN GILBERT: Vůle lidu (BB/art)
Historik a oficiální životopisec Winstona Churchilla ve své studii zkoumá průběh Churchillova vztahu k parlamentní demokracii, jež pro něj byla alfou i omegou politické kariéry.

MIROSLAV BOBEK, TEREZA ŠEFRNOVÁ: Moja, Tatu a tiplíci (Radioservis)
Gorilí mládě Moja se díky rozhlasovému a televiznímu projektu Odhalení stalo "miláčkem národa" a hrdinou už několika knih. Tentokrát se jedná o "gorilí pohádky", ve kterých vystupují i další zvířata ze zoologické zahrady.

LOUIS SACHAR: Malé krůčky (Knižní klub)
Čtivý román pro starší děti vypráví příběh Podpažďáka s vroubkem v trestním rejstříku, snažícího se od základu změnit svůj život. Dobrodružný děj a humor se snoubí se zásadními otázkami rasové nesnášenlivosti, povahy slávy a dalších neviditelných souvislostí lidského života.

SEBASTIAN FAULKS: Ptačí zpěv (BB/art)
Třetí - a nejslavnější - do češtiny přeložený autorův román je zasazen do období první světové války. Příběhy a pocity jednotlivých postav kontrastují s anonymitou války, v níž se postupně zcela vytrácí hodnota lidského života.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz