Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Svět peněz ovládaný ze sedadla pojízdné „cosmopolis“

  15:34aktualizováno  15:34
Don DeLillo nám představuje zhuštěný mikrokosmos moderního obchodního světa, kterému vládne sebestředný a bezohledný člověk. Moc peněz kombinovaná s nejmodernější technikou nabízí neomezené možnosti. Může si jí být ale skálopevně jistý?

Don DeLillo | foto: Profimedia.cz

Cosmopolis

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
DON DeLILLO: Cosmopolis
(Odeon)
O románu jednoho z nejvýznamnějších současných amerických autorů se letos bude asi hodně mluvit – v kinech se totiž obejví jeho filmové zpracování v režii slavného Davida Cronenberga (Moucha, Nahý oběd, Crash). Mladý makléř Eric Packer je majitelem superluxusní limuzíny vybavené obrazovkami, nemocničním stolkem a toaletou, ale i bytu s osmačtyřiceti místnostmi a vyřazeného sovětského bombardéru. Jeho "kosmopolí" je ale právě limuzína. Přímo v ní se Eric setkává se svými poradci, ale také s lékařem či manželkou, a přitom na obrazovce vidí veškerá čísla, která jako investor potřebuje, zatímco na jiné běží obrázky ubodaného ředitele Mezinárodního měnového fondu. Občas se Eric rozhodne z vozu vystoupit, a pak se ocitá mimo svět, který tak skvěle ovládá. K lidem, kteří jsou mimo jeho dosah, nakonec patří i muž, který si ho náhodou vyhlédne a zkříží mu cestu.

Spasitel

TIP TÝDNE – Napětí
JO NESBØ: Spasitel
(Kniha Zlín)
Šestý román volné série případů nekonvenčního vyšetřovatele Harryho Holea z dílny módního norského spisovatele. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později je na akci Armády spásy v Oslu zastřelen voják. Chorvatský nájemný vrah s červeným šátkem kolem krku dokončil svůj poslední úkol a opouští nepozorován místo činu. Zastřelil však nesprávného muže a jeho návrat do vlasti se odkládá. Policie v čele s Harrym Holem je mu na stopě a vyšetřovatel se musí uchýlit k ještě nekonvenčnějším postupům než obvykle.

Jak byla vosa Marclka ráda, že je

TIP TÝDNE – Pro děti
MICHAL ČUNDERLE: Jak byla vosa Marcelka ráda, že je
(Brkola)
Marcelka je vosa, nemá křidélka a létá invalidním letadélkem. Jarun a Marun jsou komáři, křidélka mají a dělají do techniky. Jednoho dne to dají dohromady a spadnou do dobrodružství, při nichž se dech tají a bránice třese. Už druhé vydání hravého vyprávění ve dvanácti kapitolách, se čtyřiapadesáti celostránkovými obrázky Jakuba Zicha, pro čtenáře od pěti let. Přílohou je audioCD se čtením z knížky a hudbou Přemysla Ruta.

Údolí včel

TIP TÝDNE – Klasika
VLADIMÍR KÖRNER: Údolí včel
(Plus)
Scénář k stejnojmennému filmu Františka Vláčila z roku 1967 napsal Vladimír Körner o deset let dříve než novelu. Příběh se odehrává v druhé polovině třináctého století. Líčí životní a duchovní střet dvou přátel a křižáků Ondřeje z Vlkova a Armina von Heide. Knížka přímo dýchá syrovou atmosférou středověkých míst a časů, v nichž se odehrává věčně lidský příběh lásky a nenávisti. Nejen mladý český šlechtic Ondřej, ale ani jeho přítel z křižáckého řádu Armin neunese úděl odříkání a pokory – oba propadnou lásce. Ve Vláčilové filmu je ztvárnili Petr Čepek a Jan Kačer.

Kinematografie zapomnění

TIP TÝDNE – Pro poučení
ŠTĚPÁN HULÍK: Kinematografie zapomnění
(Academia)
Kniha je pokusem o zachycení přelomového období konce reformního procesu roku 1968 a počátku normalizace v jedné z oblastí československé kultury, v kinematografii. V úvodu knihy zachycuje autor krátkou etapu pražského jara a úspěchy, jichž se domácím filmařům podařilo v této době dosáhnout. Dále se věnuje řadě tzv. "trezorových" filmů, které už ve své době nesměly být uvedeny do kin. Zachycuje konec "nové vlny" i osudy jednotlivých filmařů řazených do tohoto proudu v prvních normalizačních letech a popisuje mechanismus čistek v domácím filmu na počátku sedmdesátých let.

Thorgal

TIP TÝDNE – Komiks
GRZEGORZ ROSINSKI, JEAN VAN HAMME: Thorgal 1 – Zrazená čarodějka
(CooBoo)
V roce 1976 se polský kreslíř Grzegorz Rosiński spojil s významným belgickým scenáristou Jeanem Van Hammem, aby vytvořili společný komiks. Když hledali vhodné téma, rozhodli se pro historickou látku, protože Rosiński měl oprávněné obavy z tehdejší polské cenzury. Oba měli slabost pro Vikingy, a tak Van Hamme napsal třicetistránkový příběh z raně středověkého Norska, který pod názvem Zrazená čarodějka vyšel v roce 1977 na pokračování v belgickém týdeníku Tintin a o rok později také v polském časopise Relax.

Nové povídky

TIP TÝDNE – Audiokniha
ZDENĚK SVĚRÁK: Nové povídky
(Supraphon)
Nové povídky přinesly svému autorovi ocenění za nejprodávanější knihu Český bestseller 2011. Navazují na čtyři roky starou sbírku Povídky, která se po svém vydání stala jednou z nejprodávanějších knih roku. Audiokniha Nové povídky Zdeňka Svěráka pro klasický obchod vychází na dvou CD a obsahuje šest povídek z devíti: Betlémské světlo, Sraz naší třídy, Nákup, O slušném taxikáři, Ve vlaku, Ujetá láska. Vypravěčem je sám autor, jen jednu povídku nazvanou Nákup čte Daniela Kolářová.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

RECENZE: Kateřina Tučková si odskočila od románu. Je to škoda

O osudy vyhnaných Němců se začala spisovatelka Kateřina Tučková zajímat, když...

Spisovatelka Kateřina Tučková napsala svou první divadelní hru. Jako vždy si vybrala skvělý námět, provedla poctivou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz