Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Co píše Eco na krabičky od sirek

  14:35aktualizováno  14:35
Nikdy není od věci nahlédnout i do "vedlejší tvorby" oblíbeného a slavného autora. Třeba pak zjistíme, že hranice jeho rozhledu jsou ještě vzdálenější, než jsme si mysleli.

Umberto Eco - Italský spisovatel a sémiotik Umberto Eco. | foto: David NeffMF DNES

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
UMBERTO ECO: Poznámky na krabičkách od sirek
(Argo)
Italský spisovatel, filozof a jazykovědec Umberto Eco bude sice už jednou provždy u většiny čtenářů zapsán především svými romány v čele se Jménem růže, bylo by ale škoda přehlížet jeho tvorbu v dalších žánrech. Je mimo jiné na jedné straně zajímavý esejista, na straně druhé, jak ukazuje aktuální výbor jeho novinové, či konkrétněji řečeno sloupkařské tvorby, také mistr zhuštěného "krátkého textu". Ve svých Poznámkách na krabičkách od sirek (Ecova rubrika v týdeníku L´Espresso, která vychází od roku 1985) komentuje aktuální i historické dění v Itálii stejně jako se chytře a často velmi vtipně strefuje do obecných problémů současnosti. Používá novinářských i prozaistických prostředků a jeho tematický záběr je nedozírný. Přitom z jeho textů nevyčnívá nezdravá intelektuálská potřeba vyjadřovat se ke všemu bez potřebného zázemí.

TIP TÝDNE - Napětí
TONY HILLERMAN: Mluvící bůh
(BB/art)
Tony Hillerman je ctěn mezi americkými autory detektivek, stejně jako mezi antropology a odborníky na dějiny a současnost amerických indiánů. Ve svém díle právě tyto dvě oblasti propojuje. Jeho čtvrtý do češtiny přeložený román čerpá z prostředí kmene Navahů, konkrétně z činnosti Navažské kmenové policie. Mistrně popisuje etnická i zeměpisná specifika na pozadí kriminálního případu, který směřuje ke starým indiánským rituálům.

TIP TÝDNE - Pro děti
LJUBA ŠTÍPLOVÁ: Pojď s koťaty do pohádky
(Albatros)
Průvodci nové "knížky na hraní i k předčítání" jsou kočičí kluci ze známého kresleného večerníčku. Více i méně známé pohádky jsou proloženy nejrůznějšími hádankami a úkoly pro čtenáře od čtyř let. Děti si podle knížky mohou například postavit domeček pro Budulínka z krabičky od zápalek, udělat loutku vodníka z kapesníku nebo čerty ze sušených švestek.

TIP TÝDNE - Klasika
E. M. FORSTER: Cesta do Indie
(Knižní klub)
Nejslavnější dílo klasika britského koloniálního románu (1879 - 1970, poprvé vydáno roku 1924) čerpá z několikerého autorova pobytu v Indii pod britskou koloniální správou. Tématem Forsterova románu je sice napětí mezi povýšenou anglickou menšinou a indickou elitou, jež je ve vlastní zemi ponižována, má však mnohem obecnější dosah. Hovoří nejen o (ne)komunikaci mezi příslušníky rozdílných národů a kultur, ale i mezi lidmi vůbec.

TIP TÝDNE - Pro poučení
GEORGE E. HYDE: Lid Rudého oblaka
(Paseka)
Stěžejní dílo historie amerických prérijních indiánů vzniklo v roce 1937, autor je revidoval o dvacet let později. Přináší podrobné dějiny oglalských Lakotů (Siouxů) od poloviny 17. století do 70. let 19. století. Hlavní linií Hydeova líčení jsou osudy slavného náčelníka Rudého oblaka, setkáváme se zde ale i s dalšími slavnými postavami obou stran indiánsko-bělošského konfliktu, například náčelníkem Sedícím býkem a generálem Custerem.

DÁLE VYŠLO:
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ: Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Eréndiře a její ukrutné babičce
(Odeon)
První kompletní české vydání sbírky sedmi autorových povídek ze 60. a začátku 70. let čtenáře mimo jiné opět zavádí do Maconda, známého z románu Sto roků samoty, a variuje známé márquezovské motivy, ve kterých se snoubí snovost s realitou.

ČÍNA - Společník cestovatele (Ikar)
Obsáhlý průvodce nabývá v souvislosti s blížící se olympiádou, ale i zvýšeným zájmem o politické dění v Číně značné aktuálnosti. Bohatě ilustrovaná kniha se zabývá čínskou historií i současností, jejími historickými i přírodními pamětihodnostmi a v neposlední řadě umožňuje poznání alespoň základů zvyků a kultury exotické země.

GARTH ENNIS, CLAYTON CRAIN: Ghost Rider - Cesta do zatracení (Crew)
Fantastický, brutální a temný komiks, vyprávějící cestu démonického motorkáře Ghost Ridera podsvětím, jeho setkání a boje s pekelnými zrůdami, směřující k velké bitvě, ve které jde o všechno...

CLAUDE LÉVI-STRAUSS: Mythologica 3 - Původ stolničení (Argo)
Třetí část čtyřdílné práce, v níž se slavný antropolog zabývá podstatou a proměnami amerických mýtů. Zkoumá motivy mýtů, využívající protikladnost různých způsobů úpravy pokrmů, a srovnává je v kontextu antiky i několika indiánských kultur.

JAROSLAV VAŠÁK: Česká domácí kuchařka (Ikar)
Praktická kuchařka přináší přehledné recepty nejen na klasická česká jídla (od předkrmů a salátů přes polévky, hlavní jídla až po moučníky či sezonní speciality a pečivo), ale přináší i tipy na speciality s kuriózními názvy jako Čertíčkovo pošušňání nebo Bulibánovo masíčko.

KIRAN DESAI: Dědictví ztráty (Odeon)
Román indické autorky, oceněný v roce 2006 The Man Booker Prize, je novým pohledem na rozdíly mezi Východem a Západem ve smyslu možností soužití jejich jednotlivých zástupců. Rasová, náboženská i sociální problematika se tu proplétají s nadhledem, se smyslem pro humor i poetickým viděním světa.

JOHN MOSIER: Železný kříž (BB/art)
Americký vojenský historik předkládá nový obraz o úrovni německé armády po 1. světové válce, o její taktice a strategii, odhaluje nová fakta o německé výzbroji během 2. světové války a vysvětluje počáteční úspěchy wehrmachtu v tomto konfliktu.

PETR BLAŽEK (ed.): A nepozdvihne meč... (Academia)
Sborník historických příspěvků nahlíží z různých úhlů téma odpírání vojenské služby v Československu v letech 1948 - 1989 z politických, filozofických, národnostních či náboženských důvodů, a to formou zkoumání dobových dokumentů i rozhovorů s pamětníky.

JAMIE DENTONOVÁ: Dohazovač (Ikar)
Román americké autorky, v němž se propojuje kriminální zápletka s romantickým příběhem, vypráví příběh bývalé specialistky FBI a jejího manžela, špičkového agenta téže organizace, kteří k sobě hledají cestu na pozadí hrůzné série venkovských vražd.

VÁCLAV ČTVRTEK: Kotě z Kocourkova (Albatros)
Veselé a bohatě ilustrované pohádky, jejichž hlavními hrdiny jsou zvířátka (jezevec, opička, medvěd, husa, myška a samozřejmě i kotě), začínající čtenáře přesvědčí, že být chytrý, důvtipný a vtipný se v životě vyplácí.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz