Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Cože? Táta? S chlapama?

  15:34aktualizováno  15:34
Homosexualita není v literatuře už dávno tabu ani nic šokujícího. V komiksu Alison Bechdelové o ni jde vlastně jen na první pohled.

Alison Bechdelová: Rodinný ústav (ilustrace z komiksu) | foto: Argo

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ALISON BECHDELOVÁ: Rodinný ústav
(Argo)
Další z komiksů, které povyšují někdejší "pouhou" zábavu na seriózní literární žánr pro dospělé a jichž se na českém trhu objevuje stále větší množství. Tentokrát jde o autobiografický "tragikomiks" (mimochodem, drtivá většina těch nejsilnějších komiksů tohoto typu vychází z vlastních zážitků autorů, počínaje Padoucnicí přes Persepolis až po reportážní díla Joea Sacca), jehož hlavní roli kromě autorky, postupně si uvědomující svou menšinovou sexuální orientaci, hraje její otec, který je na tom se sexualitou navzdory životu v tradiční (byť pokulhávající) rodině podobně. Výrazné "intelektuální" zaměření komiksu, resp. jednajících postav (včetně citátů ze snad desítek literárních děl, nejčastěji Camuse a Fitzgeralda), a život v prostředí pohřebního "rodinného ústavu" je přesně tím, co dodává příběhu hledání vztahů k sama sobě i nejbližšímu okolí onen tragikomický rozměr.

TIP TÝDNE - Napětí
PATRICIA CORNWELLOVÁ: V ohrožení
(Knižní klub)
Už patnáctý do češtiny přeložený kriminální thriller americké autorky překračuje zavedenou linii jejích předchozích knih. Kromě hlavního kriminálního tématu se totiž zaměřuje i na politické hry, do jejichž služeb je zapojen zločin, tedy tematika sice nikoli neobvyklá, čtenáři ale velmi oblíbená. Nádavkem autorka, jak je u ní zvykem, nechává své hrdiny pracovat těmi nejmodernějšími kriminalistickými metodami, které ještě zvyšují čtenářskou atraktivitu.

TIP TÝDNE - Pro děti
HELENA LISICKÁ: Zrcadlo starých časů
(Nakladatelství XYZ)
Těžko říct, kolik je ještě u nás rodin, které nijak zvlášť nevzrušuje třeba povalování se na chorvatské pláži za konzumace dovezených salámů, ale raději si sbalí svých pár švestek a vyrazí na cestu za poznáním vlastní země. Pozitivní je, že právě tito "zapadlí vlastenci" mají poměrně dost možností si v knihkupectvích vybrat doplňkovou literaturu, která jejich toulání dá jistý řád, ale třeba i rozměr tajemna či humoru. A knihy Heleny Lisické mezi ně patří už od 70. let. Zrcadlo starých časů s podtitulem Pověsti a zkazky z českých měst vychází poprávu už v několikátém vydání. A dokonce v tu správnou, předprázdninovou dobu.

TIP TÝDNE - Klasika
JACK KEROUAC: Kniha snů
(Argo)
Jack Kerouac samozřejmě klasikem literatury 20. století nezpochybnitelně je, jeho Kniha snů, která u nás vychází vůbec poprvé, v překladu Lucie Simerové, ale rozhodně mezi jeho klasická díla nepatří - přesto je mimořádně zajímavá zvlášť pro ty, kteří se beatníkovým dílem zabývají hlouběji. Odráží autorovu zálibu v automatickém psaní (odvozeném od surrealistů), tedy v metodě, kterou vznikla některá z jeho nejslavnějších děl, např. Na cestě či Podzemníci. Postavy z těchto románů se ostatně objevují i v Knize snů, autentických záznamech Kerouakových snů, zapsaných těsně po probuzení. Útržky snů reflektují spisovatelovy podvědomé záblesky imaginace, stejně jako jeho "běsy". Právě v této knize můžeme rozluštit jak zárodky některých konkrétních pasáží Kerouakových knih, tak jeho obdivovaného i odsuzovaného "překotného" vypravěčského stylu.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JAMES HALL: Slovník námětů a symbolů ve výtvarnému umění
(Paseka)
Příručka o významu námětů a symbolů ve výtvarném umění od středověku po pozdní osmnácté století, o příbězích, jež umění líčí, a lidech, jež znázorňuje. Je psána se záměrem pomoci laickým milovníkům umění pohlížet na obrazy a plastiky s větším porozuměním. Je věnována převážně křesťanským a antickým tématům, jak se vyskytují na Západě: čerpá nejen z kanonických biblických knih, ale i z legend, apokryfů a spisů středověkých autorů; zahrnuje nejen bohy a bohyně řecké a římské mytologie, ale i legendární či jiné hrdiny starověké historie a také postavy morální alegorie, romantické epické poezie a žánrového malířství severní Evropy. Český překlad byl doplněn o postavy a reálie z českého a slovenského prostředí.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz