Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Benátky už nikdy nebudou, co bývaly

  14:02aktualizováno  14:02
Slabiny erotických vášní i touhy po duchovním naplnění, ty odhaluje román, pro který zahraniční kritika neváhá užívat termínů "Úžasné!", ""Výjimečné!", "Zábavné!", "Hloubavé!", ba dokonce "Nevázaný požitek".

Geoff Dyer | foto: amazon.com

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
GEOFF DYER: Jeff v Benátkách. Smrt v Benáresu
(Host)
Jeff v BenátkáchKaždé dva roky, při bienále, se Benátky stávají centrem kulturního světa. Přijíždí i Jeff Atman, unavený novinář, jehož vášní jsou večírky a hudba. Životní rytmus mu narušuje jen občasná povinnost napsat článek. Když potká okouzlující Lauru, má pocit, že se mu do žil vrací život, a cítí se jako znovuzrozený. Oba jsou vmžiku strženi do víru milostného vztahu. V Benáresu (Varánasí), nejposvátnějším městě Indie, míří každý den ke břehům Gangy tisíce poutníků. Mezi nimi je i Atman. Možná dokonce týž Atman, kterého jsme potkali v Benátkách. Původně se chce zdržet jen několik dní, ale jeho pobyt se protáhne na celé měsíce. Náhle nachází – nebo snad ztrácí? – nikdy nepoznanou podstatu vlastního bytí, svého já. V milostných vztazích, které může sledovat jen zdálky, objeví odraz vlastního potěšení, na něž rezignoval. V průběhu vyprávění se tato dvě "vodní" města spojí v jedno. Mohou splynout v jeden i dva různé příběhy?

TIP TÝDNE - Napětí
HARLAN COBEN: Schůzka v Paříži
(Knižní klub)
Schůzka v PařížiSportovního agenta a příležitostného vyšetřovatele Myrona Bolitara kontaktuje jeho bývalá přítelkyně Terese Collinsová, momentálně žijící v Paříži, s neodkladnou prosbou. Krátce poté, co Bolitar přilétá do Francie, je Teresin manžel nalezen mrtvý. Bolitar je přinucen spolupracovat s francouzskou policií, vraha vystopuje, ale po přestřelce s ním Bolitara někdo unese a případ je ututlán. Bolitar se rozhodne dál pátrat na vlastní pěst – tím spíš, že vše nějak souvisí s dávnou smrtí Teresiny jediné dcery.

TIP TÝDNE - Pro děti
BLAISE CENDRARS: Malé černé pohádky pro nebojácné děti
(Baobab)
Malé černé pohádkyFrancouzský spisovatel, esejista a básník švýcarského původu Blaise Cendrars poprvé vydal své Malé černošské pohádky poprvé v roce 1929. Vypráví v nich legendy a příběhy starého kontinentu neopakovatelným způsobem. Můžeme v nich slyšet rytmus afrických písní, houpavý krok žen, kradmý krok zvěře, zpěv myší, vítr prohánějící se nad vyprahlou zemí a také kroky lstivých i hloupých lidí a v neposlední řadě smích dětí. Dětí, které tyto příběhy poslouchaly a stále poslouchají. České vydání originálními ilustracemi vyzdobila Alžběta Skálová.

TIP TÝDNE - Klasika
JAMES GRADY: Šest dnů Kondora
(Nakladatelství XYZ)
Šest dnů KondoraDěj strhujícího románu, podle něhož byl natočen slavný film Tři dny Kondora s Robertem Redfordem v hlavní roli, se rozehrává v oddělení CIA maskovaném jako literárně-historická společnost, kde mladý literární vědec Ronald Malcolm se svými spolupracovníky kontrolují veškeré vydané knihy se špionážní a detektivní tematikou. Jednou Malcolm najde své kolegy mrtvé. Uvědomuje si, že v ohrožení života může být i on, a zjišťuje, že se nedobrovolně stal hlavním hrdinou sledu nebezpečných událostí, které dosud znal jen z knížek.

TIP TÝDNE - Pro poučení
VLADIMÍR HULPACH: Báje, legendy a pověsti staré Prahy
(Libri)
Báje a pověsti staré PrahyZnámý sběratel pověstí a legend z celého světa i Čech a Moravy (mj. 9 dílů Bájí a pověstí z Čech a Moravy podle jednotlivých krajů) se tentokrát věnuje doslova nepřeberné materii bájí, pověstí a legend spojených s Prahou od mytických počátků do 20. století. Autor uvážlivě vybírá jak ty charakteristické, tak i ty veřejnosti takřka neznámé či pozapomenuté příběhy. Text doprovázejí nezaměnitelné ilustrace Václava Kabáta.

TIP TÝDNE - Komiks
LARRY GONICK: Komiksová historie moderního světa 2
(BB/art)
Komiksová historie moderního světa 2Český překlad prvního dílu Komiksové historie moderního světa byl v roce 2009 oceněn Zlatou stuhou za překlad literatury faktu pro děti a mládež. Druhá část začíná v éře Osvícenství, čtenáře provází dvěma a půl stoletími revolucí, společenských a ekonomických inovací, nacionalismu, kolonialismu, vědeckého pokroku a zrušení otroctví, a končí na začátku jedenadvacátého století válkami v Iráku a Afghánistánu. Gonickovo vtipné a poutavé líčení oživuje minulost a často staví staré události do úplně nového světla.

TIP TÝDNE - Audiokniha
LADISLAV PECHÁČEK: Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky
(Popron Music/Nakladatelství XYZ)
AmatéřiAudioverze novely o přípravě jednoho netradičního divadelního představení, kterou proslavilo její filmové zpracování. Po mnoha letech se ke svým filmovým postavám opět vrátili herci Pavel Kříž a David Matásek. V nahrávacím studiu načetli příběhy Štěpána a Kendyho ve svém neopakovatelném podání. V roli "Borůvky" se na nahrávce představuje držitelka Českého lva Jana Plodková. Více zde.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Jen takový mistr slova, jako je Kundera, si může dovolit banalitu

Milan Kundera (karikatura) - z knihy Karikatury, slavné tváře v čarách

Raději ať se smějí ďáblové než andělé slibující lidstvu šťastný život pro všechny, jejichž sliby se mění v kriminály,...

RECENZE: Saturnin se vrací aneb Mackovo povedené polidšťování Milouše

Obálka knihy Saturnin se vrací

Bývalému politiku Miroslavu Mackovi se v odvážném pokračování oblíbeného Saturnina podařilo zachovat styl původního...

RECENZE: Ztracený princ Marka Twaina je nadčasová příručka tvůrčího psaní

Mark Twain na fotografii A. F. Bradleyho z roku 1907

Letos je to právě 150 let od vydání prvního díla klasika americké literatury Marka Twaina. A při této příležitosti...Najdete na iDNES.cz