Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Džesí Džejms chlapík byl...

  17:46aktualizováno  17:46
Western už dnes není příliš preferovaný žánr. Ani o tom Hansenově by se asi nemluvilo tolik, nebýt filmu s Bradem Pittem. Ale i tak - díky za něj.

z filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (Brad Pitt) | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
RON HANSEN: Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem
(Nakladatelství XYZ)
"Jesse James chlapík byl/hodně lidí odpravil...," zpívá se ve slavné trampské písničce. Jeden z největších příběhů Divokého západu byl zpracován už  mnohokrát, nejen hudebně, ale zejména literárně a filmově. Zatím poslední pokus pochází od amerického spisovatele Rona Hansena, jehož dílo inspirovalo režiséra Andrewa Dominika k natočení westernu s možná nejdelším názvem v tomto žánru a s hvězdným Bradem Pittem v hlavní roli. Skutečně až "starosvětsky" pojatý a žánrově přesný román (nejen takzvaně "pomalým rozjezdem", ale i celkovou stavbou), obsahující dokonale stylové "hlášky" ("Život z jeho těla vyprchal dřív, než přišel na nějaká vhodná poslední slova"), je bohužel jedinou možností, jak se s nově podaným tématem seznámit: film z nepříliš pochopitelných důvodů česká kina minul.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Jehlový podpatek
(BB/art)
Ačkoli to vypadá, že Ed McBain na českém trhu zdomácněl natolik, že nelze z jeho uzavřeného díla vydat nic nového, opak je pravdou - nezpomeňme, že jeho bibliografie (včetně všech pseudonymů) činí více než 130 položek. Není tedy divu, že Jehlový podpatek vychází v prvním českém vydání. Autor jej původně napsal pod pseudonymem Richard Marsten a zavádí čtenáře do prostředí firmy na výrobu luxusní obuvi v New Jersey, kde nový mocichtivý zástupce majitele rozpoutá psychický teror vůči svým podřízeným.

TIP TÝDNE - Pro děti
VLADIMÍR HULPACH: O slonu Kárím
(Knižní klub)
Další z řady knih, ve kterých Vladimír Hulpach převypravuje dnešním českým dětem "klasická témata". Tentokrát jsou základem jeho knihy díla D.G. Mukerdžího Můj slon Kárí a Za Kárím do indické džungle. Čtenáře čekají mnohá dobrodružství nejen se slony, ale také strašlivými duchy, nebezpečnými hady, opičkami i malými tygříky. Lahůdkou knihy, kterou ocení nejen děti, ale také (a možná zvláště) jejich rodiče, jsou krásné ilustrace českého klasika Zdeňka Buriana.

TIP TÝDNE - Klasika
ALEXANDRE DUMAS ml.: Dáma s kaméliemi
(Nakladatelství XYZ)
Jeden z nejslavnějších romantických příběhů vychází v novém překladu Jiřího Žáka. Román o velké lásce mezi chlapcem z vážené rodiny Armandem Duvalem a venkovskou dívkou Marguerite Gautierovou, z níž se stala jedna z nejproslulejších pařížských kurtizán, se stal nejen předlohou ke stejnojmenné divadelní hře, do jejíž podoby jej přepracoval sám autor, ale také inspirací Giuseppemu Verdimu k napsání opery La Traviata.

TIP TÝDNE - Pro poučení
DUŠAN KARPATSKÝ: Labyrint literatury
(Albatros)
Poprvé (ještě jako Malý labyrint literatury) tato bezmála legendární kniha vyšla v roce 1982 pod "krycím" jménem Viktora Kudělky. Stávající čtvrté vydání je nejen oproti prvnímu výrazně doplněno o témata a autory, kteří se nesměli v 80. letech zmiňovat ani šeptem, ale také aktualizováno oproti CD-ROMové edici z roku 2006. Labyrint je sice podle tiráže "pro čtenáře od 12 let", což zdánlivě naznačuje, že se jedná o knihu pro děti, mnoho užitečných informací v ní ale najdou "knihomolové" všech generací.

DÁLE VYŠLO:
ROGER MANVELL & HEINRICH FRAENKEL: Doktor Goebbels. Jeho život a smrt
(BB/art)
Ministr propagandy Goebbels byl vzhledem ke své inteligenci a charizmatu, na kterých se shodli i jeho největší odpůrci, pravděpodobně nejnebezpečnější představitel nacistického režimu. Autoři při rekonstrukci jeho života vycházejí mj. z jeho deníkových záznamů.

RUGGERO MARINO: Kryštof Kolumbus - Poslední z templářů (Knižní klub)
Tak trochu "šifra mistra Kryštofa": autor za pomoci "nového pohledu" na známá i méně známá fakta "obrací pohled na objevení Ameriky o 360 stupňů". Jako všechny podobné knihy i Kolumbus pobaví, ale brát jej smrtelně vážně se nedoporučuje.

STEPHEN CLARKE: Už zase skáču přes Merde! (Albatros Plus)
Volné pokračování bestselleru Merde!, líčícího podivuhodné příhody Angličana v Paříži. Vtip a ironie vůči Francouzům bezděky prozrazuje mnohé i o Angličanech. A Čech je tím třetím, který se může smát.

SUN-C´: Umění války (B4U Publishing)
Třináct zpěvů slavného pojednání mistra Suna vychází v novém překladu - opět bohužel přes anglického "prostředníka". Nicméně: text sám o sobě je pro českou literaturu přínosný zejména tím, že jeho dávné vydání inspirovalo Jiřího Koláře k jednomu z jeho stěžejních děl Mistr Sun O básnickém umění (více zde).

OLDŘICH SYROVÁTKA: Co děláme ve školce (Albatros)
Knížka pro nejmenší děti s obrázky Heleny Zmatlíkové formou krátkých básniček děti inspiruje k hraní, kreslení, mytí, jídlu i spaní.

JIŘÍ HANIBAL: Velmož tří králů (Knižní klub)
Román známého scénáristy představuje život skutečné historické postavy Jindřicha z Lipé. Prostřednictvím jeho osudů autor vypsal dějiny českého království za rychle se střídajících panovníků Václava II., Rudolfa Habsburského a Jana Lucemburského.

JIŘÍ HUBIČKA: Hledání čínského draka (Radioservis)
Každodenní realitu země, o níž se v poslední době velmi mluví a vzhledem k olympiádě ještě více mluvit bude, popisuje expert pro české vysílání pekingského rozhlasu na základě vlastních zkušeností z dvouletého pobytu.

JOHN CORNWELL: Hitlerův papež (BB/art)
S podtitulem Tajný příběh Pia XII. vychází obsáhlá, i na základě nově dostupných vatikánských materiálů vzniklá kniha, uvádějící fakta o papeži, který nikdy neodsoudil nacismus a deportace Židů nejen z důvodu dohody s Hitlerem, ale i pro svůj otevřený antisemitismus.

RICHARD GORDON: Doktor k mání (Nakladatelství XYZ)
Už třetí kniha humoristických příhod mladého lékaře je tentokrát věnována historkám z doby jeho nástupu do medicínské praxe. Začlenění mladého snaživého muže do kolektivu chirurgického oddělení se neobejde bez komických situací v nejlepší tradici anglického humoru.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz