Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Co vyváděla famílie Corleone před Kmotrem

  12:07aktualizováno  12:07
Mario Puzo si z mafiánů udělal velmi solidní byznys. Právem, Kmotr je prostě klasika. A funguje, i když je jeho pravý otec už třináct let na pravdě boží a odkazu se chopil následník.

Ed Falco | foto: edfalco.us

Corleone

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ED FALCO/MARIO PUZO: Corleone
(Knižní klub)
Prequel k legendárnímu Kmotrovi, román o tradici a násilí, oddanosti a zradě, vychází z nerealizovaného filmového scénáře Maria Puza. Zavádí čtenáře do New Yorku třicátých let, doby nenávratně poznamenané hospodářskou krizí, v níž se zároveň nebývale daří zločineckým organizacím. S koncem prohibice však přichází rozhodující bitva o to, který rodinný klan zbohatne… a který bude čelit neodvratné záhubě. A Vito Corleone, jeden z nejtvrdších mafiánů ví, že nic není důležitější než rodina. Mladší děti, Michael, Fredo a Connie, chodí ještě do školy, adoptivní syn Tom Hagen je na vysoké. Starosti mu dělá nepřizpůsobivý Sonny, který se nechce stát obchodníkem, ale kráčet na vlastní pěst v otcových stopách.

Spřízněni krví

TIP TÝDNE – Napětí
FELIX FRANCIS: Spřízněni krví
(Knižní klub)
Když Mark Shillingford komentuje dostih, v němž jeho dvojče, sestra Clare, vynikající a úspěšná žokejka, skončí až na druhém místě, neubrání se podezření. Jako profesionální dostihový komentátor ví, že měla zvítězit. Ještě týž večer se Mark svěří se svými pochybnostmi Clare, která ale po prudké hádce odejde. Je to naposledy, kdy Mark vidí svou sestru živou. O několik hodin později Clare padá z balkonu jednoho londýnského hotelu.

Dům pekelného salamandra

TIP TÝDNE – Pro děti
THOMAS BREZINA: Dům pekelného salamandra
(Albatros)
Tina, Patti, Dominik a Erik si vlastně jen chtěli společně užít prázdniny na malém ostrůvku v Karibiku, jenže v domě, kde bydlí, začne zničehonic strašit. Pomstychtiví duchové se jim zjevně rozhodli zkřížit plány. A jako by toho nebylo málo, křižuje zničehonic podél pobřeží Port Annabelly strašidelná pirátská loď. Čtyřka se pouští do vyšetřování, které pro ni může být velmi nebezpečné.

Hra se skleněnými perlami

TIP TÝDNE – Klasika
HERMANN HESSE: Hra se skleněnými perlami
(Argo)
Poslední a nejrozsáhlejší román H. Hesseho se stal epilogem a vyvrcholením celého jeho díla. Vyšel v době druhé světové války a "navzdory odporně se šklebící skutečnosti" se zabývá Hesseho stálým tématem: problémem duchovního života v moderní době. Román líčí utopický budoucí svět, v němž se kulturní elita uzavře do vzdělanecké provincie a pěstuje vědění i kulturu jako hru. Tato hra však postrádá kontakty se skutečným životem, bez nichž ztrácí smysl a bez nichž nemůže existovat ani pravá duchovnost.

František Hrubín

TIP TÝDNE – Pro poučení
IVA MÁLKOVÁ: František Hrubín – Z archivních fondů
(Host)
Monografie navazuje na bibliografii, edici básnických sbírek a edici dopisů. Sleduje tvůrčí osobnost Františka Hrubína tak, jak jej představuje jeho jedinečné básnické, prozaické a překladatelské dílo určené zvláště pro dospělé čtenáře. Soustřeďuje se na podněty, které nabízí pozůstalost spisovatele uložená a zpracovaná v Literárním archivu Památníku národního písemnictví. Monografii doplňují fotografie, faksimile dokladů, rukopisů, dopisů.

Živí mrtví 6

TIP TÝDNE – Komiks
ROBERT KIRKMAN, CHARLIE ADLARD, CLIFF RATHBURN: Živí mrtví 6 – Život plný utrpení
(Crew)
Rick je zajatý ve městě Woodbury a obklopený šílenci. Jeho rodina a blízcí ho zatím začínají považovat za mrtvého. A aby to bylo ještě horší, tak hrozí, že Rickova skupina bude další obětí Guvernérovy dobyvačné politiky. Nezbývá než se pokusit o útěk... nebo aspoň o brutální pomstu.

Žítkovské bohyně

TIP TÝDNE – Audiokniha
KATEŘINA TUČKOVÁ: Žítkovské bohyně
(M. Pilař, ADK–Prague)
Poslední román Kateřiny Tučkové je událostí sezóny. Po zařazení fascinujícího příběhu o ženské duši, magii a zasuté části naší historie mezi knižní bestsellery a jeho dekorování prestižní Cenou Josefa Škvoreckého nyní přichází na řadu audioverze. Knihu načetli Tereza Bebarová a Miroslav Táborský. Tak, a teď už chybí jenom filmové zpracování...

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Najdete na iDNES.cz