Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Cože? Táta? S chlapama?

  15:34aktualizováno  15:34
Homosexualita není v literatuře už dávno tabu ani nic šokujícího. V komiksu Alison Bechdelové o ni jde vlastně jen na první pohled.

Alison Bechdelová: Rodinný ústav (ilustrace z komiksu) | foto: Argo

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ALISON BECHDELOVÁ: Rodinný ústav
(Argo)
Další z komiksů, které povyšují někdejší "pouhou" zábavu na seriózní literární žánr pro dospělé a jichž se na českém trhu objevuje stále větší množství. Tentokrát jde o autobiografický "tragikomiks" (mimochodem, drtivá většina těch nejsilnějších komiksů tohoto typu vychází z vlastních zážitků autorů, počínaje Padoucnicí přes Persepolis až po reportážní díla Joea Sacca), jehož hlavní roli kromě autorky, postupně si uvědomující svou menšinovou sexuální orientaci, hraje její otec, který je na tom se sexualitou navzdory životu v tradiční (byť pokulhávající) rodině podobně. Výrazné "intelektuální" zaměření komiksu, resp. jednajících postav (včetně citátů ze snad desítek literárních děl, nejčastěji Camuse a Fitzgeralda), a život v prostředí pohřebního "rodinného ústavu" je přesně tím, co dodává příběhu hledání vztahů k sama sobě i nejbližšímu okolí onen tragikomický rozměr.

TIP TÝDNE - Napětí
PATRICIA CORNWELLOVÁ: V ohrožení
(Knižní klub)
Už patnáctý do češtiny přeložený kriminální thriller americké autorky překračuje zavedenou linii jejích předchozích knih. Kromě hlavního kriminálního tématu se totiž zaměřuje i na politické hry, do jejichž služeb je zapojen zločin, tedy tematika sice nikoli neobvyklá, čtenáři ale velmi oblíbená. Nádavkem autorka, jak je u ní zvykem, nechává své hrdiny pracovat těmi nejmodernějšími kriminalistickými metodami, které ještě zvyšují čtenářskou atraktivitu.

TIP TÝDNE - Pro děti
HELENA LISICKÁ: Zrcadlo starých časů
(Nakladatelství XYZ)
Těžko říct, kolik je ještě u nás rodin, které nijak zvlášť nevzrušuje třeba povalování se na chorvatské pláži za konzumace dovezených salámů, ale raději si sbalí svých pár švestek a vyrazí na cestu za poznáním vlastní země. Pozitivní je, že právě tito "zapadlí vlastenci" mají poměrně dost možností si v knihkupectvích vybrat doplňkovou literaturu, která jejich toulání dá jistý řád, ale třeba i rozměr tajemna či humoru. A knihy Heleny Lisické mezi ně patří už od 70. let. Zrcadlo starých časů s podtitulem Pověsti a zkazky z českých měst vychází poprávu už v několikátém vydání. A dokonce v tu správnou, předprázdninovou dobu.

TIP TÝDNE - Klasika
JACK KEROUAC: Kniha snů
(Argo)
Jack Kerouac samozřejmě klasikem literatury 20. století nezpochybnitelně je, jeho Kniha snů, která u nás vychází vůbec poprvé, v překladu Lucie Simerové, ale rozhodně mezi jeho klasická díla nepatří - přesto je mimořádně zajímavá zvlášť pro ty, kteří se beatníkovým dílem zabývají hlouběji. Odráží autorovu zálibu v automatickém psaní (odvozeném od surrealistů), tedy v metodě, kterou vznikla některá z jeho nejslavnějších děl, např. Na cestě či Podzemníci. Postavy z těchto románů se ostatně objevují i v Knize snů, autentických záznamech Kerouakových snů, zapsaných těsně po probuzení. Útržky snů reflektují spisovatelovy podvědomé záblesky imaginace, stejně jako jeho "běsy". Právě v této knize můžeme rozluštit jak zárodky některých konkrétních pasáží Kerouakových knih, tak jeho obdivovaného i odsuzovaného "překotného" vypravěčského stylu.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JAMES HALL: Slovník námětů a symbolů ve výtvarnému umění
(Paseka)
Příručka o významu námětů a symbolů ve výtvarném umění od středověku po pozdní osmnácté století, o příbězích, jež umění líčí, a lidech, jež znázorňuje. Je psána se záměrem pomoci laickým milovníkům umění pohlížet na obrazy a plastiky s větším porozuměním. Je věnována převážně křesťanským a antickým tématům, jak se vyskytují na Západě: čerpá nejen z kanonických biblických knih, ale i z legend, apokryfů a spisů středověkých autorů; zahrnuje nejen bohy a bohyně řecké a římské mytologie, ale i legendární či jiné hrdiny starověké historie a také postavy morální alegorie, romantické epické poezie a žánrového malířství severní Evropy. Český překlad byl doplněn o postavy a reálie z českého a slovenského prostředí.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz