Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: „Tak trochu jiné“ Na cestě

  12:34aktualizováno  12:34
"Můj pohled na svět byl vždy poněkud zkreslený. Možná to má důvod v silné potřebě svobody. Jako mnoho spisovatelů i já chci, aby svět byl jiný, než je." Tolik jedna z nejpopulárnějších islandských autorek, která právě vstupuje na náš trh.

Au?ur Ava Ólafsdóttir | foto: Einar Fállur Ingólfsson

Ólafsdóttir

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
AUDUR AVA ÓLAFSDÓTTIR: Výhonek osmilisté růže
(Plus)
V románu úspěšné islandské autorky se dvaadvacetiletý vypravěč vydává na cestu z rodného severského ostrova do horského kláštera v blíže neurčené zemi na kontinentu. Čtenář si teprve postupně skládá drobné i velké události, které vypravěčově cestě předcházely: láska jeho nedávno zemřelé matky k zahradě a květinám, náhodné zplození vlastní dcery s takřka neznámou dívkou, pravidelné večeře s autistickým bratrem a starým otcem, který vaří podle matčiných receptů. Na knize je pozoruhodný především prostý a zároveň napínavý způsob podání, v němž se čtenáři vše odkrývá zvolna a jakoby na přeskáčku a velmi často v poměrně strohých dialozích.

Sněhurka musí zemřít

TIP TÝDNE – Napětí
NELE NEUHAUSOVÁ: Sněhurka musí zemřít
(Knižní klub)
Jednoho ponurého podzimního dne najdou stavební dělníci na opuštěném letišti americké armády v Eschbornu lidskou kostru; jen o něco později někdo shodí neznámou ženu z mostu na silnici. Vyšetřování zavádí Piu Kirchhoffovou a Olivera von Bodenstein do minulosti. Před mnoha lety zmizely v malé vesnici Altenhein dvě dívky. Nepřímé důkazy přivedly za mříže domnělého pachatele. Ten se nyní vrací do rodné vesnice. Poté co se brzy začne pohřešovat další dívka, začíná hon na čarodějnice.

Kurtovi přeskočilo

TIP TÝDNE – Pro děti
ERLEND LOE: Kurtovi přeskočilo
(Baobab)
Kurt má knír, multikáru zvanou ještěrka, ženu architektku, tři děti a na zahradě kostru ryby... A tentokrát má i diamant velký jak fotbalový míč. Že peníze nejsou všechno? Kurt si o tom myslí své. Bohatství mu poplete hlavu a tak začne... nakupovat, utrácet, podkuřovat, podplácet. A dokonce se rozhodne, že se stane premiérem... Nový díl satirické série oblíbeného norského autora (např. Naivní, super) pro celou rodinu.

Tři kamarádi

TIP TÝDNE – Klasika
ERICH MARIA REMARQUE: Tři kamarádi
(Ikar)
Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila.

Katolická církev a komunismus v Evropě

TIP TÝDNE – Pro poučení
PHILIPPE CHANAUX: Katolická církev a komunismus v Evropě (1917–1989)
(Rybka Publishers)
Autor, profesor Lateránské univerzity v Římě, ve své knize vychází z provokativní teze: komunismus pro něj představuje poslední křesťanskou herezi. Ukazuje paralely i rozpory mezi obojím učením. Přestože věnuje velkou pozornost diplomatickému aspektu vztahů mezi Vatikánem a Sovětským svazem, neopomíjí ani jiná, méně známá hlediska: politický aspekt spolupráce mezi katolíky a komunisty v jednotlivých zemích, intelektuální aspekt vztahů mezi křesťanským a marxistickým myšlením, jakož i ekumenický rozměr vztahů mezi katolictvím a ruským pravoslavím.

Hitman

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, JOHN McCREA: Hitman 8 - Zavíračka
(BB/art)
Finále proslulé krvavé série. Profesionální zabiják, který zásahem mimozemských sil získal superschopnosti s rentgenovým zrakem a telepatickými schopnostmi, se zvolna poroučí. Příběh, ve kterém proteče stejně tolik krve jako alkoholu, je brilantní ukázkou černěhumorného a tvrdě sarkastického rukopisu, který neovládá lépe nikdo než právě "komiksový Tarantino" Garth Ennis.

Göring

TIP TÝDNE – Audiokniha
WERNER FRITSCH: Enigma Emmy Göring
(Radioservis)
Je to příběh života, který se odehrával mezi kýčem a terorem, tak charakterizoval svoji rozhlasovou hru Enigma Emmy Göring německý autor Werner Fritsch. K jejímu napsání ho inspirovaly paměti druhé ženy nechvalně známého nacistického pohlavára Hermanna Göringa. České nastudování v režii Aleše Vrzáka a s Hanou Maciuchovou v titulní roli získalo prestižní hlavní ocenění na festivalu Prix Bohemia 2010 a v anketě neviditelný herec ji posluchači označili za nejlepší hru roku a hlavní představitelka získala cenu za nejlepší herecký výkon.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Grafton Recruitment Praha
LEAN MANAGER | NYMBURSKO

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz