Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Pod vlivem národního blackmetalisty

  15:09aktualizováno  15:09
Už i takový hudební žánr, jakým je black metal, začíná kolem sebe generovat literární scénu. Není náhoda, že jejím rodištěm je právě sever Evropy, proslulý přemírou extrémních žánrů tvrdé hudby.

Erlend Erichsen | foto: Host

Národní satanista

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ERLEND ERICHSEN: Národní satanista
(Host)
Děj románu se odehrává v Bergenu 90. let 20. století, kdy se formovala tamní obávaná blackmetalová scéna a black metal se z malé uzavřené komunity rozšířil do obecného povědomí. Autor toto prostředí důvěrně zná a je mu bytostně blízké. Dokonale rozumí myšlení a chování lidí, o nichž píše – těch, kteří black metalu podřídili celý život. Dva mladíci se po návštěvě koncertu skupiny Gorgoroth rozhodnou založit vlastní blackmetalovou kapelu. Oba vystupují pod pseudonymem, jak už je zvykem. Vinterblod je umělec s násilnickými sklony a touhou ovládat druhé. Je směsicí nejextrémnějších osob, které na bergenské metalové scéně působí. Naproti tomu jeho kamarád Ljavold má zálibu v muzice jako takové, od všech ideologií se distancuje, ale časem zhoubnému vlivu Vinterbloda přece jen podléhá.

Ed McBain

TIP TÝDNE – Napětí
ED McBAIN: Kočka v botách / Dům, co postavil Jack / Tři slepé myšky
(BB/art)
Matthew Hope, který se již definitivně stal expertem na trestní právo, opět vystupuje v úloze obhájce klientů, jejichž viny jsou podle mínění úřadu státního zástupce jako na talíři. Floridská Calusa prožívá nejeden žhavý případ a advokát se znovu a znovu mění v akčního soukromého detektiva a v bahně floridského podsvětí musí najít pachatele, aby prokázal nevinu svých klientů. A to hned ve třech příbězích, spojených do objemného svazku řady Omnibus.

O zachráněných zvířátkách

TIP TÝDNE – Pro děti
EVA BEŠŤÁKOVÁ: O zachráněných zvířátkách
(Knižní klub)
Pracovní sešit navazující volně na Písmenkové pohádky vypráví o dobrodružné cestě zelené ještěrky a mořského orla k dalekým ostrovům. Zvířátka, ryby, ptáci a stromy mají starosti – mění se jejich životní prostředí a ubližují jim lovci. Když se ocitne v ohrožení života člověk, spěchají mu na pomoc lékaři a záchranáři. Ohrožení živočichové a rostliny také potřebují pomoc. Možnosti, jak to udělat, najdou malí čtenáři v tomto pracovním sešitu, který kromě pohádky obsahuje mnoho zábavných otázek a úkolů na téma ochrany životního prostředí.

Tři tragédie

TIP TÝDNE – Klasika
WILLIAM SHAKESPEARE: Tři tragédie
(Odeon)
Ojedinělá dárková publikace, kterou nakladatelství původně připravilo k veletrhu Svět knihy, obsahuje ilustrované vydání tří slavných Shakespearových her. Romea a Julii, Hamleta a Othella, tentokrát nikoli v dnes nejslavnějších překladech shakespearovského specialisty Martina Hilského, nýbrž počeštěné dalším významným překladatelem Jiřím Joskem, doprovázejí působivé ilustrace Petra Uchnára. Kniha vyšla v luxusní úhledné vazbě a grafické úpravě.

Praha s dětmi na krku

TIP TÝDNE – Pro poučení
ALEXANDRA KOHOUTOVÁ: Praha s dětmi na krku
(Mladá fronta)
Průvodce pro návštěvníky Prahy s malými dětmi. Tradiční turistické objekty i trasy jsou zde nahlíženy s ohledem na dětské zájmy a potřeby. Poradí čtenářům, kde mohou děti bez problémů přebalit, kde pro ně dostanou zdravé jídlo nebo kde najdou dětská hřiště. Nabízí však také poutavé příběhy, s jejichž pomocí mohou rodiče v dětech probudit zvědavost a zájem o pražské památky. Aktualizované vydání je obohaceno přehlednými mapami, novými kapitolami i seznamem hřišť, center a restaurací přátelských k dětem.

Berlín

TIP TÝDNE – Komiks
JASON LUTES: Berlín, město kamene, kniha první
(BB/art)
"Berlín bude nejdelší a nejvytříbenější historický román v komiksovém médiu. Lutes si osvojil přirozený, čistý, evropský styl kresby, který připomíná Hergého Tintina… Tato kniha je stejně hutná jako ty nejlepší romány," píše britský Time. Obsah grafického románu zavádí čtenáře do roku 1928, kdy se nad Výmarskou republikou pomalu stahují mračna, ekonomika pokulhává, vláda porušuje podmínky příměří a nacistická i komunistická strana sílí. Přes to všechno je Berlín pořád pestré a kulturní velkoměsto, které poznáváme očima novináře, malířky, policisty, židovského studenta či matky samoživitelky. Tito lidé jsou spolutvůrci historie a nejistota jejich fiktivních životů na pozadí reálných historických událostí dodává komiksu jeho sílu.

Mistr a Markétka

TIP TÝDNE – Audiokniha
MICHAIL BULGAKOV: Mistr a Markétka
(Levné knihy)
Audio nahrávku románu, která ve formátu mp3 trvá téměř dvacet hodin, načetl v překladu Libora Dvořáka a režii Hany Kofránkové herec Jiří Ornest. Michail Bulgakov pracoval na svém mistrovském díle přes dvanáct let. Poslední stránky diktoval už slepý manželce. Román dokončil pouhých pět dní před smrtí. Přesto se jeho životní dílo stalo jednou z nejzásadních položek kánonu evropské literatury 20. století.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz