Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Kudy vedla cesta k Darwinově evoluční teorii

  15:38aktualizováno  15:38
Objekty životopisných knih nebývají často vědci, mnohým z nás může připadat bádání v uzavřených laboratořích a studovnách pramálo vzrušující. To platí ale jen do chvíle, než se tématu zhostí mistr.

Irving Stone | foto: Profimedia.cz

darwin

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
IRVING STONE: Původ
(Jota)
Velkoryse pojatá freska zachycuje osudy Charlese Darwina, jednoho z nejvýznamnějších přírodovědců minulosti a zakladatele evoluční biologie. Autor, zběhlý v psaní životopisů světově proslulých osobností - Žízeň po životě o Vincentu van Goghovi, Námořník na koni o Jacku Londonovi) nabídl podrobný pohled na Darwinův osobní i profesní život. Vycházel z mimořádně pečlivého studia historických materiálů, znalosti reálií a dobových souvislostí, ale také zodpovědného studia odborných problémů. Popsal okolnosti Darwinovy cesty kolem světa, formování myšlenek, které jej proslavily, seznamuje s jeho vědeckými přáteli i oponenty. Přesvědčivě oživuje atmosféru hysterie po vydání Původu druhů i Darwinovu reakci, jíž byla další zarputilá práce na problému.

Clarková

TIP TÝDNE – Napětí
MARY a CAROL HIGGINS CLARKOVY: Vánoční zloděj, Vánoční plavba, Vánoční loterie
(BB/art)
Americká královna napětí Mary Higgins Clarková se spojila se svojí dcerou, autorkou detektivních příběhů se soukromým očkem Regan Reillyovou, k napsání napínavých a zábavných svátečních příběhů. Defilují jimi podvodníci světového formátu, ukrývající diamantový lup, zločinci na palubě lodi, proniknuvší mezi vybranou lepší společnost i podezřelí finanční poradci. Regan má tedy i o Vánocích o zábavu postaráno.

nepil

TIP TÝDNE – Pro děti
FRANTIŠEK NEPIL: Pohádky z pekelce
(Knižní klub)
Pekelec není žádná "strážnice pro čerty", jak píše sám autor, ale vyhřáté místo za pecí, kde sedávaly děti a poslouchaly děsivé i veselé příběhy. Sbírka pohádek Františka Nepila vychází již poněkolikáté a jistě nezklame ani další generaci malých čtenářů. Vyprávějí například o kaštanu, který touží stát se vánočním stromečkem, o pytlačícím brejlovci, o holoubkovi, který pracoval na poště nebo o kropenaté slepičce, která se učila zpívat.

Agatha Christie

TIP TÝDNE – Klasika
AGATHA CHRISTIE: Na vrcholu vlny, Dům u kanálu, Detektivní hry
(Knižní klub)
Hned tři svazky z průběžně vydávaného souborného díla královny britských detektivek se objevily na předvánočních pultech. Na vrcholu vlny je příběhem Hercula Poirota z poválečné Británie, tedy období všeobecné bídy. Hrdiny Domu u kanálu jsou Tommy a Pentlička Beresfordovi, stárnoucí dvojice s dobrodružným potenciálem. Třetí svazek je nejunikátnější a seznamuje s málo známým odvětvím práce Agathy Christie, totiž psaním divadelních her. Napsala jich celkem patnáct a svazek uvádí tři: Past na myši, Svědkyně obžaloby a Pavučina.

gogh

TIP TÝDNE – Pro poučení
ERWIN VAN MEEKEREN: Život a nemoci Vincenta van Gogha
(Galén)
Nedávno byla na tomto místě řeč o znovu vydaných dopisech nizozemského malíře Vincenta van Gogha. Kniha jeho krajana psychiatra svým způsobem k tomuto "a" doříkává "b". Autor předkládá originální van Goghovu psychiatrickou diagnózu v neobvyklém a čtivém zpracování. Prostřednictvím průzkumu a zhodnocení právě rozsáhlé malířovy korespondence analyzuje jeho osobnost a na základě toho nalézá přesvědčivé argumenty, že pravděpodobně trpěl hraniční poruchou osobnosti. Publikace srozumitelně osvětluje důležité faktory, které ve vzniku a rozvoji tohoto psychiatrického onemocnění sehrály roli.

Berlin

TIP TÝDNE – Komiks
JASON LUTES: Berlín, město kouře, kniha druhá
(BB/art)
Ve druhém díle grafického románu hledají Berlíňané po masakru na prvního máje 1929 odpovědi na otázku, co se vlastně stalo. Blíží se druhá světová válka a napětí mezi komunisty a nacionalisty, Židy a góji roste. Marta Müllerová doprovází svého milence Kurta Severinga, když zpovídá účastníky prvomájové demonstrace, a začíná se orientovat v politických střetech výmarské republiky. Ovšem její vztah ke Kurtovi se hroutí a ona propadá dekadentnímu berlínskému nočnímu životu.

audio

TIP TÝDNE – Audiokniha
STIEG LARSSON: Dívka, která kopla do vosího hnízda
(M. Pilař & ADK-Prague)
Třetí díl světově úspěšné trilogie Milénium do podoby audioknihy načetl herec Martin Stránský. Lisbeth Salanderová se chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzivní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Ale i v nemocnici, přestože je v kritickém stavu, musí být stále ve střehu.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz