Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Jak zachytil McEwan hrabivost a děs 80. let

  17:38aktualizováno  17:38
"Objevily se posedlost penězi, agresivní soutěžení, individualismus, pohrdání slabými, nenávist vůči chudým. V lidech se uvolnilo cosi hrabivého a děsivého. Chtěl jsem něco z tohohle zachytit," poznamenal ke své knize Dítě v pravý čas Ian McEwan.

Ian McEwan | foto: Profimedia.cz

McEwan

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
IAN McEWAN: Dítě v pravý čas
(Odeon)
Třetí román jednoho z nejvýznamnějších současných britských autorů pochází z roku 1987 a mnozí kritici jej považují za jazykově i myšlenkově nejvytříbenější z celé jeho tvorby. Přísně vzato jde vlastně o první autorovu knihu se skutečnou románovou stavbou, předchozí Betonovou zahradu i Cizince ve městě by asi výstižněji charakterizovalo označení novela. Ve vypjatém sevřeném příběhu autor neváhá zaujmout vyhraněné stanovisko nejen k tragickému, nezvyklému osudu jednoho manželství, ale ani k politické a společenské situaci v Británii osmdesátých let. Ian McEwan, pověstný svým černým viděním světa, překvapil v této knize své čtenáře poprvé "šťastným" koncem, ale též přesvědčivým zobrazením lidské naděje a vůle k životu.

chladnokrevná msta

TIP TÝDNE – Napětí
DOUGLAS PRESTON & LINCOLN CHILD: Chladnokrevná msta
(BB/art)
Zvláštní agent Pendergast zjistil, že jeho manželka Helen byla zavražděna. Je z toho zlomený a musí se pomstít. Odveta však není jednoduchá. Pronásledování těch, kdo jeho ženu zradili, ho z pustých skotských plání zavede do rušných ulic New Yorku i do nejtemnějších bažinatých ramen v Louisianě. Musí se přinutit podrobněji pátrat v Helenině minulosti. Je ohromen, když zjistí, že Helen dost možná napomáhala své vraždě.

Čarodějka a čaroděj

TIP TÝDNE – Pro děti
JAMES PATTERSON a GABRIELLE CHARBONNETOVÁ: Čarodějka a Čaroděj
(Albatros)
Hlavní hrdinové nové bestsellerové trilogie, sourozenci Wisty a Whit Algoodovi, jsou uprostřed jedné noci odvlečeni z domova tajnou policií "Nového pořádku", zločinného režimu, který se ujal moci. Stejně tak jako patnáctiletá Wisty a sedmnáctiletý Whit, kteří byli obviněni z čarodějnictví, se ocitly ve vězení i tisíce dalších patnáctiletých dětí, mnoho jich je dokonce nezvěstných.

Čapek

TIP TÝDNE – Klasika
KAREL ČAPEK: Hovory s T. G. Masarykem/Kniha apokryfů/O věcech obecných čili Zóon politikon
(Československý spisovatel)
Tři klasická díla jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století. Ve všech třech případech se jedná o inspirativní četbu i směrem k dnešku. Asi nejsoučasnější je Kniha apokryfů, v mnohém dodnes zábavné variace na klasická témata. Možná poněkud zapomenutá, ale o to zajímavější je sbírka filozofických a politologických esejů a úvah O věcech obecných, jejíž součástí je i Čapkův slavný text Proč nejsem komunistou.

milovník vín

TIP TÝDNE – Pro poučení
WES MARSHALL: Co by měl vědět správný milovník vín
(Ikar)
Kniha plná základních rad i informací pro pokročilé. Autor nabízí 334 rad, tipů a triků, jak se, alespoň zdánlivě, stát odborníkem na víno. Poradí například, jak se zdokonalit ve výběru z vinného lístku, jak nakupovat podle odrůd, kdy dát víno chladit, jaké jsou styly portského, co je madeira, jaký je rozdíl mezi víny rosé, jak sladit víno s dezertem nebo jaká jsou pravidla správné degustace. Výklad doplňují tabulky, schémata, mapky a doporučení od předních sommelierů.

Marzi

TIP TÝDNE – Komiks
SYLVAIN SAVOIA, MARZENA SOWA: Marzi 1984–1987
(Plus)
Vyprávění o dětství na Východě. Marzena Sowa vysvětlovala svému příteli, kterého potkala v Bordeaux, jak se žilo u nich doma v Polsku, když byla malá. Tím přítelem byl komiksový kreslíř Sylvain Savoia. Spolu začali vyprávěné skládat do obrázků a malých příběhů. Společně vytvořili malou Marzi, jedináčka ze sídliště za hutěmi v polském městě Stalowa Wola, a nechali ji tam prožít druhou polovinu osmdesátých let. Pro české pamětníky té doby čtení s příchutí hodně černé grotesky.

Chandler

TIP TÝDNE – Audiokniha
RAYMOND CHANDLER: Král ve žlutém hávu
(Radioservis)
V rané autorově povídce se vyšetřování vraždy v obskurním hotelu ujímá jeden z četných předchůdců soukromého detektiva Phila Marlowa, jenž nese už všechny znaky svého slavného následovníka. Je to idealistický dříč, ochránce slabých a napadených, jenž je obdařený fyzickou odolností, bohatou fantazií a neuhasitelnou žízní po whisky. V rozhlasové dramatizaci se v režii Aleny Adamcové sešla taková herecká esa jako Josef Somr, Petr Kostka nebo Jorga Kotrbová.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jak vypadal srpen 1968 očima malého kluka? Napoví Bludiště cti

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Dnes si celá země připomíná padesát let od vpádu okupačních vojsk do Československa. Ne každý však takové momenty chce...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz