Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Batman, Dracula a „prostitutka“

  17:04aktualizováno  17:04
V tipech týdne se sešlo hned několik klasiků. Máme tu klasika komiksu, klasika hororu, klasika české žurnalistiky i klasičku řecké prózy. Tu jedinou u nás (zatím) nikdo nezná.

Batman - Rok jedna (z komiksu) | foto: Crew

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
LILI ZOGRAFU: "Prostitutka"
(dybbuk)
Ačkoliv patří Lili Zografu (1922 - 1998) k nejčtenějším řeckým autorkám, český čtenář se s její tvorbou setkává prostřednictvím této povídkové sbírky poprvé. Časově povídky pokrývají druhou polovinu 60. a první polovinu 70. let, tedy období diktatury takzvané plukovnické junty. Autorka, vymezená levicově a feministicky, vypráví autentické lidské příběhy ("Nepíši povídky. Předkládám fakta a ducha doby, ve které žiji."), sjednocené snahou - ať už úspěšnou, či naopak - vzepřít se svému okolí a společenské situaci. Provokativní název v titulu knihy (a úvodní povídky) je uveden v uvozovkách jako symbol nejrůznějších významů tohoto slova, jako odraz hledání hranice, za kterou se člověk stává prodejným.

TIP TÝDNE - Napětí
FRANK MILLER, DAVID MAZZUCCHELLI: Batman: Rok jedna
(Crew)
Batmana bychom s klidným svědomím mohli zařadit i do rubriky Klasika: vždyť kolik tak slavných hrdinů se vybaví i nespecializovanému čtenáři při vyslovení slova "komiks"? Tímto sešitem slavný Frank Miller (také Sin City ad.) na konci 80. let varioval Batmanovy začátky, jak je půl století předtím vymysleli Bob Kane a Bill Finger. Miller příběh rozvinul za použití aktuálnějších scenáristických postupů, komiks dostal i současnější výtvarnou tvář, to nejdůležitější - jasný boj dobra se zlem - ovšem nechali na svém místě.

TIP TÝDNE - Pro děti
OLGA ČERNÁ: Poklad starého brouka
(Baobab)
Holčička Julča je na prázdninách u své tety na venkově a nudí se. Inspirována tetinou vzpomínkou postaví domeček, do něhož se nastěhuje brouk a Julče věnuje kamínek, který jí splní přání: "Aby se tu něco dělo". Od příštího dne se skutečně její prázdninové prožívání změní k nepoznání. S dalšími zvířátky (mravencem, pavoukem, housenkou, ještěrkou, můrou a blechou) pak zažívá pohádková i nebezpečná dobrodružství - samozřejmě s dobrým koncem.

TIP TÝDNE - Klasika
BRAM STOKER: Dracula
(Nakladatelství XYZ)
Snad vůbec nejklasičtější hororové dílo všech dob, jež od roku 1897 dosud vyšlo v mnoha vydáních i jazykových mutacích, prodaly se jej miliony výtisků a bylo několikrát zfilmováno či jinak zpracováno v jiných žánrech. Ačkoli horor bývá řazen spíše k "lehčí", ne-li přímo brakové literatuře, zrovna Dracula je nepochybně dílem, které tomuto přezíravému pohledu už desítky let odolává: díky dotažené formě románu v dopisech i díky zdařilému využití legendárních vampirických prvků v kontextu viktoriánské Anglie.

TIP TÝDNE - Pro poučení
FERDINAND PEROUTKA, JOHANNES URZIDIL: O české a německé kultuře
(Dokořán/Jaroslava Jiskrová-Máj)
Jiskřivý dialog dvou významných exilových osobností, českého novináře a pražsko-německého spisovatele, zaznamenaný v první polovině 60. let na pásek a nyní přepsaný do podoby knihy, přináší originální názory i vzpomínky "těch, kteří byli u toho". Čtenář si v jejich kusých, ale vždy autentických reflexích může doplnit povědomí o kontaktech české a německé kultury v pražském prostředí, vytvořit vlastní názor na polemiku o literární hodnotě díla Franze Kafky či Karla Čapka, o podstatě češství v umění nebo o tom, jak do specifického kulturního niveau zasáhl nacionalismus a jiné ideologie.

DÁLE VYŠLO:
IAN McEWAN: Pokání
(Odeon)
Románová předloha filmu, aktuálně promítaného v kinech a hned sedminásobně nominovaného na Oscara. Jak je u McEwana zvykem, jedná se o psychologicky propracovanou sondu - tentokráte do problému viny, trestu a, jak jinak, pokání.

MICHAEL CRICHTON: Příští (Knižní klub)
Slavný americký autor bestsellerů (mj. Jurský park) se tentokrát ve svém thrilleru věnuje genetice: polemizuje s jejím uchopením médii, se způsoby jejího financování i se soudním a patentovým rozměrem této překotně se rozvíjející vědy.

NORMAN DAVIES: Evropa ve válce 1939-45 (BB/art)
Populární britský historik píše o dějinách druhé světové války tentokrát po dvou liniích: srovnává zvěrstva, činěná na německé i na sovětské straně, čímž dochází ke zjištění, že válka rozhodně nebyla, jak máme tendenci se domnívat, bojem "dobra se zlem", nýbrž - hovoříme-li o konfliktu Němců a Rusů - dvou obludných zel.

AGATHA CHRISTIE: Nakonec přijde smrt (Knižní klub)
Jedna z detektivek slavné autorky, která se vymyká oblíbeným poirotovsko-marplovským sériím: vypráví totiž příběh zločinu starého čtyři tisíce let a Agatha Christie čtenáře zavádí do starověkého Egypta.

JÖRG ZITTAU, NORBERT KRIEGISCH, DAGMAR P. HEINKEOVÁ: Osvědčená domácí lékárna (Ikar)
Příručka popisuje příznaky a příčiny více než 130 onemocnění, uvádí metody jejich domácí léčby, seznamuje s alternativními terapiemi i léčivy. Zájemce se dozví o praktickém užití akupresury, aromaterapie, homeopatie nebo přírodních léků.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz