Dmitry Glukhovsky

Dmitry Glukhovsky | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Co budou lidé po jaderné válce v roce 2034 dělat v metru?

  • 0
Jak známo, pražské metro koncipovala komunistická strana a vláda ve spolupráci se sovětskými soudruhy především jako protiatomový kryt pro horních deset tisíc proletářů. Jak by mohl vypadat v reálu?
Metro 2034

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
DMITRY GLUKHOVSKY: Metro 2034
(Knižní klub)
Ve volném pokračování svého kultovního apokalyptického bestselleru ruský autor pokračuje v líčení světa po jaderné válce. Píše se rok 2034, většina světa je zpustošena a lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Její existence je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situaci se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde záhadě na kloub.

Kathy Reichs

TIP TÝDNE – Napětí
KATHY REICHS: Přijdu tě zabít/Mrtvá světice/Smrtící rozhodnutí
(BB/art)
Autorka zaujala čtenáře i kritiku už svým debutem, mrazivým thrillerem Přijdu tě zabít. Její hrdinka Američanka Temperance Brennanová pracuje jako soudní antropoložka, "sběratelka kostí" kanadské provincie Québec. Často ovšem nečeká, až násilné činy vyřeší policie, ale sama odvážně bojuje s vrahy a zabijáky a její případy ji zcela pohlcují. Ať už jde o zohavená těla žen jako v prvotině, zuhelnatělé novorozence jako v Mrtvé světici nebo zločin v motorkářském polosvětě jako v posledním příběhu.

České pověsti pro malé děti

TIP TÝDNE – Pro děti
MARTINA DRIJVEROVÁ: České pověsti pro malé děti
(Computer Press)
Populární autorka knih, ve kterých často zpřístupňuje dětským čtenářům "dospělá" témata, se tentokrát zaměřila na nejznámější české pověsti, které přepsala do jazyka srozumitelného dětem raného školního věku. Příběhy o praotci Čechovi, Bivojovi, kněžně Libuši, dívčí válce, Oldřichovi a Boženě, Břetislavovi a Jitce, blanických rytířích, kouzelníku Žitovi, Bruncvíkovi, Golemovi či o Horymírovi tak dostávají rozměr klasických pohádek.

Povídky jazzového věku

TIP TÝDNE – Klasika
FRANCIS SCOTT FITZGERALD: Povídky jazzového věku
(Argo)
První české kompletní vydání autorovy slavné druhé povídkové sbírky z roku 1922 obsahuje jedenáct fantaskních a parodických povídek, arabesek, črt a jednoaktovek, včetně stejnojmenným filmem proslaveného Podivuhodného případu Benjamina Buttona. Pět povídek vychází v českém překladu vůbec poprvé. Kniha vyšla ve stejné grafické úpravě jako nedávno Fitzgeraldův povídkový debut Žabci a filozofové, se kterým tvoří neoddělitelnou dvojici.

Velká pardubická

TIP TÝDNE – Pro poučení
PAVEL KOVÁŘ: Velká pardubická
(Nakladatelství XYZ)
Po dalším vítězství "nesestřelitelného" žokeje Váni určitě stojí za to si připomenout fakta vztahující se k nejtěžšímu a nejprestižnějšímu dostihovému závodu na kontinentální části Evropy. Ve výpravné knize odborníka na jezdectví Pavla Kováře se milovníci dostihů dozvědí vše o založení Velké pardubické v roce 1874, o překážkách, které musejí koně překonávat, o nejznámějších vítězích i o vítězích, jejichž jména upadla v zapomnění. Samozřejmě tu je i rozsáhlá kapitola o aktuálním vítězi.

100 nábojů

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN AZZARELLO, EDUARDO RISOO: 100 nábojů – Nezabiješ
(BB/art)
Soukromý detektiv Milo Garret se probírá v nemocnici se zafačovaným obličejem. Pamatuje si jen, jak při autonehodě narazil hlavou do čelního skla svého vozu. Od tajemného návštěvníka dostává kufřík s pistolí, stovkou nevystopovatelných nábojů a složkou s důkazy o tom, že jeho autonehoda byla kýmsi pečlivě připravena. Milo se vydává po stopě, čím dál víc ale tuší, že v případu něco nehraje a předložené důkazy jsou možná zmanipulované.

Staré řecké báje a pověsti

TIP TÝDNE – Audiokniha
EDUARD PETIŠKA: Staré řecké báje a pověsti
(Supraphon)
Staré řecké báje a pověsti, převyprávěné Eduardem Petiškou, jsou v české literatuře de facto kanonizovanou verzí těchto antických příběhů, které tolik ovlivnily celou evropskou kulturu. Není divu, že jejich nahrávky, vyprávěné Taťjanou Medveckou, Františkem Němcem a Petrem Pelzerem vyšly už v několika různých verzích (2001–2010). Teprve na tomto pětialbu ale vycházejí všechny najednou.