Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Svět peněz ovládaný ze sedadla pojízdné „cosmopolis“

  15:34aktualizováno  15:34
Don DeLillo nám představuje zhuštěný mikrokosmos moderního obchodního světa, kterému vládne sebestředný a bezohledný člověk. Moc peněz kombinovaná s nejmodernější technikou nabízí neomezené možnosti. Může si jí být ale skálopevně jistý?

Don DeLillo | foto: Profimedia.cz

Cosmopolis

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
DON DeLILLO: Cosmopolis
(Odeon)
O románu jednoho z nejvýznamnějších současných amerických autorů se letos bude asi hodně mluvit – v kinech se totiž obejví jeho filmové zpracování v režii slavného Davida Cronenberga (Moucha, Nahý oběd, Crash). Mladý makléř Eric Packer je majitelem superluxusní limuzíny vybavené obrazovkami, nemocničním stolkem a toaletou, ale i bytu s osmačtyřiceti místnostmi a vyřazeného sovětského bombardéru. Jeho "kosmopolí" je ale právě limuzína. Přímo v ní se Eric setkává se svými poradci, ale také s lékařem či manželkou, a přitom na obrazovce vidí veškerá čísla, která jako investor potřebuje, zatímco na jiné běží obrázky ubodaného ředitele Mezinárodního měnového fondu. Občas se Eric rozhodne z vozu vystoupit, a pak se ocitá mimo svět, který tak skvěle ovládá. K lidem, kteří jsou mimo jeho dosah, nakonec patří i muž, který si ho náhodou vyhlédne a zkříží mu cestu.

Spasitel

TIP TÝDNE – Napětí
JO NESBØ: Spasitel
(Kniha Zlín)
Šestý román volné série případů nekonvenčního vyšetřovatele Harryho Holea z dílny módního norského spisovatele. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později je na akci Armády spásy v Oslu zastřelen voják. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Zastřelil však nesprávného muže a jeho návrat do vlasti se odkládá. Policie v čele s Harrym Holem je mu na stopě a vyšetřovatel se musí uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle.

Jak byla vosa Marclka ráda, že je

TIP TÝDNE – Pro děti
MICHAL ČUNDERLE: Jak byla vosa Marcelka ráda, že je
(Brkola)
Marcelka je vosa, nemá křidélka a létá invalidním letadélkem. Jarun a Marun jsou komáři, křidélka mají a dělají do techniky. Jednoho dne to dají dohromady a spadnou do dobrodružství, při nichž se dech tají a bránice třese. Už druhé vydání hravého vyprávění ve dvanácti kapitolách, se čtyřiapadesáti celostránkovými obrázky Jakuba Zicha, pro čtenáře od pěti let. Přílohou je audioCD se čtením z knížky a hudbou Přemysla Ruta.

Údolí včel

TIP TÝDNE – Klasika
VLADIMÍR KÖRNER: Údolí včel
(Plus)
Scénář k stejnojmennému filmu Františka Vláčila z roku 1967 napsal Vladimír Körner o deset let dříve než novelu. Příběh se odehrává v druhé polovině třináctého století. Líčí životní a duchovní střet dvou přátel a křižáků Ondřeje z Vlkova a Armina von Heide. Knížka přímo dýchá syrovou atmosférou středověkých míst a časů, v nichž se odehrává věčně lidský příběh lásky a nenávisti. Nejen mladý český šlechtic Ondřej, ale ani jeho přítel z křižáckého řádu Armin neunese úděl odříkání a pokory – oba propadnou lásce. Ve Vláčilové filmu je ztvárnili Petr Čepek a Jan Kačer.

Kinematografie zapomnění

TIP TÝDNE – Pro poučení
ŠTĚPÁN HULÍK: Kinematografie zapomnění
(Academia)
Kniha je pokusem o zachycení přelomového období konce reformního procesu roku 1968 a počátku normalizace v jedné z oblastí československé kultury, v kinematografii. V úvodu knihy zachycuje autor krátkou etapu pražského jara a úspěchy, jichž se domácím filmařům podařilo v této době dosáhnout. Dále se věnuje řadě tzv. "trezorových" filmů, které už ve své době nesměly být uvedeny do kin. Zachycuje konec "nové vlny" i osudy jednotlivých filmařů řazených do tohoto proudu v prvních normalizačních letech a popisuje mechanismus čistek v domácím filmu na počátku sedmdesátých let.

Thorgal

TIP TÝDNE – Komiks
GRZEGORZ ROSINSKI, JEAN VAN HAMME: Thorgal 1 – Zrazená čarodějka
(CooBoo)
V roce 1976 se polský kreslíř Grzegorz Rosiński spojil s významným belgickým scenáristou Jeanem Van Hammem, aby vytvořili společný komiks. Když hledali vhodné téma, rozhodli se pro historickou látku, protože Rosiński měl oprávněné obavy z tehdejší polské cenzury. Oba měli slabost pro Vikingy, a tak Van Hamme napsal třicetistránkový příběh z raně středověkého Norska, který pod názvem Zrazená čarodějka vyšel v roce 1977 na pokračování v belgickém týdeníku Tintin a o rok později také v polském časopise Relax.

Nové povídky

TIP TÝDNE – Audiokniha
ZDENĚK SVĚRÁK: Nové povídky
(Supraphon)
Nové povídky přinesly svému autorovi ocenění za nejprodávanější knihu Český bestseller 2011. Navazují na čtyři roky starou sbírku Povídky, která se po svém vydání stala jednou z nejprodávanějších knih roku. Audiokniha Nové povídky Zdeňka Svěráka pro klasický obchod vychází na dvou CD a obsahuje šest povídek z devíti: Betlémské světlo, Sraz naší třídy, Nákup, O slušném taxikáři, Ve vlaku, Ujetá láska. Vypravěčem je sám autor, jen jednu povídku nazvanou Nákup čte Daniela Kolářová.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz