Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: O výjimečných schopnostech karpatských bohyň

  15:15aktualizováno  15:15
Nový román Kateřiny Tučkové, autorky Vyhnání Gerty Schnirch, za které získala Cenu čtenářů v anketě Magnesia Litera 2010, zavádí čtenáře mezi ještě nedávno žijící postavy pohybující se mezi magií a realitou.

Spisovatelka Kateřina Tučková má tvůrčí periodu asi tři roky. Takže na další dílo si počkáme ještě aspoň rok. | foto: Archiv autorky

Žítkovské bohyně

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
KATEŘINA TUČKOVÁ: Žítkovské bohyně
(Host)
Nyní přináší fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie, a to za využití reálných postav a historických dokumentů, ale pochopitelně i notné dávky autorské fabulace. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené prý výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Hlavní postava románu Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci 90. let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice.

Velká kniha příběhů

TIP TÝDNE – Napětí
NEIL GAIMAN & AL SARRANTONIO (ed.): Velká kniha příběhů pro XXI. století
(Plus)
Pro povídkovou antologii spojili své síly hvězda žánru fantasy Neil Gaiman a zkušený editor Al Sarrantonio. Soupis autorů obsažených v této knize, představující 27 textů, je více než působivý, od hvězd současného anglosaského mainstreamu, jako jsou Roddy Doyle, Joyce Carol Oatesová nebo Chuck Palahniuk až k stálicím literárního hororu a fantasy Dianě Wynne Jonesové, Richardu Adamsovi či Joe R. Lansdaleovi. Samozřejmě nechybí ani povídka od samotného Neila Gaimana.

Strakaté pohádky

TIP TÝDNE – Pro děti
FRANTIŠEK NEPIL: Strakaté pohádky
(Knižní klub)
Pohádky, nalezené v pozůstalosti, psal populární autor nejspíše na začátku 70. let. K souboru, který připravoval autor, přidaly editorky další čtyři pohádky, které vznikly zhruba ve stejné době a byly uveřejněny v dětských časopisech. Malé čtenáře potěší jemně humorné příběhy o tom, jak v jednom království rozbitá splachovací nádržka málem způsobila popravu instalatéra, co se stane, když děti nedojídají jídlo na talíři, když se dva překrásní rodiče bojí, že se jim narodí dítě a nebude se jim podobat nebo když dojde k tomu, že si lidé vymění kůže.

Nick Hornby

TIP TÝDNE – Klasika
NICK HORNBY: Fotbalová horečka/Všechny moje lásky/Jak na věc
(BB/art)
Ačkoli Britovi Nicku Hornbymu teprve táhne na pětapadesátku, patří bezesporu mezi žijící literární klasiky. V edici Omnibus jsou obsaženy tři jeho patrně nejznámější knihy. Fotbalová horečka se stala záhy po svém vydání v roce 1992 pro anglické fotbalové fanoušky kultovní knihou. Všechny moje lásky mistrně a velmi vtipně propojují průměrný život s jeho odrazem v populární hudbě. Jak na věc je příběhem dvanáctiletého kluka z rozpadlé rodiny, který se snaží najít místo uvnitř své generace.

Historie gulagu

TIP TÝDNE – Pro poučení
OLEG V. CHLEVŇUK: Historie gulagu
(BB/art)
Na rozdíl od Solženicyna, Šalamova a dalších, kdo o stalinských lágrech psali z vlastní zkušenosti a podle vyprávění jiných vězňů, je autor této knihy historik, vědecký pracovník Státního archivu Ruské federace. Z nedávno otevřených státních i stranických archivních fondů získal informace dříve nedostupné a popsal s odborným odstupem vývoj systému od politického nástroje ke zdroji levné otrocké práce, a to v jeho prvních dvaceti letech, do začátku sovětsko-německé války. V jeho vlasti se vydání teprve chystá, v angličtině kniha již vyšla v Yale University Press.

Star Wars

TIP TÝDNE – Komiks
Star Wars – X-Wing: Eskadra Rogue, kniha první
(BB/art)
Z nejlepších vesmírných pilotů povstalecké Aliance se v této sbírce příběhů stávají obránci Nové republiky. V čele týmu špičkových letců, známých po celé galaxii jako eskadra Rogue, stojí Wedge Antilles, hrdina bitvy o Endor. Poprvé se setkáváme s Rogues a dozvídáme se, co se dělo v galaxii bezprostředně po Návratu Jediho, kdy se nejlepší piloti povstalců pustili do boje se zbytky Impéria a likvidovali veškeré jeho pokusy zastrašovat a ovládat galaxii. Z původní čtyřdílné minisérie X-wing: eskadra Rogue nakonec vznikla komiksová série, která čítala 35 sešitů.

Ucho

TIP TÝDNE – Audiokniha
JAN PROCHÁZKA, LENKA PROCHÁZKOVÁ: Ucho
(Radioservis)
Poprvé uvedlo divadelní adaptaci scénáře slavného trezorového filmu Ucho Jana Procházky z pera jeho dcery Lenky Procházkové brněnské Hadivadlo v režii Ondřeje Elbela v lednu 2010. Zakrátko měla premiéru i inscenace Moravského divadla Olomouc v režii Michala Bureše. Rozhlasová verze olomoucké inscenace v úpravě a režii Michala Bureše vznikla na konci roku 2010. V hlavních rolích Ludvíka a Anny excelují Igor Bareš a Ivana Plíhalová.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz