Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Je realita jen jednou z mnoha variant fikce?

  15:57aktualizováno  15:57
Jeden z nejvýznamnějších kanadských spisovatelů 20. století Mordecai Richler za svoji vtipnou postmoderní hříčku v solidním rozsahu získal literární cenu Giller Prize. A teď vychází v českém překladu.

Mordecai Richler | foto: Profimedia.cz

Barneyho verze

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
MORDECAI RICHLER: Barneyho verze
(Argo)
Vtipný a hubatý, půvabně upřímný pseudomemoár, který má za úkol "opravit" panující omyly o minulosti židovského filmového producenta Barneyho Panofského, který za svého života vypil moře whisky, miloval nesprávnou ženu, znal se s kdekým a zapletl se do kriminálního případu, jehož vinou se málem dostal na doživotí za mříže. Román si pohrává s typicky postmoderní spekulací o vztahu reality a fikce: jedna je variantou druhé a rozdíl mezi nimi postupně postrádá smyslu. V roce 2010 vznikl na motivy románu film (v české distribuci nesl název Barneyho ženy) s Paulem Giamattim v hlavní roli a s Dustinem Hoffmanem v roli vedlejší.

Evanovich

TIP TÝDNE - Napětí
JANET EVANOVICH: Za všechny prachy/Dvakrát řež, jednou měř/Než bys do tří napočítal
(BB/art)
Agentka Stephanie Plumová je holka od rány, s pořádně proříznutou pusou a unikátním postojem i stylem. Do všeho se vrhá střemhlav a ocitá se v nebezpečných situacích. Je odhodlána překonávat problémy, které se jí vytrvale staví do cesty, a prosadit se ve světě otrlých lovců zločinců. Ať už je to při snaze dopadnout výtečníka, který byl propuštěn na kauci a nedostavil se k soudu, mladíka, který podle všeho zastřelil svého nejlepšího kamaráda, teprve nedávno odešel z armády a je podezřele zazobaný, nebo zjistit, kam zmizel vlídný strýček Mo, majitel oblíbené cukrárny.

První encyklopedie přírody

TIP TÝDNE - Pro děti
První encyklopedie přírody
(Universum)
Další z řady prvních encyklopedií pro malé čtenáře a spisovatele představuje úžasný svět přírody. Děti se dozvědí, jak živočichové a rostliny žijí vedle sebe v nejrůznějším životním prostředí, od zmrzlé Arktidy, přes lesy mírného pásu a suché pouště až po tropické deštné lesy kolem rovníku. Snadno stravitelná fakta, čísla a hádanky umožňují malým přírodovědcům poznávat nové věci zábavnou formou.

Příliš hlučná samota

TIP TÝDNE - Klasika
BOHUMIL HRABAL: Příliš hlučná samota
(Mladá fronta)
Jedno z nejslavnějších děl Bohumila Hrabala vychází v rámci nového vydání jeho spisů. Dělník ve sběrně starého papíru Haňťa pracuje pětatřicet let ve sklepení sběrny u stařičkého lisu. Z hromad starého papíru zachraňuje vzácné knihy a shromažďuje je ve svém pokojíku, čte si v nich a tak je "proti své vůli vzdělán". Celá novela je vlastně vnitřní Haňťův monolog, psaný sonátovou formou se spoustou stále se vracejících motivů.

Encyklopedie zahradničení

TIP TÝDNE - Pro poučení
CHRISTOPHER BRICKELL (ed.): Encyklopedie zahradničení
(Knižní klub)
Podrobný praktický průvodce tvorbou zahrady a pěstováním okrasných i užitkových rostlin, obsáhlý zdroj informací pro amatérské i profesionální zahradníky, dozvědí se mnoho o plánování, zakládání a ošetřování zahrady, výběru a pěstování všech skupin okrasných rostlin, bylinek, ovoce a zeleniny. S pomocí publikace mohou čtenáři zakládat zahrady v bytě, nádobové zahrádky, využívat vodní prvky i pěstit trávníky. Nechybějí zásady množení rostlin, ani návod k boji proti škůdcům a chorobám rostlin.

Malý princ a větrná planeta

TIP TÝDNE - Komiks
GUILLAUME DORISON, DIANE FAYOLLE: Malý princ a větrná planeta
(Mladá fronta)
Francouzská literární klasika Antoina de Saint Exupéryho se dočkala komiksového pokračování. Malý princ a jeho věrná kamarádka Liška pronásledují vesmírem zlého Hada, který se snaží ničit jednu planetu po druhé. Našeptává obyvatelům planet zlé věci, oni se pak sami postarají o zkázu svého světa. V prvním díle se dostáváme na Větrnou planetu pohlcovanou ledem, neboť někdo zde krade vítr nezbytný k vyrábění tepla a energie, a tudíž k přežití. Na konci svazku najde čtenář speciální bonus: Malého prince v podání slavného komiksového kreslíře Moebiuse.

Lidojedi

TIP TÝDNE - Audiokniha
JAROSLAV RUDIŠ, PETR PÝCHA: Lidojedi
(Radioservis)
Hororová komedie, jež vypráví o tom, co všechno dokážou slušní lidé udělat pro peníze. Lidojedi jsou první původní rozhlasovou hru autorské dvojce Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha, která má za sebou několik adaptací svých divadelních her (Léto v Laponsku, Strange love, Salcburský guláš). Veřejnosti je známý především prozaik Jaroslav Rudiš, autor románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel. V režii Aleše Vrzáka hrají Oldřich Kaiser, Tatiana Vilhelmová, Jan Dolanský, Václav Neužil, Oldřich Vlach, Kryštof Hádek, Lukáš Hlavica a další.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz