Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Cesta může být cíl. I v Polsku

  16:21aktualizováno  16:21
Satan prý nemůže na toho, kdo je v neustálém pohybu, věřila v 18. století pravoslavná sekta, říkající si Běguni. O tom, jestli to platí i dnes, přemýšlí ve svém posledním stejnojmenném románu významná polská autorka.

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková | foto: http://tokarczuk.wydawnictwoliterackie.pl

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
OLGA TOKARCZUKOVÁ: Běguni
(Host)
"Když se vydávám na cestu, mizím z map. Nikdo neví, kde jsem. V bodě, ze kterého jsem vyšla, nebo v bodě, ke kterému mířím? Existuje vůbec nějaké mezi? ... Myslím, že takových jako já je hodně. Zmizelých, nepřítomných. Zjevují se náhle na terminálech příletů a začínají existovat, když jim úředníci dají do pasu razítko anebo když jim vlídný recepční v nějakém hotelu vtiskne do ruky klíč." Jedna z nejpopulárnějších polských spisovatelek současnosti (nar. 1962) napsala originální a velmi osobní román, ve kterém se pokouší nejen dobrat odpovědí na otázku, co některé z nás nutí stále se přesouvat z místa na místo, ale také také zobecnit prostředí "poutníků" (titulní běguni) v kontextu chaosu dnešního světa. O tom, že se jí to daří, svědčí nejen postavení knihy mezi polskými bestsellery, ale také nejvýznamnější tamní literární cena Nike 2008.

TIP TÝDNE - Napětí
SABINE THIESLEROVÁ: Sběratel dětí
(Knižní klub)
Anně a jejímu manželovi při dovolené v Toskánsku beze stopy zmizel jejich devítiletý syn Felix, který si hrál před domem. Policejní pátrání je bezvýsledné a oni se musí vrátit domů bez dítěte. Po deseti letech se Anna vrací, aby zjistila, co se tenkrát stalo. V liduprázdném údolí si od charizmatického Němce Enrika kupuje romantický vodní mlýn. Muž ji fascinuje a Anna mu zanedlouho ve všem slepě důvěřuje. Netuší, že tento šarmantní muž je masový vrah, který v Německu i Itálii zavraždil celou řadu dětí a už dlouhá léta se nikým neobtěžován schovává v toskánských horách.

TIP TÝDNE - Pro děti
OLDŘICH RŮŽIČKA, JAN KLIMEŠ: Tajemství slavkovského pokladu
(B4U Publishing)
Dobrodružná kniha-hra svým stylem a pojetím volně navazuje na knihu Poklad kapitána Williama Kidda (více zde). Tentokrát zavede čtenáře do počátku devatenáctého století, kdy se nedaleko moravského Slavkova odehrávala legendární bitva tří císařů. Pojí se zde dobrodružství a zábava s poznáváním historie. Příběh Jakuba a jeho strýce Františka je založený na skutečných událostech prosincových dní roku 1805 a po nichž o dvacet tři let později následovala neméně dramatická dohra. Kniha přináší interaktivní zážitek v podobě nedořešených úkolů, indicií a tajenek, které musí děti řešit spolu s hlavními hrdiny.

TIP TÝDNE - Klasika
VLADIMIR NABOKOV: Mášeňka
(Paseka)
V postupně vydávaném souborném díle klasika ruské exilové literatury (1899 - 1977) dochází na jeho první, značně autobiografický román, napsaný v polovině 20. let v berlínské emigraci a vycházející z vzpomínek na dospívání v předrevolučním Rusku. Autor sám přiznal, že dílo pro něj bylo "terapeutickým prostředkem", který mu pomáhal odpoutat se od sebe sama a nasytit touhu po první lásce a ztracené vlasti. Vykresluje nejen silný příběh neutuchajícího citového vztahu hlavního hrdiny, ale také potemnělý způsob života ruské emigrace v neutěšeném berlínském prostředí.

TIP TÝDNE - Pro poučení
GILES SPARROW: Vesmírné výpravy
(Knižní klub)
Další kousek převzatý z produkce londýnského nakladatelství Dorling Kindersley, zaměřujícího se na výpravné publikace z nejrůznějších oborů lidské činnosti. Tato "kosmická encyklopedie" pomocí přehledných ilustrativních textů, časových os, tabulek, technických dat a spousty fotografií mapuje dobývání vesmíru člověkem. Seznamuje čtenáře i s tím, do jaké míry kosmonautika změnila život na Zemi a nakolik ovlivnily náš pohled na vesmír. Obsahuje rovněž stručné životopisy osobností a příběhy vědeckých objevů a technických vynálezů od raných průkopníků až po očekávanou budoucnost.

TIP TÝDNE - Audiokniha
PETR HORA: Toulky českou minulostí 51 - 100
(Radioservis)
Jeden z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů vznikl péčí redaktora brněnského studia Českého rozhlasu Josefa Veselého. Za základ posloužila neméně populární série populárně-vědeckých historických knih Petra Hory-Hořejše. Druhá padesátka z dnes už více než 650dílného (!) seriálu, v němž účinkují mj. známí brněnští herci Igor Bareš a František Derfler, pokrývá období od knížete Břetislava I. po Václava III., a dozvíme se tak mj. o vzniku Kosmovy kroniky, pozadí vzniku Zlaté buly sicilské, o bojích českých vladařů proti Mongolům i vzájemně proti sobě samým.

DÁLE VYŠLO:
MICHAL LUTOVSKÝ: Po stopách prvních Přemyslovců III.
(Libri)
Závěrečný díl volné trilogie, vymezený lety 1012 - 1055 a vládou knížat Oldřicha a Břetislava I., mapuje významné lokality nejen u nás, ale i v okolní Evropě. Autor, známý archeolog, zavádí čtenáře do středověkého světa na počátku českého státu v době jeho krize i nového rozmachu na základě dochovaných písemných i archeologických pramenů.

ÉILÍS NÍ DHUIBHNE: Lišák, vlaštovka a strašák do zelí (Kniha Zlín)
Irská autorka na příběhu Anny Kareninové transponovaného do dublinského literárního prostředí satiricky komentuje nešvary a neduhy současné kulturní elity své země a zároveň přináší nový pohled na téma rodinných a mezilidských vztahů.

HANS WOLFGANG SCHUMANN: Svět buddhistických obrazů (Academia)
Souhrnná příručka ikonografie buddhismu ztvárňuje a vysvětluje veškeré nadpozemské bytosti, jež jsou v duchovním životě severní Indie stejně jako Tibetu, Nepálu, Bhútánu a Mongolska předmětem vzývání a uctívání, ale také velké osobnosti z dějin buddhistického učení.

RICHARD HAWKE: Mrazivý den v pekle (BB/art)
Autorův druhý temný thriller opět přivádí na scénu sarkastického soukromého detektiva Fritze Maloneho. Tentokrát vyšetřuje sérii vražd žen z prostředí takzvané vyšší newyorské společnosti.

JAMES WOODALL: John Lennon & Yoko Ono (Albatros plus)
Kniha britského novináře popisuje bouřlivý vztah kdysi velmi kontroverzní umělecké dvojice. Snaží se mimo jiné najít klíč k věčné otázce, nakolik Yoko Ono zavinila konec Beatles a líčí vliv japonské výtvarnice na Lennonovu sólovou tvorbu.

ANDRÉ-MARCEL ADAMEK: Květinová puška (Argo)
Za románový příběh, spojující minulost se současností, svět kouzel, rytířů a duchů se světem farmářů, jako je vypravěč Klotar, získal jeho belgický autor v roce 1974 prestižní Rosselovu cenu.

MURIEL BARBERYOVÁ: S elegancí ježka (Host)
Bestseller francouzské autorky vypráví zdánlivě prostý, ale ojedinělý příběh dvou protagonistek, čtyřiapadesátileté naoko nerudné, avšak vzdělané a sečtělé domovnice Renée, a dvanáctileté dívky Palomy z bohaté rodiny z téhož domu.

DAVID LEWIS-WILLIAMS, DAVID PEARCE: Uvnitř neolitické mysli (Academia)
Autoři zkoumají složitou pavučinu víry, mýtů a společnosti v neolitickém období, kdy se zrodilo zemědělství a třídně rozdělená společnost, jak ji známe dnes. Zaměřují se na Blízký východ s jeho kultovními stavbami a ukládáním lebek a západní Evropu s jejími kamennými monumenty staršími než egyptské pyramidy.

JAN REJŽEK: Nic moc (Nakladatelství XYZ)
Nové společné vydání dvou básnických sbírek známého kulturního kritika: Nic moc z roku 1980 a Jam session na Starém bělidle (1988). Jeho vesměs volným veršem psaným básním nechybí svérázný humor ani jemné dobové narážky. Text O smutné Karelgotě je znám z písňového podání zpěvačky Heleny Arnetové.

WARREN G. HARRIS: Clark Gable (BB/art)
Životní osudy jedné z největších filmových hvězd minulého století, jejíž kouzlo přivádělo ve své době mnohé ženy k mdlobám, popisuje autor této biografie věcně, spolehlivě, na základě solidního studia pramenů, bez snahy o lacinou senzaci.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz