Vězňové gulagu při stavbě Bělomořského kanálu (1932)

Vězňové gulagu při stavbě Bělomořského kanálu (1932) | foto: Wikipedia

Knižní tipy: Autentické příběhy z gulagu usvědčují komunistické zločince

Tak například "kolymská tramvaj". Co to asi tak může být? Dopravní prostředek kdesi na Sibiři? Kdepak. V hantýrce gulagu masové znásilňování vězeňkyň. Až k smrti. To se dělo před pár desítkami let v zemi, "kde zítra již znamená včera".

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
LUKÁŠ BABKA, RADKA BZONKOVÁ (eds.): Jen jeden osud - Antologie sovětské lágrové prózy
(Academia)
Antologie představuje dvacet textů vzpomínkového a literárního charakteru, které vzdor tomu, že je vesměs nepsali zavedení autoři, podávají působivý obraz života v sovětském gulagu od dvacátých do padesátých let 20. století. Autoři (a autorky, kterých je polovina) zachycují různá prostředí i fáze lágrového života: od zatčení přes drastické metody vyšetřování, nucené práce spojené často s tragickými následky, každodenní život spojený s fyzickým i psychickým násilím až po propuštění, jež zdaleka vždy nebylo pravidlem. Všechny texty spojuje silný emotivní atak. Ten neúprosně připomíná zločinnost celého komunistického systému, který si ve svých "nejlepších" letech v ničem nezadal s nacistickým. Zážitky lidí, kteří prošli gulagem, jsou zcela srovnatelné se vzpomínkami nacistických "koncentráčníků". Kniha, kterou doplňují úvodní historické a literárněvědné studie obou editorů, je tak jednoznačnou obžalobou nejen těch, kteří komunistické zlo páchali v minulých desetiletích, ale nepřímo usvědčuje i ty, kteří mají drzost se k tomuto totalitářskému světovému názoru hlásit dnes, přes znalost historické faktografie.

TIP TÝDNE - Napětí
AGATHA CHRISTIE: Vražda v postranní ulici
(Knižní klub)
Bohatou sérii detektivek Agathy Christie, jež vyšly v českém překladu, rozšiřuje první vydání souboru sestaveného ze čtveřice kratších příběhů s Herculem Poirotem a nazvaného podle titulního z nich. V něm, stejně jako v povídce Zrcadlo mrtvého muže, stane tento Belgičan s nenapodobitelným šarmem a vyšetřovacími metodami před klasickou záhadou nevysvětlitelné smrti v uzamčené místnosti. V povídce pod názvem Podivná krádež pátrá po zloději nákresu přísně utajovaného bombardéru a během dovolené řeší - jak jinak než opět úspěšně - případ vraždy s podtextem nevěry nazvaný Trojúhelník na ostrově.

TIP TÝDNE - Pro děti
JARMILA TURNOVSKÁ: To nejlepší z televizních pohádek
(Nakladatelství XYZ)
Jarmila Turnovská je jednou z nejznámějších autorek a dramaturgyní televizní tvorby pro děti a mládež (připomeňme její slavný seriál Kamarádi ze 70. let). Mimo jiné má na svém autorském kontě několik desítek pohádek. Výběr scénářů těch nejúspěšnějších z nich nyní upravila do knižní podoby: O princi, který měl o kolečko víc, Koho ofoukne větříček, O nejchytřejší princezně, O víle Arnoštce, Lolinka a knírač, Modrá krev a O zrzavé Andule. Každou pohádku doprovázejí fotografie jejího televizního zpracování.

TIP TÝDNE - Klasika
JAMES CLAVELL: Šógun
(Knižní klub)
Gigantický tisícistránkový román o střetu dvou kultur se odehrává v neklidném období japonských i evropských dějin po roce 1600. Snoubí se v něm dramatický a strhující děj s naučným rozměrem a díky tomu se stal - spolu s debutem Král Krysa - autorovým nejslavnějším dílem, k čemuž přispělo i úspěšné filmové zpracování. Vrstevnatý příběh líčí osudy ztroskotavšího lodního kapitána Blackthornea v Japonsku v době boje o vládu, který mezi sebou svádějí nejvýznamnější samurajové a do něhož se svým nezanedbatelným vlivem zapojují i jezuité. Blackthorne postupně začíná chápat a respektovat japonský smysl pro důstojnost a zdvořilost, objevuje novou krásu, harmonii a zcela se proměňují i jeho představy o sexu, náboženství a smrti.

TIP TÝDNE - Pro poučení
UMBERTO ECO: Teorie sémiotiky
(Argo)
Každý čtenář knih Umberta Eca sice dobře ví, že hlavním vědním oborem, kterým se věhlasný spisovatel zabývá, je sémiotika, v češtině ale dosud nebylo možné nahlédnout do jeho základní teoretické práce v této oblasti, jež patří i přesto, že vyšla poprvé už v roce 1976, ve svém oboru k základní odborné literatuře. Eco vidí sémiotiku v širších souvislostech, především jako ekvivalent kulturní antropologie, neboť člověk jako tvůrce znaku je de facto samotnou podstatou znaku a znak je konsekventně podstatou veškeré lidské komunikace, tedy základním stavebním prvkem kultury.

TIP TÝDNE - Komiks
GARTH ENNIS: Punisher - Od kolébky do hrobu
(BB/art)
Komplet čtyř punisherovských speciálů mapuje, jak název napovídá, život psychopatického mstitele Franka Castlea alias Punishera od dětství až do posledních chvil. Příběhy tak čtenáře zavedou do mafií ovládaného newyorského předměstí, smrtí páchnoucích džunglí Vietnamu, do přísně střežené věznice i do světa po atomové katastrofě. Každý z mimořádně temných Punisherových příběhů měl na svědomí jiný slavný malíř - Richard Corben, Darick Robertson, John Severin a Lewis Larosa - a všechny napsal Garth Ennis.

TIP TÝDNE - Audiokniha
STEPHEN LEACOCK: Kanadské žertíky
(Popron Music)
Výběr povídek už při českém knižním vydání v roce 1979 získal název, který chce vzdát hold velkému kanadskému autorovi hovorovým výrazem naší české mateřštiny. Nejde v něm ale o žádné nesmyslné vtipkování, ačkoliv Leacock si s gustem zahraje i se slovním humorem. Je ovšem daleko víc než nezávazný šprýmař. Je to parodista, stejně jako ve slavných Literárních poklescích. Autorův humor přináší příběhy plné nadsázky a groteskních kontrastů odkrývající život snobské smetánky. S Leacockovým literárním stylem si dobře porozuměli i jeho interpreti na tomto dvojCD Jiřina Jirásková a Ladislav Mrkvička.