Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Únik od civilizace jako Pamukova postmoderní hra

  16:27aktualizováno  16:27
Co se musí stát, aby člověk najednou ze dne na den zcela radikálně změnil svůj život? Stačí otevřít knihu, jejíž první slova znějí: "Jednoho dne jsem si přečetl knihu a celý můj život se změnil..."

Orhan Pamuk

Nový život

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ORHAN PAMUK: Nový život
(Argo)
Student architektury Osman propadne kouzlu záhadné knihy a ve stejné chvíli i překrásné dívce Canan, v jejíchž rukou knihu poprvé spatřil. Když Canan zničehonic zmizí, vydává se ji Osman hledat a zároveň odkrýt záhady světa popsaného v knize. Zanechává studia, opouští rodné město, matku, všechny dosavadní jistoty a vydává se na dalekou cestu s velmi mlhavým cílem. Nastupuje a vystupuje z autobusů, přijíždí do neznámých měst a zase je záhy opouští. Snaží se tak uniknout moderní civilizaci a nalézt cestu k tradičnímu způsobu života. Téma střetu modernity a tradice, Východu a Západu je v turecké společnosti neustále aktuální a patří k oblíbeným námětům románů držitele Nobelovy ceny Orhana Pamuka. Knihu, která vychází ve druhém vydání, lze ale vnímat i dalšími způsoby: jako napínavou road-movie s kriminální zápletkou, jako mystickou cestu za poznáním Boha a smyslu života. Pamukovo postmoderní putování je strhující příběh, kde si autor pohrává se čtenářem a líčí na něj pasti v podobě narážek a odkazů na další literární díla, až jej po dlouhém trmácení neznámými kouty Turecka přivede k překvapivému závěru.

Hlubší než hrob

TIP TÝDNE – Napětí
TAMI HOAG: Hlubší než hrob
(Knižní klub)
Čtyři školáci v Kalifornii v roce 1985 náhodně objeví v parku napůl pohřbenou mrtvolu mladé ženy se zalepenýma očima a ústy. K případu je povolán Vince Leone, agent FBI a odborník na tzv. profilování vraha. Obětí přibývá, roste i zájem médií, do pátrání se zaplétá také učitelka Anne Navarrová. Na povrch postupně vyplouvají místní dávná tajemství, bolestná, děsivá traumata však zůstávají skryta a zamlčena až do poslední chvíle.

Andersen

TIP TÝDNE – Pro děti
HANS CHRISTIAN ANDERSEN: Starý dům a jiné pohádky
(Albatros)
Výbor slavných i méně známých pohádek dánského klasika v překladech specialisty Františka Fröhlicha. Příběhy Křesadlo, Princezna na hrášku, Starý dům, Ole Zavřiočka, Slavík, Divoké labutě a další doprovázejí v tomto svazku kouzelné ilustrace Artuše Scheinera.

Goldfinger

TIP TÝDNE – Klasika
IAN FLEMING: Goldfinger
(Nakladatelství XYZ)
V kompletní řadě vydání literárních předloh slavných filmových bondovek dochází na jednu z nejslavnějších. Auric Goldfinger je obézní boháč se zálibou ve shromažďování zlata a s kontakty na zločinecké organizace. James Bond dostane za úkol zjistit, jak Goldfinger se zlatem obchoduje a jakým způsobem ho tajně pašuje. Zločinec má v souboji s agentem Jejího Veličenstva číslo 007 dlouhou dobu navrch, nebyl by to ale Bond, aby se karta neobrátila.

Migréna

TIP TÝDNE – Pro poučení
OLIVER SACKS: Migréna
(dybbuk)
Ve své další knize světoznámý neurolog Oliver Sacks netradičně pojednává o migréně, onemocnění, jež postihuje až pětinu žen a šest procent mužů. Detailním přiblížením této nemoci všem lidem s "bolestmi hlavy" ukazuje, že trpí nejspíše neurologickým, po všech stránkách složitým onemocněním, které v jejich životě sehrává jedinečnou roli a je jakýmsi jejich určitým a osobitým "výrazem". V knize se čtenář dozví podrobnosti jednotlivých případů i okolnosti, které je třeba brát v úvahu při léčbě tohoto náročně léčitelného onemocnění.

Captain America

TIP TÝDNE – Komiks
ED BRUBAKER ad.: Captain America – Kniha druhá
(BB/art)
Ed Brubaker dal čtenářům úplně nového Captaina Ameriku, který je mnohem přijatelnější než jeho původní podoba. Jeho hrdina se musí vyrovnávat nejen s jinou dobou, v níž se ocitl, ale také s minulostí. Captain America patří k nejznámějším komiksovým postavám, přesto byl u nás dlouho přehlížen, protože jeho americký patriotismus tak nějak vyšel z módy. Právě Brubaker ale zásadně proměnil černobílé vnímání bojovníka oblečeného do vlajky z hvězd a pruhů.

Keltské mýty a báje

TIP TÝDNE – Audiokniha
VLADIMÍR HULPACH: Keltské mýty a báje
(Popron Music)
Keltové jsou legendami opředeným, tajemným a záhadným evropským národem. K jejich historii, tradicím i hudbě se hlásíme i u nás. První zvuková nahrávka nejznámějších keltských pověstí vychází v interpretaci herců Vladimíra Javorského a Miroslava Táborského. Bájné keltské příběhy spisovatele Vladimíra Hulpacha rámují typické keltské melodie.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz