Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: O výjimečných schopnostech karpatských bohyň

  15:15aktualizováno  15:15
Nový román Kateřiny Tučkové, autorky Vyhnání Gerty Schnirch, za které získala Cenu čtenářů v anketě Magnesia Litera 2010, zavádí čtenáře mezi ještě nedávno žijící postavy pohybující se mezi magií a realitou.

Spisovatelka Kateřina Tučková má tvůrčí periodu asi tři roky. Takže na další dílo si počkáme ještě aspoň rok. | foto: Archiv autorky

Žítkovské bohyně

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
KATEŘINA TUČKOVÁ: Žítkovské bohyně
(Host)
Nyní přináší fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie, a to za využití reálných postav a historických dokumentů, ale pochopitelně i notné dávky autorské fabulace. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené prý výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Hlavní postava románu Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci 90. let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice.

Velká kniha příběhů

TIP TÝDNE – Napětí
NEIL GAIMAN & AL SARRANTONIO (ed.): Velká kniha příběhů pro XXI. století
(Plus)
Pro povídkovou antologii spojili své síly hvězda žánru fantasy Neil Gaiman a zkušený editor Al Sarrantonio. Soupis autorů obsažených v této knize, představující 27 textů, je více než působivý, od hvězd současného anglosaského mainstreamu, jako jsou Roddy Doyle, Joyce Carol Oatesová nebo Chuck Palahniuk až k stálicím literárního hororu a fantasy Dianě Wynne Jonesové, Richardu Adamsovi či Joe R. Lansdaleovi. Samozřejmě nechybí ani povídka od samotného Neila Gaimana.

Strakaté pohádky

TIP TÝDNE – Pro děti
FRANTIŠEK NEPIL: Strakaté pohádky
(Knižní klub)
Pohádky, nalezené v pozůstalosti, psal populární autor nejspíše na začátku 70. let. K souboru, který připravoval autor, přidaly editorky další čtyři pohádky, které vznikly zhruba ve stejné době a byly uveřejněny v dětských časopisech. Malé čtenáře potěší jemně humorné příběhy o tom, jak v jednom království rozbitá splachovací nádržka málem způsobila popravu instalatéra, co se stane, když děti nedojídají jídlo na talíři, když se dva překrásní rodiče bojí, že se jim narodí dítě a nebude se jim podobat nebo když dojde k tomu, že si lidé vymění kůže.

Nick Hornby

TIP TÝDNE – Klasika
NICK HORNBY: Fotbalová horečka/Všechny moje lásky/Jak na věc
(BB/art)
Ačkoli Britovi Nicku Hornbymu teprve táhne na pětapadesátku, patří bezesporu mezi žijící literární klasiky. V edici Omnibus jsou obsaženy tři jeho patrně nejznámější knihy. Fotbalová horečka se stala záhy po svém vydání v roce 1992 pro anglické fotbalové fanoušky kultovní knihou. Všechny moje lásky mistrně a velmi vtipně propojují průměrný život s jeho odrazem v populární hudbě. Jak na věc je příběhem dvanáctiletého kluka z rozpadlé rodiny, který se snaží najít místo uvnitř své generace.

Historie gulagu

TIP TÝDNE – Pro poučení
OLEG V. CHLEVŇUK: Historie gulagu
(BB/art)
Na rozdíl od Solženicyna, Šalamova a dalších, kdo o stalinských lágrech psali z vlastní zkušenosti a podle vyprávění jiných vězňů, je autor této knihy historik, vědecký pracovník Státního archivu Ruské federace. Z nedávno otevřených státních i stranických archivních fondů získal informace dříve nedostupné a popsal s odborným odstupem vývoj systému od politického nástroje ke zdroji levné otrocké práce, a to v jeho prvních dvaceti letech, do začátku sovětsko-německé války. V jeho vlasti se vydání teprve chystá, v angličtině kniha již vyšla v Yale University Press.

Star Wars

TIP TÝDNE – Komiks
Star Wars – X-Wing: Eskadra Rogue, kniha první
(BB/art)
Z nejlepších vesmírných pilotů povstalecké Aliance se v této sbírce příběhů stávají obránci Nové republiky. V čele týmu špičkových letců, známých po celé galaxii jako eskadra Rogue, stojí Wedge Antilles, hrdina bitvy o Endor. Poprvé se setkáváme s Rogues a dozvídáme se, co se dělo v galaxii bezprostředně po Návratu Jediho, kdy se nejlepší piloti povstalců pustili do boje se zbytky Impéria a likvidovali veškeré jeho pokusy zastrašovat a ovládat galaxii. Z původní čtyřdílné minisérie X-wing: eskadra Rogue nakonec vznikla komiksová série, která čítala 35 sešitů.

Ucho

TIP TÝDNE – Audiokniha
JAN PROCHÁZKA, LENKA PROCHÁZKOVÁ: Ucho
(Radioservis)
Poprvé uvedlo divadelní adaptaci scénáře slavného trezorového filmu Ucho Jana Procházky z pera jeho dcery Lenky Procházkové brněnské Hadivadlo v režii Ondřeje Elbela v lednu 2010. Zakrátko měla premiéru i inscenace Moravského divadla Olomouc v režii Michala Bureše. Rozhlasová verze olomoucké inscenace v úpravě a režii Michala Bureše vznikla na konci roku 2010. V hlavních rolích Ludvíka a Anny excelují Igor Bareš a Ivana Plíhalová.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Tom Hanks vydává knihu. Jako by to psal Forrest Gump, nešetří ho kritici

Tom Hanks (Los Angeles, 18. ledna 2017)

V češtině vyjde literární debut amerického herce Toma Hankse. Soubor povídek s názvem Neobvyklý typ vydá ostravské...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Najdete na iDNES.cz