Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Džesí Džejms chlapík byl...

  17:46aktualizováno  17:46
Western už dnes není příliš preferovaný žánr. Ani o tom Hansenově by se asi nemluvilo tolik, nebýt filmu s Bradem Pittem. Ale i tak - díky za něj.

z filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (Brad Pitt) | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
RON HANSEN: Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem
(Nakladatelství XYZ)
"Jesse James chlapík byl/hodně lidí odpravil...," zpívá se ve slavné trampské písničce. Jeden z největších příběhů Divokého západu byl zpracován už  mnohokrát, nejen hudebně, ale zejména literárně a filmově. Zatím poslední pokus pochází od amerického spisovatele Rona Hansena, jehož dílo inspirovalo režiséra Andrewa Dominika k natočení westernu s možná nejdelším názvem v tomto žánru a s hvězdným Bradem Pittem v hlavní roli. Skutečně až "starosvětsky" pojatý a žánrově přesný román (nejen takzvaně "pomalým rozjezdem", ale i celkovou stavbou), obsahující dokonale stylové "hlášky" ("Život z jeho těla vyprchal dřív, než přišel na nějaká vhodná poslední slova"), je bohužel jedinou možností, jak se s nově podaným tématem seznámit: film z nepříliš pochopitelných důvodů česká kina minul.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Jehlový podpatek
(BB/art)
Ačkoli to vypadá, že Ed McBain na českém trhu zdomácněl natolik, že nelze z jeho uzavřeného díla vydat nic nového, opak je pravdou - nezpomeňme, že jeho bibliografie (včetně všech pseudonymů) činí více než 130 položek. Není tedy divu, že Jehlový podpatek vychází v prvním českém vydání. Autor jej původně napsal pod pseudonymem Richard Marsten a zavádí čtenáře do prostředí firmy na výrobu luxusní obuvi v New Jersey, kde nový mocichtivý zástupce majitele rozpoutá psychický teror vůči svým podřízeným.

TIP TÝDNE - Pro děti
VLADIMÍR HULPACH: O slonu Kárím
(Knižní klub)
Další z řady knih, ve kterých Vladimír Hulpach převypravuje dnešním českým dětem "klasická témata". Tentokrát jsou základem jeho knihy díla D.G. Mukerdžího Můj slon Kárí a Za Kárím do indické džungle. Čtenáře čekají mnohá dobrodružství nejen se slony, ale také strašlivými duchy, nebezpečnými hady, opičkami i malými tygříky. Lahůdkou knihy, kterou ocení nejen děti, ale také (a možná zvláště) jejich rodiče, jsou krásné ilustrace českého klasika Zdeňka Buriana.

TIP TÝDNE - Klasika
ALEXANDRE DUMAS ml.: Dáma s kaméliemi
(Nakladatelství XYZ)
Jeden z nejslavnějších romantických příběhů vychází v novém překladu Jiřího Žáka. Román o velké lásce mezi chlapcem z vážené rodiny Armandem Duvalem a venkovskou dívkou Marguerite Gautierovou, z níž se stala jedna z nejproslulejších pařížských kurtizán, se stal nejen předlohou ke stejnojmenné divadelní hře, do jejíž podoby jej přepracoval sám autor, ale také inspirací Giuseppemu Verdimu k napsání opery La Traviata.

TIP TÝDNE - Pro poučení
DUŠAN KARPATSKÝ: Labyrint literatury
(Albatros)
Poprvé (ještě jako Malý labyrint literatury) tato bezmála legendární kniha vyšla v roce 1982 pod "krycím" jménem Viktora Kudělky. Stávající čtvrté vydání je nejen oproti prvnímu výrazně doplněno o témata a autory, kteří se nesměli v 80. letech zmiňovat ani šeptem, ale také aktualizováno oproti CD-ROMové edici z roku 2006. Labyrint je sice podle tiráže "pro čtenáře od 12 let", což zdánlivě naznačuje, že se jedná o knihu pro děti, mnoho užitečných informací v ní ale najdou "knihomolové" všech generací.

DÁLE VYŠLO:
ROGER MANVELL & HEINRICH FRAENKEL: Doktor Goebbels. Jeho život a smrt
(BB/art)
Ministr propagandy Goebbels byl vzhledem ke své inteligenci a charizmatu, na kterých se shodli i jeho největší odpůrci, pravděpodobně nejnebezpečnější představitel nacistického režimu. Autoři při rekonstrukci jeho života vycházejí mj. z jeho deníkových záznamů.

RUGGERO MARINO: Kryštof Kolumbus - Poslední z templářů (Knižní klub)
Tak trochu "šifra mistra Kryštofa": autor za pomoci "nového pohledu" na známá i méně známá fakta "obrací pohled na objevení Ameriky o 360 stupňů". Jako všechny podobné knihy i Kolumbus pobaví, ale brát jej smrtelně vážně se nedoporučuje.

STEPHEN CLARKE: Už zase skáču přes Merde! (Albatros Plus)
Volné pokračování bestselleru Merde!, líčícího podivuhodné příhody Angličana v Paříži. Vtip a ironie vůči Francouzům bezděky prozrazuje mnohé i o Angličanech. A Čech je tím třetím, který se může smát.

SUN-C´: Umění války (B4U Publishing)
Třináct zpěvů slavného pojednání mistra Suna vychází v novém překladu - opět bohužel přes anglického "prostředníka". Nicméně: text sám o sobě je pro českou literaturu přínosný zejména tím, že jeho dávné vydání inspirovalo Jiřího Koláře k jednomu z jeho stěžejních děl Mistr Sun O básnickém umění (více zde).

OLDŘICH SYROVÁTKA: Co děláme ve školce (Albatros)
Knížka pro nejmenší děti s obrázky Heleny Zmatlíkové formou krátkých básniček děti inspiruje k hraní, kreslení, mytí, jídlu i spaní.

JIŘÍ HANIBAL: Velmož tří králů (Knižní klub)
Román známého scénáristy představuje život skutečné historické postavy Jindřicha z Lipé. Prostřednictvím jeho osudů autor vypsal dějiny českého království za rychle se střídajících panovníků Václava II., Rudolfa Habsburského a Jana Lucemburského.

JIŘÍ HUBIČKA: Hledání čínského draka (Radioservis)
Každodenní realitu země, o níž se v poslední době velmi mluví a vzhledem k olympiádě ještě více mluvit bude, popisuje expert pro české vysílání pekingského rozhlasu na základě vlastních zkušeností z dvouletého pobytu.

JOHN CORNWELL: Hitlerův papež (BB/art)
S podtitulem Tajný příběh Pia XII. vychází obsáhlá, i na základě nově dostupných vatikánských materiálů vzniklá kniha, uvádějící fakta o papeži, který nikdy neodsoudil nacismus a deportace Židů nejen z důvodu dohody s Hitlerem, ale i pro svůj otevřený antisemitismus.

RICHARD GORDON: Doktor k mání (Nakladatelství XYZ)
Už třetí kniha humoristických příhod mladého lékaře je tentokrát věnována historkám z doby jeho nástupu do medicínské praxe. Začlenění mladého snaživého muže do kolektivu chirurgického oddělení se neobejde bez komických situací v nejlepší tradici anglického humoru.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz