Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Jaképak „co to je toto?“ Wernischových 70 přece!

  15:26aktualizováno  15:26
Je to pohříchu už spíše výjimka, když k životnímu jubileu literátovi věnují jeho kolegové oslavný sborník. Sedmdesátiny Ivana Wernische si ale jeho častí spolustolovníci z literárních kaváren nenechali ujít.

Ivan Wernisch | foto: MF DNES

Co to je toto?

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
RŮZNÍ: Co to je toto? – Ivanu Wernischovi k sedmdesátinám
(Druhé město)
Čtyři desítky českých básníků a prozaiků, ale i jeden novinář a jeden nakladatelský redaktor skládají žijícímu klasikovi české poezie poctu třemi typy textů. V jedněch sám oslavenec figuruje jako objekt příběhů a historek, jako hned v úvodní černé grotesce Arnošta Goldflama, druhé jsou klasickými literárními zdravicemi, z nichž jednoduché, stručné, ale přesně mířené Buď živ! Pavla Šruta je nakonec nejvýmluvnější, třetí vypadají jako texty bez konkrétního určení a je-li mezi nimi a oslavencem nějaká spojitost, běžný čtenář ji zřejmě neodhalí. Zcela výlučnou pozici pak mají příspěvky mimo tyto tři kategorie, mezi nimiž vévodí obsáhlé zdůvodnění Michala Ajvaze, proč do tohoto bohulibého sborníku, v jehož pozadí stojí Wernischovi dlouholetí "parťáci" Milan Ohnisko a Michal Šanda, nemůže přispět.

Oběť

TIP TÝDNE – Napětí
ARNALDUR INDRIDASON: Oběť
(Moba)
V jednom bytě v Reykjavíku je nalezen muž s podříznutým hrdlem. Zdá se, že pachatel i oběť se znali, neboť nic nenasvědčuje násilnému vniknutí. Komisařka Elinborg spatří pod postelí kašmírový šál, který vydává podivnou vůni, a v kapse oběti je rovněž nalezena tzv. znásilňovací droga. Erlendurova kolegyně tuší, že vražda byla odplatou za brutální zločin, který nebyl nikdy potrestán. Zatímco se komisař Erlendur snaží ve fjordech vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, vyšetřuje Elinborg vraždu, která otřese nejenom jí.

Malý princ a planeta ohnivého ptáka

TIP TÝDNE – Pro děti
GUILLAUME DORISON, DIANE FAYOLLE: Malý princ a planeta ohnivého ptáka
(Mladá fronta)
Ve druhém dílu komiksové série se Malý princ s kamarádkou Liškou dostává na nehostinnou planetu sežehlou na popel. Náhle se však z mraků vynoří vzdušné plavidlo a muž jménem Šin-joh je dopraví do Ulitánska – létajícího města ve tvaru ulity, kde přežívají zbylí obyvatelé planety. Tam se Malý princ dozvídá, co se stalo: strážce planety Ohnivý pták se rozhněval, protože následníci trůnu, sourozenci Chuang a Feng, se nemohli dohodnout, komu připadne koruna, a tak pták celou zemi pustoší svým plamenným dechem.

Dubliňané (Argo)

Dubliňané (Argo)

Dubliňané (odeon)

Dubliňané (Odeon)

TIP TÝDNE – Klasika
JAMES JOYCE: Dubliňané
(Argo)
JAMES JOYCE: Dubliňané (Odeon)
"Tentokrát je po něm veta: je to třetí mrtvice." Tak zní první věta první povídky tohoto slavného souboru v podání klasika českého překladatelství Aloyse Skoumala (vyd. Argo). A takhle se s ní v novém překladu pro Odeon popasovala Kateřina Hilská: "Tentokrát už nezbývala naděje – dostal třetí záchvat." Zájemce o jedno z nejznámějších děl stěžejního irského autora si tedy může vybrat. V obou případech dostane do ruky minimalistický, a přesto geniální portrét Dublinu začátku 20. století s jeho typickou atmosférou, špinavými zákoutími a podivnými postavičkami.

Britské galerie a muzea

TIP TÝDNE – Pro poučení
JAROSLAV BERÁNEK: Britské galerie a muzea
(Radioservis)
Návštěvníci londýnské olympiády asi nebudou mít příliš času ani chuti věnovat se jiným než sportovním aktivitám, ale kdyby náhodou, tento průvodce jim může být k ruce. Autor v něm seznamuje s nejzajímavějšími a nejdůležitějšími výstavními prostorami Spojeného království, upozorňuje na jedinečnost každé z představovaných institucí, sleduje české stopy v nich, vyzdvihuje krásu i účelnost jejich architektonického řešení a v neposlední řadě doplňuje i důležité informace, jak se do muzea či galerie dostat a jaká je otevírací doba.

100 nábojů - Šest na odstřel

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN AZZARELLO, EDUOARDO RISSO: 100 nábojů – Šest na odstřel
(BB/art)
Šestý díl známé série. Agent Graves postupně rozmístil své kameny po hrací ploše a chystá se na závěrečný souboj s Trustem. Podobně postupují i jeho protivníci, kteří budou muset bojovat nejen s Gravesem, ale i mezi sebou navzájem. Hra se čím dál tím víc komplikuje, a pokud hráči budou chtít přežít, musí si uvědomit, kam vlastně patří a kam se chtějí dostat. Jedno je jisté – všichni se do dalšího kola nedostanou.

Vladař

TIP TÝDNE – Audiokniha
NICCOLÓ MACHIAVELLI: Vladař
(Levné knihy)
Klasický renesanční spis je považován za jedno z prvních a zároveň jedno z nejvýznamnějších politologických pojednání o moderním způsobu vládnutí. Čtivé dílo vzniklo v období restaurace vlády Medicejských na florentském dvoře r. 1513. Autorem, bývalým sekretářem ministerstva zahraničních věcí, je adresováno však již zesnulému Lorenzu Medicejskému. Výběr nejdůležitějších kapitol načetl na 2CD herec Pavel Soukup.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz