Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Z čeho vaří Solženicyn meruňkovou zavařeninu

  16:23aktualizováno  16:23
Ačkoli Alexandr Solženicyn proslul především rozsáhlou gulagovskou freskou, byl mistrem i kratších literárních žánrů. Můžeme se o tom přesvědčit v novém svazku z jeho pozůstalosti.

Alexandr Solženicyn | foto: Profimedia.cz

Solženicyn

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ALEXANDR SOLŽENICYN: Meruňková zavařenina
(Argo)
Povídky v tomto svazku napsal jeden z největších ruských spisovatelů 20. století mezi lety 1994–2008, tedy mezi svým návratem do vlasti a smrtí. Podtitul Povídky o dvou částech naznačuje stavbu jednotlivých příběhů, rozdělených vždy zásadním zlomem. Děj povídek pokrývá téměř celé 20. století a zabývá se jak boji občanské či Velké vlastenecké války, tak kupříkladu i rozporuplným poválečným osudem maršála Žukova nebo osudy obyčejných lidí, kterými smýkají dějinné události.

Vendeta

TIP TÝDNE – Napětí
LEE CHILD (ed.): Vendeta. Jednadvacet způsobů pomsty
(BB/art)
Jednadvacet původních napínavých povídek o zločinech a lidech, kteří se je rozhodli pomstít. Je-li zapotřebí jiného typu spravedlnosti – rychlé, efektivní a osobní –, bere si ji na starost i nový typ mstitele. Sbírka Vendeta obsahuje nové povídky od slavných spisovatelů krimirománů jako Michael Connelly, Dennis Lehane, Karin Slaughterová a pochopitelně editor svazku Lee Child, ale také od právě objevených talentů, jejichž hvězda teprve stoupá.

Dinosauři

TIP TÝDNE – Pro děti
Dinosauři. Dětská obrazová encyklopedie
(Universum)
Encyklopedie přehledně seznamuje se vším, co by děti rády věděly o dinosaurech a jiných prehistorických zvířatech, ale i vývoji člověka. Stovky počítačových rekonstrukcí přibližují nejpodivuhodnější pozemská zvířata a spolu s nimi i úžasný, dávno zaniklý svět. Encyklopedie je oslavou celé historie vyššího života na Zemi – od prvních bezobratlých živočichů v raných oceánech až po moderního člověka.

Don Quijote

TIP TÝDNE – Klasika
MIGUEL DE CERVANTES: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha
(Československý spisovatel)
Pravděpodobně nejslavnější španělský román všech dob a jedno z klíčových děl světové literatury byl vydán v roce 1605. Don Quijote přeložen do 85 různých jazyků a stal se tak po Bibli druhou nejpřekládanější knihou světa. Pod jedním z oněch překladů je podepsán i prof. Báclav Černý a vychází v pohledné retro-úpravě s historickými ilustracemi Gustava Dorého.

Auta

TIP TÝDNE – Pro poučení
Auta. Velký obrazový průvodce
(Knižní klub)
Publikace zahrnuje celé dějiny automobilismu a automobilu, od prvních vozů z 80. let 19. století až po současnost. Vývoj automobilů sportu je popsán po jednotlivých desetiletích a dokumentován fotografiemi a popisy nejznámějších značek a modelů. V knize je obsaženo přes dva tisíce automobilových modelů, s fotografiemi a technickými údaji. Příznivec vůně benzínu zde najde snad všechny důležité vozy od A do Z, od Adlera po Zundapp.

Preacher

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, STEVE DILLON ad.: Preacher – Pradávná historie
(BB/art)
Závěrečná kniha preacherovské série, ságy, která patří k nejoceňovanějším titulům devadesátých let. Autoři ji stvořili coby moderní americkou epopej, v níž dojde na tak zásadní věci jako život, smrt, lásku i vykoupení. Nechybí ale samozřejmě ani spousta sexu, alkoholu, krve a zbraní. Pradávná historie tak představuje rozloučení s jedním z nejdivočejších a nejintenzivnějších příběhů, jaký se v moderním komiksovém formátu objevil.

Goldflam

TIP TÝDNE – Audiokniha
ARNOŠT GOLDFLAM: Tatínek není k zahození
(Actual Aver/Radioservis)
Patnáct pohádek pro malé i velké, které Arnošt Goldflam vymyslel a sepsal původně pro svoje děti, a následně vydal a nyní na audioknihu i namluvil i pro všechny ostatní. Kniha, jejímž hrdinou je statečný tatínek, získala Magnesii Literu za nejlepší knihu pro děti a mládež. "Tyto pohádky věnuji svým dětem a taky všem tatínkům, aby se mohli chlubit hrdinskými činy a vylepšit si tak svůj, někdy trochu pošramocený, domácí obraz."

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Zemřel ruský spisovatel Vojnovič, autor příběhů vojína Ivana Čonkina

Vladimir Vojnovič

Zemřel ruský spisovatel Vladimir Vojnovič, který předpověděl éru nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. S...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz