Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Únik od civilizace jako Pamukova postmoderní hra

  16:27aktualizováno  16:27
Co se musí stát, aby člověk najednou ze dne na den zcela radikálně změnil svůj život? Stačí otevřít knihu, jejíž první slova znějí: "Jednoho dne jsem si přečetl knihu a celý můj život se změnil..."

Orhan Pamuk

Nový život

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ORHAN PAMUK: Nový život
(Argo)
Student architektury Osman propadne kouzlu záhadné knihy a ve stejné chvíli i překrásné dívce Canan, v jejíchž rukou knihu poprvé spatřil. Když Canan zničehonic zmizí, vydává se ji Osman hledat a zároveň odkrýt záhady světa popsaného v knize. Zanechává studia, opouští rodné město, matku, všechny dosavadní jistoty a vydává se na dalekou cestu s velmi mlhavým cílem. Nastupuje a vystupuje z autobusů, přijíždí do neznámých měst a zase je záhy opouští. Snaží se tak uniknout moderní civilizaci a nalézt cestu k tradičnímu způsobu života. Téma střetu modernity a tradice, Východu a Západu je v turecké společnosti neustále aktuální a patří k oblíbeným námětům románů držitele Nobelovy ceny Orhana Pamuka. Knihu, která vychází ve druhém vydání, lze ale vnímat i dalšími způsoby: jako napínavou road-movie s kriminální zápletkou, jako mystickou cestu za poznáním Boha a smyslu života. Pamukovo postmoderní putování je strhující příběh, kde si autor pohrává se čtenářem a líčí na něj pasti v podobě narážek a odkazů na další literární díla, až jej po dlouhém trmácení neznámými kouty Turecka přivede k překvapivému závěru.

Hlubší než hrob

TIP TÝDNE – Napětí
TAMI HOAG: Hlubší než hrob
(Knižní klub)
Čtyři školáci v Kalifornii v roce 1985 náhodně objeví v parku napůl pohřbenou mrtvolu mladé ženy se zalepenýma očima a ústy. K případu je povolán Vince Leone, agent FBI a odborník na tzv. profilování vraha. Obětí přibývá, roste i zájem médií, do pátrání se zaplétá také učitelka Anne Navarrová. Na povrch postupně vyplouvají místní dávná tajemství, bolestná, děsivá traumata však zůstávají skryta a zamlčena až do poslední chvíle.

Andersen

TIP TÝDNE – Pro děti
HANS CHRISTIAN ANDERSEN: Starý dům a jiné pohádky
(Albatros)
Výbor slavných i méně známých pohádek dánského klasika v překladech specialisty Františka Fröhlicha. Příběhy Křesadlo, Princezna na hrášku, Starý dům, Ole Zavřiočka, Slavík, Divoké labutě a další doprovázejí v tomto svazku kouzelné ilustrace Artuše Scheinera.

Goldfinger

TIP TÝDNE – Klasika
IAN FLEMING: Goldfinger
(Nakladatelství XYZ)
V kompletní řadě vydání literárních předloh slavných filmových bondovek dochází na jednu z nejslavnějších. Auric Goldfinger je obézní boháč se zálibou ve shromažďování zlata a s kontakty na zločinecké organizace. James Bond dostane za úkol zjistit, jak Goldfinger se zlatem obchoduje a jakým způsobem ho tajně pašuje. Zločinec má v souboji s agentem Jejího Veličenstva číslo 007 dlouhou dobu navrch, nebyl by to ale Bond, aby se karta neobrátila.

Migréna

TIP TÝDNE – Pro poučení
OLIVER SACKS: Migréna
(dybbuk)
Ve své další knize světoznámý neurolog Oliver Sacks netradičně pojednává o migréně, onemocnění, jež postihuje až pětinu žen a šest procent mužů. Detailním přiblížením této nemoci všem lidem s "bolestmi hlavy" ukazuje, že trpí nejspíše neurologickým, po všech stránkách složitým onemocněním, které v jejich životě sehrává jedinečnou roli a je jakýmsi jejich určitým a osobitým "výrazem". V knize se čtenář dozví podrobnosti jednotlivých případů i okolnosti, které je třeba brát v úvahu při léčbě tohoto náročně léčitelného onemocnění.

Captain America

TIP TÝDNE – Komiks
ED BRUBAKER ad.: Captain America – Kniha druhá
(BB/art)
Ed Brubaker dal čtenářům úplně nového Captaina Ameriku, který je mnohem přijatelnější než jeho původní podoba. Jeho hrdina se musí vyrovnávat nejen s jinou dobou, v níž se ocitl, ale také s minulostí. Captain America patří k nejznámějším komiksovým postavám, přesto byl u nás dlouho přehlížen, protože jeho americký patriotismus tak nějak vyšel z módy. Právě Brubaker ale zásadně proměnil černobílé vnímání bojovníka oblečeného do vlajky z hvězd a pruhů.

Keltské mýty a báje

TIP TÝDNE – Audiokniha
VLADIMÍR HULPACH: Keltské mýty a báje
(Popron Music)
Keltové jsou legendami opředeným, tajemným a záhadným evropským národem. K jejich historii, tradicím i hudbě se hlásíme i u nás. První zvuková nahrávka nejznámějších keltských pověstí vychází v interpretaci herců Vladimíra Javorského a Miroslava Táborského. Bájné keltské příběhy spisovatele Vladimíra Hulpacha rámují typické keltské melodie.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz