Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Z čeho vaří Solženicyn meruňkovou zavařeninu

  16:23aktualizováno  16:23
Ačkoli Alexandr Solženicyn proslul především rozsáhlou gulagovskou freskou, byl mistrem i kratších literárních žánrů. Můžeme se o tom přesvědčit v novém svazku z jeho pozůstalosti.

Alexandr Solženicyn | foto: Profimedia.cz

Solženicyn

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ALEXANDR SOLŽENICYN: Meruňková zavařenina
(Argo)
Povídky v tomto svazku napsal jeden z největších ruských spisovatelů 20. století mezi lety 1994–2008, tedy mezi svým návratem do vlasti a smrtí. Podtitul Povídky o dvou částech naznačuje stavbu jednotlivých příběhů, rozdělených vždy zásadním zlomem. Děj povídek pokrývá téměř celé 20. století a zabývá se jak boji občanské či Velké vlastenecké války, tak kupříkladu i rozporuplným poválečným osudem maršála Žukova nebo osudy obyčejných lidí, kterými smýkají dějinné události.

Vendeta

TIP TÝDNE – Napětí
LEE CHILD (ed.): Vendeta. Jednadvacet způsobů pomsty
(BB/art)
Jednadvacet původních napínavých povídek o zločinech a lidech, kteří se je rozhodli pomstít. Je-li zapotřebí jiného typu spravedlnosti – rychlé, efektivní a osobní –, bere si ji na starost i nový typ mstitele. Sbírka Vendeta obsahuje nové povídky od slavných spisovatelů krimirománů jako Michael Connelly, Dennis Lehane, Karin Slaughterová a pochopitelně editor svazku Lee Child, ale také od právě objevených talentů, jejichž hvězda teprve stoupá.

Dinosauři

TIP TÝDNE – Pro děti
Dinosauři. Dětská obrazová encyklopedie
(Universum)
Encyklopedie přehledně seznamuje se vším, co by děti rády věděly o dinosaurech a jiných prehistorických zvířatech, ale i vývoji člověka. Stovky počítačových rekonstrukcí přibližují nejpodivuhodnější pozemská zvířata a spolu s nimi i úžasný, dávno zaniklý svět. Encyklopedie je oslavou celé historie vyššího života na Zemi – od prvních bezobratlých živočichů v raných oceánech až po moderního člověka.

Don Quijote

TIP TÝDNE – Klasika
MIGUEL DE CERVANTES: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha
(Československý spisovatel)
Pravděpodobně nejslavnější španělský román všech dob a jedno z klíčových děl světové literatury byl vydán v roce 1605. Don Quijote přeložen do 85 různých jazyků a stal se tak po Bibli druhou nejpřekládanější knihou světa. Pod jedním z oněch překladů je podepsán i prof. Báclav Černý a vychází v pohledné retro-úpravě s historickými ilustracemi Gustava Dorého.

Auta

TIP TÝDNE – Pro poučení
Auta. Velký obrazový průvodce
(Knižní klub)
Publikace zahrnuje celé dějiny automobilismu a automobilu, od prvních vozů z 80. let 19. století až po současnost. Vývoj automobilů sportu je popsán po jednotlivých desetiletích a dokumentován fotografiemi a popisy nejznámějších značek a modelů. V knize je obsaženo přes dva tisíce automobilových modelů, s fotografiemi a technickými údaji. Příznivec vůně benzínu zde najde snad všechny důležité vozy od A do Z, od Adlera po Zundapp.

Preacher

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, STEVE DILLON ad.: Preacher – Pradávná historie
(BB/art)
Závěrečná kniha preacherovské série, ságy, která patří k nejoceňovanějším titulům devadesátých let. Autoři ji stvořili coby moderní americkou epopej, v níž dojde na tak zásadní věci jako život, smrt, lásku i vykoupení. Nechybí ale samozřejmě ani spousta sexu, alkoholu, krve a zbraní. Pradávná historie tak představuje rozloučení s jedním z nejdivočejších a nejintenzivnějších příběhů, jaký se v moderním komiksovém formátu objevil.

Goldflam

TIP TÝDNE – Audiokniha
ARNOŠT GOLDFLAM: Tatínek není k zahození
(Actual Aver/Radioservis)
Patnáct pohádek pro malé i velké, které Arnošt Goldflam vymyslel a sepsal původně pro svoje děti, a následně vydal a nyní na audioknihu i namluvil i pro všechny ostatní. Kniha, jejímž hrdinou je statečný tatínek, získala Magnesii Literu za nejlepší knihu pro děti a mládež. "Tyto pohádky věnuji svým dětem a taky všem tatínkům, aby se mohli chlubit hrdinskými činy a vylepšit si tak svůj, někdy trochu pošramocený, domácí obraz."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz