Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Napravený (a mrtvý) trestanec na Nekropoli

  11:03aktualizováno  11:03
Dnešní beletristický tip bývá nejčastěji srovnáván s dílem i u nás v posledních létech populárního chilského spisovatele Roberta Bolana. V dobrém i špatném slova smyslu. Posuďte sami.

Satniago Gamboa | foto: literaturas.com

Nekropolis

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
SANTIAGO GAMBOA: Nekropolis
(Host)
Na kongres v Jeruzalémě přijíždí kolumbijský spisovatel, který kvůli těžké nemoci strávil několik let v izolaci od světa. Jeho kariéra po krátkém období slávy pozvolna upadá. Pozvánka do Jeruzaléma pro něj proto znamená příslib nového začátku. Mezi účastníky kongresu je celá galerie lidských typů: francouzský obchodník s knihami, italská pornoherečka či kolumbijský podnikatel. A především José Maturana. Kněz, ale také bývalý trestanec závislý na drogách, který svým barvitým jazykem z nejtemnějších uliček podsvětí vypráví příběh svého zachránce - charismatického mesiáše z Miami. Pár hodin poté, co Maturana vystoupí na kongresu, je ve svém hotelovém pokoji nalezen mrtev. Na první pohled vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu, ale nic není tak jasné, jak se zdá. Výstřední životní příběhy účastníků kongresu tvoří dohromady jakýsi moderní Dekameron, v němž hrdinové nejsou izolováni od okolního světa morem, ale válkou.

Mezi touhou léta a chladem zimy

TIP TÝDNE - Napětí
LEIF GW PERSSON: Mezi touhou léta a chladem zimy
(Moba)
První díl severské krimi série od autora, který je trojnásobným držitelem ceny Nejlepší švédský krimiromán. Trilogie popisuje období dosud neobjasněné vraždy ministerského předsedy Olafa Palmeho v roce 1986. První část začíná smrtí amerického občana Johna P. Krassnera ve Stockholmu. Nejednalo se zřejmě o nehodu, jak o tom svědčí několik pozoruhodných souvislostí. Skutečnost, že Krassner byl pod dohledem švédské zpravodajské služby, výrazně ztěžuje vyšetřování.

Rico, Oskar a přízraky

TIP TÝDNE - Pro děti
ANDREAS STEINHÖFEL: Rico, Oskar a přízraky
(Mladá fronta)
Rico je kluk, který pomalu chápe, má nulovou prostorovou orientaci a chabou paměť, zato příkladně nastavený žebříček hodnot a ryzí charakter. Jeho nový kamarád Oskar je mladší, mimořádně inteligentní, zato bojácný. Na ulici proto nikdy nevyjde bez své nepostradatelné helmy. Děj čtenáře zavede do současného Berlína, kde právě řádí únosce dětí. Rico se mu dostane na stopu a vzápětí překonává sám sebe.

Každý umírá sám

TIP TÝDNE - Klasika
HANS FALLADA: Každý umírá sám
(Ikar)
Manželé středního věku se ve válečném Berlíně odvážně pustili do beznadějného odboje proti nacistům a v roce 1943 byli popraveni. Hans Fallada se o jejich osudu dozvěděl po válce ze spisu gestapa a na základě skutečných událostí napsal na podzim roku 1946 za necelé čtyři týdny svůj poslední román. Vytvořil tak jedinečné panorama života "obyčejných" lidí z Berlína v období nacismu, jež se stalo bestsellerem v mezinárodním měřítku. V tomto vydání vychází román poprvé v nezkráceném znění.

Ekonomie prestiže

TIP TÝDNE - Pro poučení
JAMES F. ENGLISH: Ekonomie prestiže
(Host)
Kniha profesora anglické literatury na University of Pennsylvania se zabývá vznikem, historií a fungováním literárních a filmových cen i vším, co se kolem nich odehrává. Popisuje mnohé způsoby, jak ceny a jejich udělování zavedly jakousi "hru", která se spoléhá na příznivé přijetí či rozhořčení, jež vzbuzují u kritiků i nominovaných. Autor sleduje statistické údaje o růstu publikovaných knih i o vzniku nových cen. Český překlad bude doplněn studií reflektující české literární ceny a jejich historii.

Punisher-Otrokáři

TIP TÝDNE - Komiks
GARTH ENNIS, LEANDRO FERNANDEZ: Punisher Max - Otrokáři
(BB/art)
Drsný chlápek Frank Castle poslouchá hrůzyplné vyprávění dívky, která si říká Viorica a stala se obětí obchodu s bílým masem. Muži, kteří ji trýznili, se tudíž brzy ocitnou před hlavní Frankovy pušky. S podobným gangem, jako jsou otrokáři, se ale ještě nesetkal. Je to parta veteránů genocidy ve Východní Evropě, chladných, krutých mužů, kteří si myslí, že na obranu toho, co si přivlastnili, mohou použít všechny prostředky, a že je v oboru války a násilí nic nepřekvapí. Punisher je nicméně brzy vyvede z omylu.

Díckens

TIP TÝDNE - Audiokniha
CHARLES DICKENS: Skvělé vyhlídky
(Radioservis)
Osmidílnou dramatizaci slavného románu Charlese Dickense vytvořil v roce 1971 pro rozhlas Jaroslav Tafel a natočil ji klasik rozhlasové dramatické tvorby Josef Henke. Do hlavní role sirotka Pipa obsadil Karla Högera, který odvedl mimořádný herecký výkon. V dalších rolích se představuje celá plejáda slavných českých herců: Blanka Waleská, Svatopluk Beneš, Vilém Besser, Karolina Slunéčková či Ladislav Boháč.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz