Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Cesta může být cíl. I v Polsku

  16:21aktualizováno  16:21
Satan prý nemůže na toho, kdo je v neustálém pohybu, věřila v 18. století pravoslavná sekta, říkající si Běguni. O tom, jestli to platí i dnes, přemýšlí ve svém posledním stejnojmenném románu významná polská autorka.

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková | foto: http://tokarczuk.wydawnictwoliterackie.pl

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
OLGA TOKARCZUKOVÁ: Běguni
(Host)
"Když se vydávám na cestu, mizím z map. Nikdo neví, kde jsem. V bodě, ze kterého jsem vyšla, nebo v bodě, ke kterému mířím? Existuje vůbec nějaké mezi? ... Myslím, že takových jako já je hodně. Zmizelých, nepřítomných. Zjevují se náhle na terminálech příletů a začínají existovat, když jim úředníci dají do pasu razítko anebo když jim vlídný recepční v nějakém hotelu vtiskne do ruky klíč." Jedna z nejpopulárnějších polských spisovatelek současnosti (nar. 1962) napsala originální a velmi osobní román, ve kterém se pokouší nejen dobrat odpovědí na otázku, co některé z nás nutí stále se přesouvat z místa na místo, ale také také zobecnit prostředí "poutníků" (titulní běguni) v kontextu chaosu dnešního světa. O tom, že se jí to daří, svědčí nejen postavení knihy mezi polskými bestsellery, ale také nejvýznamnější tamní literární cena Nike 2008.

TIP TÝDNE - Napětí
SABINE THIESLEROVÁ: Sběratel dětí
(Knižní klub)
Anně a jejímu manželovi při dovolené v Toskánsku beze stopy zmizel jejich devítiletý syn Felix, který si hrál před domem. Policejní pátrání je bezvýsledné a oni se musí vrátit domů bez dítěte. Po deseti letech se Anna vrací, aby zjistila, co se tenkrát stalo. V liduprázdném údolí si od charizmatického Němce Enrika kupuje romantický vodní mlýn. Muž ji fascinuje a Anna mu zanedlouho ve všem slepě důvěřuje. Netuší, že tento šarmantní muž je masový vrah, který v Německu i Itálii zavraždil celou řadu dětí a už dlouhá léta se nikým neobtěžován schovává v toskánských horách.

TIP TÝDNE - Pro děti
OLDŘICH RŮŽIČKA, JAN KLIMEŠ: Tajemství slavkovského pokladu
(B4U Publishing)
Dobrodružná kniha-hra svým stylem a pojetím volně navazuje na knihu Poklad kapitána Williama Kidda (více zde). Tentokrát zavede čtenáře do počátku devatenáctého století, kdy se nedaleko moravského Slavkova odehrávala legendární bitva tří císařů. Pojí se zde dobrodružství a zábava s poznáváním historie. Příběh Jakuba a jeho strýce Františka je založený na skutečných událostech prosincových dní roku 1805 a po nichž o dvacet tři let později následovala neméně dramatická dohra. Kniha přináší interaktivní zážitek v podobě nedořešených úkolů, indicií a tajenek, které musí děti řešit spolu s hlavními hrdiny.

TIP TÝDNE - Klasika
VLADIMIR NABOKOV: Mášeňka
(Paseka)
V postupně vydávaném souborném díle klasika ruské exilové literatury (1899 - 1977) dochází na jeho první, značně autobiografický román, napsaný v polovině 20. let v berlínské emigraci a vycházející z vzpomínek na dospívání v předrevolučním Rusku. Autor sám přiznal, že dílo pro něj bylo "terapeutickým prostředkem", který mu pomáhal odpoutat se od sebe sama a nasytit touhu po první lásce a ztracené vlasti. Vykresluje nejen silný příběh neutuchajícího citového vztahu hlavního hrdiny, ale také potemnělý způsob života ruské emigrace v neutěšeném berlínském prostředí.

TIP TÝDNE - Pro poučení
GILES SPARROW: Vesmírné výpravy
(Knižní klub)
Další kousek převzatý z produkce londýnského nakladatelství Dorling Kindersley, zaměřujícího se na výpravné publikace z nejrůznějších oborů lidské činnosti. Tato "kosmická encyklopedie" pomocí přehledných ilustrativních textů, časových os, tabulek, technických dat a spousty fotografií mapuje dobývání vesmíru člověkem. Seznamuje čtenáře i s tím, do jaké míry kosmonautika změnila život na Zemi a nakolik ovlivnily náš pohled na vesmír. Obsahuje rovněž stručné životopisy osobností a příběhy vědeckých objevů a technických vynálezů od raných průkopníků až po očekávanou budoucnost.

TIP TÝDNE - Audiokniha
PETR HORA: Toulky českou minulostí 51 - 100
(Radioservis)
Jeden z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů vznikl péčí redaktora brněnského studia Českého rozhlasu Josefa Veselého. Za základ posloužila neméně populární série populárně-vědeckých historických knih Petra Hory-Hořejše. Druhá padesátka z dnes už více než 650dílného (!) seriálu, v němž účinkují mj. známí brněnští herci Igor Bareš a František Derfler, pokrývá období od knížete Břetislava I. po Václava III., a dozvíme se tak mj. o vzniku Kosmovy kroniky, pozadí vzniku Zlaté buly sicilské, o bojích českých vladařů proti Mongolům i vzájemně proti sobě samým.

DÁLE VYŠLO:
MICHAL LUTOVSKÝ: Po stopách prvních Přemyslovců III.
(Libri)
Závěrečný díl volné trilogie, vymezený lety 1012 - 1055 a vládou knížat Oldřicha a Břetislava I., mapuje významné lokality nejen u nás, ale i v okolní Evropě. Autor, známý archeolog, zavádí čtenáře do středověkého světa na počátku českého státu v době jeho krize i nového rozmachu na základě dochovaných písemných i archeologických pramenů.

ÉILÍS NÍ DHUIBHNE: Lišák, vlaštovka a strašák do zelí (Kniha Zlín)
Irská autorka na příběhu Anny Kareninové transponovaného do dublinského literárního prostředí satiricky komentuje nešvary a neduhy současné kulturní elity své země a zároveň přináší nový pohled na téma rodinných a mezilidských vztahů.

HANS WOLFGANG SCHUMANN: Svět buddhistických obrazů (Academia)
Souhrnná příručka ikonografie buddhismu ztvárňuje a vysvětluje veškeré nadpozemské bytosti, jež jsou v duchovním životě severní Indie stejně jako Tibetu, Nepálu, Bhútánu a Mongolska předmětem vzývání a uctívání, ale také velké osobnosti z dějin buddhistického učení.

RICHARD HAWKE: Mrazivý den v pekle (BB/art)
Autorův druhý temný thriller opět přivádí na scénu sarkastického soukromého detektiva Fritze Maloneho. Tentokrát vyšetřuje sérii vražd žen z prostředí takzvané vyšší newyorské společnosti.

JAMES WOODALL: John Lennon & Yoko Ono (Albatros plus)
Kniha britského novináře popisuje bouřlivý vztah kdysi velmi kontroverzní umělecké dvojice. Snaží se mimo jiné najít klíč k věčné otázce, nakolik Yoko Ono zavinila konec Beatles a líčí vliv japonské výtvarnice na Lennonovu sólovou tvorbu.

ANDRÉ-MARCEL ADAMEK: Květinová puška (Argo)
Za románový příběh, spojující minulost se současností, svět kouzel, rytířů a duchů se světem farmářů, jako je vypravěč Klotar, získal jeho belgický autor v roce 1974 prestižní Rosselovu cenu.

MURIEL BARBERYOVÁ: S elegancí ježka (Host)
Bestseller francouzské autorky vypráví zdánlivě prostý, ale ojedinělý příběh dvou protagonistek, čtyřiapadesátileté naoko nerudné, avšak vzdělané a sečtělé domovnice Renée, a dvanáctileté dívky Palomy z bohaté rodiny z téhož domu.

DAVID LEWIS-WILLIAMS, DAVID PEARCE: Uvnitř neolitické mysli (Academia)
Autoři zkoumají složitou pavučinu víry, mýtů a společnosti v neolitickém období, kdy se zrodilo zemědělství a třídně rozdělená společnost, jak ji známe dnes. Zaměřují se na Blízký východ s jeho kultovními stavbami a ukládáním lebek a západní Evropu s jejími kamennými monumenty staršími než egyptské pyramidy.

JAN REJŽEK: Nic moc (Nakladatelství XYZ)
Nové společné vydání dvou básnických sbírek známého kulturního kritika: Nic moc z roku 1980 a Jam session na Starém bělidle (1988). Jeho vesměs volným veršem psaným básním nechybí svérázný humor ani jemné dobové narážky. Text O smutné Karelgotě je znám z písňového podání zpěvačky Heleny Arnetové.

WARREN G. HARRIS: Clark Gable (BB/art)
Životní osudy jedné z největších filmových hvězd minulého století, jejíž kouzlo přivádělo ve své době mnohé ženy k mdlobám, popisuje autor této biografie věcně, spolehlivě, na základě solidního studia pramenů, bez snahy o lacinou senzaci.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz