Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Napravený (a mrtvý) trestanec na Nekropoli

  11:03aktualizováno  11:03
Dnešní beletristický tip bývá nejčastěji srovnáván s dílem i u nás v posledních létech populárního chilského spisovatele Roberta Bolana. V dobrém i špatném slova smyslu. Posuďte sami.

Satniago Gamboa | foto: literaturas.com

Nekropolis

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
SANTIAGO GAMBOA: Nekropolis
(Host)
Na kongres v Jeruzalémě přijíždí kolumbijský spisovatel, který kvůli těžké nemoci strávil několik let v izolaci od světa. Jeho kariéra po krátkém období slávy pozvolna upadá. Pozvánka do Jeruzaléma pro něj proto znamená příslib nového začátku. Mezi účastníky kongresu je celá galerie lidských typů: francouzský obchodník s knihami, italská pornoherečka či kolumbijský podnikatel. A především José Maturana. Kněz, ale také bývalý trestanec závislý na drogách, který svým barvitým jazykem z nejtemnějších uliček podsvětí vypráví příběh svého zachránce - charismatického mesiáše z Miami. Pár hodin poté, co Maturana vystoupí na kongresu, je ve svém hotelovém pokoji nalezen mrtev. Na první pohled vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu, ale nic není tak jasné, jak se zdá. Výstřední životní příběhy účastníků kongresu tvoří dohromady jakýsi moderní Dekameron, v němž hrdinové nejsou izolováni od okolního světa morem, ale válkou.

Mezi touhou léta a chladem zimy

TIP TÝDNE - Napětí
LEIF GW PERSSON: Mezi touhou léta a chladem zimy
(Moba)
První díl severské krimi série od autora, který je trojnásobným držitelem ceny Nejlepší švédský krimiromán. Trilogie popisuje období dosud neobjasněné vraždy ministerského předsedy Olafa Palmeho v roce 1986. První část začíná smrtí amerického občana Johna P. Krassnera ve Stockholmu. Nejednalo se zřejmě o nehodu, jak o tom svědčí několik pozoruhodných souvislostí. Skutečnost, že Krassner byl pod dohledem švédské zpravodajské služby, výrazně ztěžuje vyšetřování.

Rico, Oskar a přízraky

TIP TÝDNE - Pro děti
ANDREAS STEINHÖFEL: Rico, Oskar a přízraky
(Mladá fronta)
Rico je kluk, který pomalu chápe, má nulovou prostorovou orientaci a chabou paměť, zato příkladně nastavený žebříček hodnot a ryzí charakter. Jeho nový kamarád Oskar je mladší, mimořádně inteligentní, zato bojácný. Na ulici proto nikdy nevyjde bez své nepostradatelné helmy. Děj čtenáře zavede do současného Berlína, kde právě řádí únosce dětí. Rico se mu dostane na stopu a vzápětí překonává sám sebe.

Každý umírá sám

TIP TÝDNE - Klasika
HANS FALLADA: Každý umírá sám
(Ikar)
Manželé středního věku se ve válečném Berlíně odvážně pustili do beznadějného odboje proti nacistům a v roce 1943 byli popraveni. Hans Fallada se o jejich osudu dozvěděl po válce ze spisu gestapa a na základě skutečných událostí napsal na podzim roku 1946 za necelé čtyři týdny svůj poslední román. Vytvořil tak jedinečné panorama života "obyčejných" lidí z Berlína v období nacismu, jež se stalo bestsellerem v mezinárodním měřítku. V tomto vydání vychází román poprvé v nezkráceném znění.

Ekonomie prestiže

TIP TÝDNE - Pro poučení
JAMES F. ENGLISH: Ekonomie prestiže
(Host)
Kniha profesora anglické literatury na University of Pennsylvania se zabývá vznikem, historií a fungováním literárních a filmových cen i vším, co se kolem nich odehrává. Popisuje mnohé způsoby, jak ceny a jejich udělování zavedly jakousi "hru", která se spoléhá na příznivé přijetí či rozhořčení, jež vzbuzují u kritiků i nominovaných. Autor sleduje statistické údaje o růstu publikovaných knih i o vzniku nových cen. Český překlad bude doplněn studií reflektující české literární ceny a jejich historii.

Punisher-Otrokáři

TIP TÝDNE - Komiks
GARTH ENNIS, LEANDRO FERNANDEZ: Punisher Max - Otrokáři
(BB/art)
Drsný chlápek Frank Castle poslouchá hrůzyplné vyprávění dívky, která si říká Viorica a stala se obětí obchodu s bílým masem. Muži, kteří ji trýznili, se tudíž brzy ocitnou před hlavní Frankovy pušky. S podobným gangem, jako jsou otrokáři, se ale ještě nesetkal. Je to parta veteránů genocidy ve Východní Evropě, chladných, krutých mužů, kteří si myslí, že na obranu toho, co si přivlastnili, mohou použít všechny prostředky, a že je v oboru války a násilí nic nepřekvapí. Punisher je nicméně brzy vyvede z omylu.

Díckens

TIP TÝDNE - Audiokniha
CHARLES DICKENS: Skvělé vyhlídky
(Radioservis)
Osmidílnou dramatizaci slavného románu Charlese Dickense vytvořil v roce 1971 pro rozhlas Jaroslav Tafel a natočil ji klasik rozhlasové dramatické tvorby Josef Henke. Do hlavní role sirotka Pipa obsadil Karla Högera, který odvedl mimořádný herecký výkon. V dalších rolích se představuje celá plejáda slavných českých herců: Blanka Waleská, Svatopluk Beneš, Vilém Besser, Karolina Slunéčková či Ladislav Boháč.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz