Sarah Quigleyová

Sarah Quigleyová | foto: archiv spisovatelky

Knižní tipy: O síle hudby ve stínu blokády a všudypřítomné smrti

  • 0
Dmitrij Šostakovič byl nejen jedna z nejvýznamnějších hudebních osobností 20. století, ale nepochybně též mimořádně zajímavý a statečný člověk. Vlastně není divu, že se, stejně jako "jeho" dirigent, stal románovým hrdinou.
Dirigent

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
SARAH QUIGLEYOVÁ: Dirigent
(Jota)
V Berlíně žijící novozélandská autorka se románově zhostila velkého tématu: vzniku slavné Sedmé symfonie Dmitrije Šostakoviče v době blokády Leningradu za druhé světové války. Většina kulturní elity byla z města evakuována už na jejím začátku. Uznávaný skladatel se však rozhodl zůstat, aby pomohl Leningrad bránit. Nakonec byl ale donucen utéct i on. Ambiciózní rozhlasový dirigent Karl Eliasberg se dokončené symfonie po jejím zpětném propašování do obleženého města zhostil a se svým prořídlým a vyhladovělým orchestrem se ji rozhodl nacvičit stůj co stůj.

Parker

TIP TÝDNE – Napětí
ROBERT PARKER: Omnibus – V hlavní roli Jesse Stone
(BB/art)
Jesse Stone je policejní šéf z městečka Paradise v Massachusetts. Aktuální omnibus přináší tři jeho případy. Dramatický příběh Vysoké sázky přivádí na scénu jako hlavního Stoneova protihráče nájemného zabijáka Vránu, v Nočním jestřábovi bojuje s voyeurem i školní ředitelkou, podezřelou z obscénního chování. Dvojí hra začíná klasickou detektivkovou scénou: objevem mrtvoly v kufru auta. Rozuzlení je samozřejmě už typicky parkerovské.

Šmoulové

TIP TÝDNE – Pro děti
PEYO: Šmoulové – Prťata
(Albatros)
"Šmoulí průmysl" vygeneroval spoustu "zboží". Kromě klasického komiksu, televizního seriálu a filmových zpracování je samozřejmě k dispozici i další "merchadising" jako pracovní sešity nebo, aktuálně, knižní příběhy upravené pro začínající čtenáře. V tomto se několik Šmoulů vydá na cestu časem, omládnou a jsou z nich malí Šmoulíci. A protože Šmoulinka nemá kamarádku, rozhodnou se jí nějakou přičarovat. Zlý Gargamel ale číhá za rohem...

Tigrid

TIP TÝDNE – Klasika
PAVEL TIGRID: Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu
(XYZ)
Kniha, jejíž první vydání v 80. letech bylo velkou událostí české exilové literární scény (a těch několik výtisků propašovaných do Československa mnohým čtenářům ubralo hodně spánku) je záznamem fiktivního rozhovoru autora a mladé ženy Lucie o politických a sociálních poměrech v komunistickém Československu. Dotýká se ale i dějinných momentů předcházejících: politických procesů, stalinských čistek či pražského jara 1968.

Čtyřprocentní vesmír

TIP TÝDNE – Pro poučení
RICHARD PANEK: Čtyřprocentní vesmír
(Argo/Dokořán)
Vědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden mimořádně matoucí rys našeho vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic. Richard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Poutavě, názorně a do detailů vypráví o snaze nalézt "temnou" hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie.

Exodus

TIP TÝDNE – Komiks
SERON – DESPRECHINS: Dobrodružství pidilidí – Exodus
(CooBoo)
Dobrodružství Pidilidí patří k nejúspěšnějším frankofonním komiksům. Hlavními hrdiny jsou obyčejní obyvatelé francouzské vesnice, kteří se po dotyku záhadného meteoritu promění v človíčky ne větší než deset centimetrů. Z této neobvyklé proměny vznikají desítky vtipných i napínavých situací, které si oblíbily tisíce čtenářů. Sešitem Exodus celá řada začíná a v českém překladu se objevuje vůbec poprvé.

Krysař

TIP TÝDNE – Audiokniha
VIKTOR DYK: Krysař
(Tympanum)
Námět Krysaře pochází z Německa, kde opravdu podle báje osoba krysaře žila. Ten měl za úkol čistit město Hameln od škůdců v podobě krys. Obyvatelé města ho považují za méněcenného a zesměšňují ho, jemu je to však jedno až do té doby, než se zamiluje do vesničanky, která ho ubytuje ve svém domě. Krysař vyhání krysy hraním na píšťalu, ale radní nejsou stále spokojeni a nechtějí mu zaplatit... Klasické dílo české literatury načetl herec Vladislav Beneš.