Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Batman, Dracula a „prostitutka“

  17:04aktualizováno  17:04
V tipech týdne se sešlo hned několik klasiků. Máme tu klasika komiksu, klasika hororu, klasika české žurnalistiky i klasičku řecké prózy. Tu jedinou u nás (zatím) nikdo nezná.

Batman - Rok jedna (z komiksu) | foto: Crew

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
LILI ZOGRAFU: "Prostitutka"
(dybbuk)
Ačkoliv patří Lili Zografu (1922 - 1998) k nejčtenějším řeckým autorkám, český čtenář se s její tvorbou setkává prostřednictvím této povídkové sbírky poprvé. Časově povídky pokrývají druhou polovinu 60. a první polovinu 70. let, tedy období diktatury takzvané plukovnické junty. Autorka, vymezená levicově a feministicky, vypráví autentické lidské příběhy ("Nepíši povídky. Předkládám fakta a ducha doby, ve které žiji."), sjednocené snahou - ať už úspěšnou, či naopak - vzepřít se svému okolí a společenské situaci. Provokativní název v titulu knihy (a úvodní povídky) je uveden v uvozovkách jako symbol nejrůznějších významů tohoto slova, jako odraz hledání hranice, za kterou se člověk stává prodejným.

TIP TÝDNE - Napětí
FRANK MILLER, DAVID MAZZUCCHELLI: Batman: Rok jedna
(Crew)
Batmana bychom s klidným svědomím mohli zařadit i do rubriky Klasika: vždyť kolik tak slavných hrdinů se vybaví i nespecializovanému čtenáři při vyslovení slova "komiks"? Tímto sešitem slavný Frank Miller (také Sin City ad.) na konci 80. let varioval Batmanovy začátky, jak je půl století předtím vymysleli Bob Kane a Bill Finger. Miller příběh rozvinul za použití aktuálnějších scenáristických postupů, komiks dostal i současnější výtvarnou tvář, to nejdůležitější - jasný boj dobra se zlem - ovšem nechali na svém místě.

TIP TÝDNE - Pro děti
OLGA ČERNÁ: Poklad starého brouka
(Baobab)
Holčička Julča je na prázdninách u své tety na venkově a nudí se. Inspirována tetinou vzpomínkou postaví domeček, do něhož se nastěhuje brouk a Julče věnuje kamínek, který jí splní přání: "Aby se tu něco dělo". Od příštího dne se skutečně její prázdninové prožívání změní k nepoznání. S dalšími zvířátky (mravencem, pavoukem, housenkou, ještěrkou, můrou a blechou) pak zažívá pohádková i nebezpečná dobrodružství - samozřejmě s dobrým koncem.

TIP TÝDNE - Klasika
BRAM STOKER: Dracula
(Nakladatelství XYZ)
Snad vůbec nejklasičtější hororové dílo všech dob, jež od roku 1897 dosud vyšlo v mnoha vydáních i jazykových mutacích, prodaly se jej miliony výtisků a bylo několikrát zfilmováno či jinak zpracováno v jiných žánrech. Ačkoli horor bývá řazen spíše k "lehčí", ne-li přímo brakové literatuře, zrovna Dracula je nepochybně dílem, které tomuto přezíravému pohledu už desítky let odolává: díky dotažené formě románu v dopisech i díky zdařilému využití legendárních vampirických prvků v kontextu viktoriánské Anglie.

TIP TÝDNE - Pro poučení
FERDINAND PEROUTKA, JOHANNES URZIDIL: O české a německé kultuře
(Dokořán/Jaroslava Jiskrová-Máj)
Jiskřivý dialog dvou významných exilových osobností, českého novináře a pražsko-německého spisovatele, zaznamenaný v první polovině 60. let na pásek a nyní přepsaný do podoby knihy, přináší originální názory i vzpomínky "těch, kteří byli u toho". Čtenář si v jejich kusých, ale vždy autentických reflexích může doplnit povědomí o kontaktech české a německé kultury v pražském prostředí, vytvořit vlastní názor na polemiku o literární hodnotě díla Franze Kafky či Karla Čapka, o podstatě češství v umění nebo o tom, jak do specifického kulturního niveau zasáhl nacionalismus a jiné ideologie.

DÁLE VYŠLO:
IAN McEWAN: Pokání
(Odeon)
Románová předloha filmu, aktuálně promítaného v kinech a hned sedminásobně nominovaného na Oscara. Jak je u McEwana zvykem, jedná se o psychologicky propracovanou sondu - tentokráte do problému viny, trestu a, jak jinak, pokání.

MICHAEL CRICHTON: Příští (Knižní klub)
Slavný americký autor bestsellerů (mj. Jurský park) se tentokrát ve svém thrilleru věnuje genetice: polemizuje s jejím uchopením médii, se způsoby jejího financování i se soudním a patentovým rozměrem této překotně se rozvíjející vědy.

NORMAN DAVIES: Evropa ve válce 1939-45 (BB/art)
Populární britský historik píše o dějinách druhé světové války tentokrát po dvou liniích: srovnává zvěrstva, činěná na německé i na sovětské straně, čímž dochází ke zjištění, že válka rozhodně nebyla, jak máme tendenci se domnívat, bojem "dobra se zlem", nýbrž - hovoříme-li o konfliktu Němců a Rusů - dvou obludných zel.

AGATHA CHRISTIE: Nakonec přijde smrt (Knižní klub)
Jedna z detektivek slavné autorky, která se vymyká oblíbeným poirotovsko-marplovským sériím: vypráví totiž příběh zločinu starého čtyři tisíce let a Agatha Christie čtenáře zavádí do starověkého Egypta.

JÖRG ZITTAU, NORBERT KRIEGISCH, DAGMAR P. HEINKEOVÁ: Osvědčená domácí lékárna (Ikar)
Příručka popisuje příznaky a příčiny více než 130 onemocnění, uvádí metody jejich domácí léčby, seznamuje s alternativními terapiemi i léčivy. Zájemce se dozví o praktickém užití akupresury, aromaterapie, homeopatie nebo přírodních léků.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz